CGTN: Čína zůstává sebevědomou ekonomikou a motorem globálního růstu
PEKING, 11. prosince 2024 /PRNewswire/ -- Vedoucí představitelé významných mezinárodních hospodářských organizací ocenili v rámci dialogu 1+10 hospodářské úspěchy Číny a vyjádřili přesvědčení, že Čína zůstane hnací silou globálního růstu.
V úterý se s účastníky dialogu 1+10 setkal čínský prezident Si Ťin-pching. Potvrdil ekonomickou sebedůvěru Číny a slíbil, že se pokusí zemi více otevřít a poskytnout světu více příležitostí k rozvoji.
Největší hnací síla světového hospodářského růstu
Si Ťin-pching, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny, vyzdvihl hospodářské úspěchy Číny a uvedl, že po více než 40 letech nepřetržitého a rychlého rozvoje čínská ekonomika vstoupila do fáze vysoce kvalitního rozvoje a přispívá k celosvětovému hospodářskému růstu přibližně 30 procenty.
Si Ťin-pching prohlásil, že Čína je zcela přesvědčena o tom, že dosáhne letošního cíle hospodářského růstu a bude i nadále hrát roli největší hnací síly světového hospodářského růstu. Zpráva Světové banky z roku 2022 odhalila, že v letech 2013 až 2021 se Čína podílela na celosvětovém hospodářském růstu v průměru 38,6 procenta, čímž překonala příspěvek všech zemí G7 a stala se hlavním motorem světového hospodářského růstu.
Podle říjnových údajů Národního statistického úřadu dosáhlo čínské HDP v prvních třech čtvrtletích roku 2024 hodnoty 94,97 bilionu jüanů (asi 13,09 bilionu amerických dolarů), což představuje meziroční růst o 4,8 procenta ve stálých cenách.
Si Ťin-pching se zavázal, že se Čína bude dále otevírat okolnímu světu, aktivně se přizpůsobovat mezinárodním hospodářským a obchodním pravidlům s vysokým standardem a budovat tržně orientované, na zákonech založené a internacionalizované podnikatelské prostředí s cílem podpořit globální hospodářský růst.
Upozornil také na významný pokrok, jehož bylo v uplynulém desetiletí dosaženo díky iniciativě Nová Hedvábná stezka (Belt and Road Initiative). Si Ťin-pching uvedl, že tato iniciativa se snaží propojovat Čínu se zbytkem světa. Si Ťin-pching vyzval mezinárodní ekonomické organizace, aby se do iniciativy zapojily, a podpořily tak modernizaci všech zemí.
Čína dosud v rámci této iniciativy podepsala dokumenty o spolupráci s více než 150 zeměmi a 30 mezinárodními organizacemi. Z údajů čínského ministerstva obchodu vyplývá, že do konce roku 2023 čínské společnosti založily v zemích zapojených do iniciativy Nová Hedvábná stezka 17.000 zahraničních podniků, jejichž objem přímých investic přesáhl 330 miliard dolarů, a v zahraničních zónách hospodářské a obchodní spolupráce vybudovaných v rámci této iniciativy vzniklo 530.000 pracovních míst.
Budování otevřeného a spravedlivého globálního hospodářského systému
Během úterního setkání Si Ťin-pching pohovořil o hlavních výzvách, kterým čelí mezinárodní společenství, důrazně se ohradil proti oddělení trendů a protekcionismu a zmínil význam globální spolupráce při budování otevřeného globálního ekonomického systému.
Vyzval země, aby upřednostňovaly inovace, využívaly příležitostí v oblastech, jako je digitální ekonomika, umělá inteligence a nízkouhlíkové technologie, a podporovaly přeshraniční tok znalostí, technologií a talentů s cílem vytvořit nové hnací síly hospodářského růstu. Důrazně se postavil proti přístupům, jako je budování „dvorků s vysokými zdmi" a „oddělení trendů a přerušování dodavatelských řetězců", protože škodí všem účastníkům.
Vzhledem k tomu, že globální obchod čelí protivětru v podobě protekcionismu a geopolitického napětí, Čína se čím dál více otevírá světu a činí významné pokroky v integraci své ekonomiky do globálního trhu. Jedním z klíčových opatření bylo zavedení nového zákona o zahraničních investicích v roce 2020. Zákon zvyšuje ochranu práv duševního vlastnictví, zajišťuje rovné podmínky pro zahraniční podniky a podporuje transparentnější a spravedlivější podnikatelské prostředí.
Kromě toho Čína v poslední době výrazně uvolnila omezení zahraničního kapitálu v odvětví finančních služeb a umožnila větší zahraniční účast v bankovnictví, obchodování s cennými papíry, pojišťovnictví a správě aktiv. Čína také zcela zrušila omezení zahraničních investic ve zpracovatelském průmyslu a zahájila pilotní projekty v telekomunikacích a zdravotnictví s cílem rozšířit možnosti zahraničních investic. To signalizuje odhodlání Číny vybudovat otevřenější, inkluzivnější a rovnocennější globální ekonomiku.
V diskusi o významu budování otevřené globální ekonomiky se Si Ťin-pching věnoval vztahům mezi Čínou a USA. Uvedl, že Čína je s vládou USA ochotna udržovat dialog, rozšiřovat spolupráci a překlenovat rozdíly, a vyjádřil naději na stabilní, zdravý a udržitelný rozvoj bilaterálních vztahů.
„Celní války, obchodní války a vědecko-technické války jdou proti trendu historie i zákonům ekonomie a nebudou mít vítěze," řekl Si Ťin-pching.
Další informace naleznete na webu:
https://news.cgtn.com/news/2024-12-10/China-reaffirms-confidence-vows-to-remain-global-growth-engine-1zdYcO2rHCo/p.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article