CGTN: Prehlbovanie čínsko-arabskej energetickej spolupráce zrodenej z obojstranne výhodných scenárov
PEKING, 12. decembra 2022 /PRNewswire/ -- Arabské krajiny ležiace na križovatke Ázie, Afriky a Európy sú všeobecne známe svojou jedinečnou geografickou polohou a bohatými zásobami energetických zdrojov.
Spolupráca v oblasti energetiky, ktorá je jednou z hlavných zložiek čínsko-arabského partnerstva, sa v posledných rokoch neustále rozvíjala s prehlbujúcim sa vzťahom zrodeným z mnohých obojstranne výhodných úspechov.
70 % čínskych zásob ropy sa dováža. V roku 2021 Čína doviezla z arabských krajín 265 miliónov ton surovej ropy, čo predstavuje 51,6 % celkového celoštátneho objemu.
K dnešnému dňu sa zrealizovalo viac ako 200 rozsiahlych projektov spolupráce v oblasti energetiky a infraštruktúry, z ktorých majú prospech takmer 2 miliardy ľudí.
Čína-arabská spolupráca v oblasti nových zdrojov energie
Blízky východ má najvyššiu mieru vystavenia slnečnému žiareniu na svete, pričom Saudská Arábia je najväčšou veternou a fotovoltickou základňou na svete.
Krajiny v regióne sa usilujú o diverzifikáciu energie prostredníctvom rozsiahlych projektov v oblasti nových zdrojov energie. Saudská Arábia v marci minulého roka opätovne potvrdila svoj päťročný záväzok premeniť do roku 2030 polovicu svojej celkovej energie na energiu z obnoviteľných zdrojov.
Mohlo by to vytvoriť pevný základ pre spoluprácu medzi Čínou a Blízkym východom, keďže čínske spoločnosti dominujú v kľúčových fázach výroby solárnych panelov.
Čína je najväčším obchodným partnerom Saudskej Arábie a tá je pre Čínu najvýznamnejším dodávateľom energie a najväčším obchodným partnerom v regióne západnej Ázie a Afriky.
Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí dosiahol v roku 2021 obchod medzi oboma krajinami 87,31 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 30,1 %.
27-ročná dohoda o LNG medzi Čínou a Katarom
V oblasti energetiky je Katar najväčším svetovým vývozcom skvapalneného zemného plynu (LNG).
Zatiaľ čo sa všetky oči upierali na otvárací ceremoniál majstrovstiev sveta v Katare 2022 21. novembra, čínsky energetický gigant Sinopec a QatarEnergy podpísali 27-ročnú dohodu o dodávkach LNG, prostredníctvom ktorej bude spoločnosť QatarEnergy poskytovať spoločnosti Sinopec 4 milióny ton LNG ročne.
Dohoda je prvou dlhodobou zmluvou o predaji a nákupe v rámci katarského projektu North Field East Project, ktorého spustenie do prevádzky sa očakáva v roku 2026.
Predseda predstavenstva spoločnosti Sinopec Ma Yongsheng povedal, že dohoda pomôže Číne uspokojiť dopyt po zemnom plyne a optimalizovať energetickú štruktúru krajiny. S dlhodobou dohodou je spokojná aj katarská strana.
Na „zelených majstrovstvách sveta" svieti Made-in-China
Katar je krajina, kde je „voda drahšia ako ropa".
S podporou Číny krajina postavila 15 super veľkých zásobníkov vody po celej krajine, aby zabezpečila dostupnosť vody počas majstrovstiev sveta vo futbale.
Katarská 800-megawattová solárna elektráreň Al Kharsaah, ktorú postavila čínska spoločnosť, je jednou z najväčších na Blízkom východe, zvyšuje podiel obnoviteľnej energie v energetickom mixe Kataru a prispieva k „zeleným majstrovstvám sveta".
Foto – https://mma.prnewswire.com/media/1965834/CGTN_Solar_Panels.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article