CGTN: Čínsko-arabská spolupráce oboustranně výhodných scénářů v energetice se prohlubuje
PEKING, 12. prosince 2022 /PRNewswire/ -- Arabské země na rozhraní Asie, Afriky a Evropy jsou světoznámé pro svou unikátní geografickou polohu a zásoby energie.
Spolupráce v oblasti energetiky, která je jednou z hlavních složek čínsko-arabského partnerství, se v posledních letech neustále rozvíjí a formou oboustranně výhodných scénářů prohlubuje vzájemné vztahy.
Sedmdesát procent čínské ropy pochází z dovozu. V roce 2021 dovezla Čína z arabských zemí 265 milionů tun ropy, což představuje 51,6 procenta jejího celkového objemu dovozu.
V oblasti energetiky a infrastruktury bylo doposud realizováno více než 200 rozsáhlých společných projektů v oblasti energetiky, infrastruktury a dalších, které přinášejí prospěch téměř 2 miliardám lidí.
Čínsko-arabská spolupráce v oblasti nové energetiky
Blízký východ má nejvyšší míru slunečního osvitu na světě, Saúdská Arábie je zase největší světovou základnou pro větrnou fotovoltaiku.
Země v regionu proto usilují o energetickou diverzifikaci prostřednictvím rozsáhlých projektů nové energie. Například Saúdská Arábie potvrdila v březnu loňského roku svůj pětiletý závazek převést do roku 2030 polovinu své celkové energie na obnovitelné zdroje.
Vzhledem k tomu, že klíčové fáze výroby solárních panelů jsou dominantou čínských společností, tak vzniká prostor pro solidní základy spolupráce mezi Čínou a Blízkým východem.
Čína je největším obchodním partnerem Saúdské Arábie a ta je naopak nejdůležitějším dodavatelem energie a největším obchodním partnerem Číny v regionu západní Asie a Afriky.
Podle čínského ministerstva zahraničí dosáhl vzájemný obchod v roce 2021 hodnoty 87,31 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 30,1 %.
Čínsko-katarská dohoda: 27 let dodávek LNG
Katar je v oblasti energetiky největším světovým vývozcem zkapalněného plynu (LNG).
A tak, zatímco se 21. listopadu zraky celého světa upíraly na slavnostní zahájení mistrovství světa ve fotbale v Kataru 2022, podepsaly čínský energetický gigant Sinopec a QatarEnergy 27letou dohodu o LNG, díky níž bude QatarEnergy dodávat společnosti Sinopec 4 miliony tun LNG ročně.
Tato dohoda je první dlouhodobou smlouvou o prodeji a nákupu v rámci katarského projektu North Field East, který by měl zahájit těžbu v roce 2026.
Předseda představenstva společnosti Sinopec Ma Yongsheng uvedl, že dohoda pomůže Číně uspokojit poptávku po zemním plynu a optimalizovat energetickou strukturu země. Také katarská strana je s dohodou spokojena.
Čínská výroba na „zeleném mistrovství světa" zazářila
Katar je místem, kde je „voda dražší než ropa".
Pro zajištění dostatku vody během fotbalového mistrovství světa proto vybudoval s podporou Číny po celé zemi 15 gigantických vodních nádrží.
K podpoře „zeleného mistrovství světa" přispěla také katarská 800megawattová solární elektrárna Al Kharsaah, jedna z největších elektráren tohoto typu na Blízkém východě vybudovaná čínskou společností, která zvyšuje podíl solární energie v katarském energetickém mixu.
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1965834/CGTN_Solar_Panels.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article