CGTN: Čínsky rast podporí oživenie svetového hospodárstva v roku 2023
PEKING, 5. januára 2023 /PRNewswire/ -- S pretrvávajúcim vplyvom ochorenia COVID-19 a negatívnym účinkom situácie na Ukrajine čelí globálna ekonomika, ktorá už preukázala stratu dynamiky, neistotám.
Pokračujúce fiškálne a menové sprísňovanie s cieľom znížiť infláciu vo viacerých krajinách spolu s narušeniami dodávateľského reťazca a klesajúcou priemyselnou výrobou ešte viac zhoršujú globálne hospodárske vyhliadky.
Inštitút pre medzinárodné financie so sídlom vo Washingtone, D.C. odhaduje, že globálny hospodársky rast bude nízky, ale čistý pozitívny rast bude na úrovni približne 1,2 % v roku 2023 a že pokles dôvery spotrebiteľov a podnikov spôsobí dvojpercentný pokles priemerného ročného rastu HDP v Európe.
Vzhľadom na mnohé výzvy si Čína počas pandémie udržala stabilitu svojho hospodárstva. Medzi prvými krajinami na svete obnovila prácu a opätovne otvorila podniky v roku 2020 a stala sa jedinou veľkou ekonomikou, ktorá v tomto roku dosiahla pozitívny rast.
„Číne sa podarilo minimalizovať vplyv pandémie na jej dodávateľské reťazce a obchodné operácie," povedal profesor Liu Bin z Čínskeho inštitútu pre štúdium WTO na Univerzite medzinárodného obchodu a ekonómie v Pekingu.
„Vzhľadom na veľkú úlohu Číny v globálnom obchode by jej optimalizované opatrenia a nedávne úpravy v reakcii na pandémiu mohli oživiť a poskytnúť včasnú pomoc globálnej ekonomike."
Podľa vnútroštátnych zdravotníckych orgánov Čína ukončí 8. januára svoje karanténne požiadavky na prílety zo zahraničia. Politika je jedným z najnovších krokov pri opätovnom otváraní krajiny.
Vyhľadávanie obľúbených zahraničných destinácií sa prudko desaťnásobne zvýšilo v priebehu pol hodiny od oznámenia uvoľnenia cestovných obmedzení. Podľa údajov čínskej cestovnej platformy Ctrip vyhľadávanie leteniek a medzinárodných hotelov medzičasom dosiahlo trojročný vrchol.
„Po vylepšení svojich politík v oblasti epidémie sa čínsky hospodársky rast v roku 2023 opäť vzchopí," povedal Liu pre CGTN.
Liu uviedol, že sa očakáva, že rýchlosť oživenia bude rýchlejšia na domácom trhu ako na medzinárodnom trhu a že je dôležitá pre posilnenie dôvery v oživenie svetového hospodárstva.
Zahraničné finančné inštitúcie tiež vyjadrili optimizmus v súvislosti s čínskou ekonomikou v dôsledku optimalizácie opatrení na prevenciu pandémie v krajine. Z prognózy spoločnosti J.P. Morgan Asset Management vyplýva, že v roku 2023 sa očakáva oživenie rastu HDP Číny na 5,4 %. Podľa analytikov americkej investičnej banky Goldman Sachs je napriek nárastu prípadov infekcie zatiaľ celkový hospodársky výhľad pozitívny.
Zahraničné spoločnosti sú aj naďalej nadšené z toho, že v Číne investujú napriek situácii COVID-19, pričom podľa ministerstva obchodu sa zahraničné priame investície do pevninskej Číny za prvých 10 mesiacov roku 2022 medziročne zvýšili o 17,4 % na 168,3 miliardy USD.
V správe, ktorú v septembri 2022 zverejnila Americká obchodná komora v Južnej Číne, 76 % amerických spoločností uviedlo, že do konca roka 2022 budú znovu investovať v Číne, aby rozšírili svoje existujúce prevádzky.
„Spolupráca je napokon cestou budúcnosti," povedal Harley Seyedin, predseda Americkej obchodnej komory v Južnej Číne, a dodal, že Čína bude naďalej prosperovať pokojným spôsobom, ktorý prospeje svetu.
Podľa údajov čínskeho ministerstva obchodu sa medzičasom nemecké priame zahraničné investície do pevninskej Číny v prvých ôsmich mesiacoch roku 2022 medziročne zvýšili o 30,3 % a akumulované obojsmerné investície presiahli 55 miliárd USD.
Počas návštevy nemeckého kancelára Olafa Scholza v Číne v novembri 2022 sa k nemu pridalo približne 100 nemeckých podnikateľov a povolenie dostalo 12 vedúcich pracovníkov vrátane zástupcov spoločnosti Siemens, Merck, Deutsche Bank a BioNTech.
Čína, ako najväčší obchodný partner Nemecka za posledných šesť rokov, prilákala v roku 2022 viac investícií nemeckých podnikov.
V septembri otvorila nemecká chemická skupina BASF závod v Čan-ťiangu na západnom pobreží provincie Kuang-tung, ktorý je súčasťou jej investícií až do výšky 10 miliárd EUR (10,68 miliardy USD) do roku 2030.
Podľa podnikového vyhlásenia bude prvý závod vyrábať 60 000 ton technických plastových zlúčenín ročne pre automobilový a elektronický priemysel.
V októbri spoločnosť Volkswagen uviedla, že investuje približne 2,4 miliardy EUR (2,6 miliardy USD) do spoločného podniku v Číne s cieľom zvýšiť účinnosť automatizovanej jazdy, a BMW v novembri oznámila investíciu vo výške 10 miliárd čínskych jüanov (1,4 miliardy USD) na rozšírenie výroby batérií pre elektrické vozidlá v Číne.
Čína si naďalej zachováva svoju príťažlivosť pre zahraničných investorov, pretože pokračuje v rozširovaní prístupu na trh a zefektívňuje procesy zahraničných investícií. V roku 2020 nadobudol účinnosť zákon o zahraničných investíciách s cieľom chrániť práva a záujmy zahraničných investorov.
Zákon napríklad vyžaduje, aby vláda zaviedla systém služieb, ktorý okrem iných položiek poskytne spoločnostiam financovaným zo zahraničia konzultácie a služby týkajúce sa zákonov, predpisov a informácií o investičných projektoch.
Podľa Generálnej colnej správy sa čínsky obchod s tovarom za prvých 11 mesiacov roku 2022 medziročne zvýšil o 8,6 % na 38,34 bilióna čínskych jüanov (7,47 bilióna USD).
„Odolnosťou čínskeho vývozu, ako domova životne dôležitých globálnych dodávateľských reťazcov, sa zlepšila stabilita globálneho dodávateľského reťazca," povedal Liu a dodal, že pokiaľ ide o domáci dopyt, obrovský čínsky trh pomôže stabilizovať globálny vývozný trh.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article