CGTN: Chiny utrzymują pewność gospodarczą i zobowiązują się pozostać globalnym motorem wzrostu
PEKIN, 11 grudnia 2024 r. /PRNewswire/ -- Podczas dialogu „1+10", który odbył się w Pekinie, szefowie głównych międzynarodowych organizacji gospodarczych chwalili niezwykłe osiągnięcia gospodarcze Chin i wyrazili przekonanie, że kraj pozostanie globalnym motorem wzrostu.
Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się z nimi we wtorek, podkreślając pewność gospodarczą Chin i zobowiązując się do zwiększenia otwartości, aby zapewnić światu więcej możliwości rozwoju.
Największy motor światowego wzrostu gospodarczego
Xi, pełniący również funkcję sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), podkreślił osiągnięcia gospodarcze Chin, zauważając, że po ponad 40 latach trwałego i szybkiego rozwoju, chińska gospodarka zapoczątkowała fazę wysokiej jakości rozwoju, przyczyniając się w około trzydziestu procentach do światowego wzrostu gospodarczego.
Xi powiedział, że Chiny są pewne realizacji tegorocznego celu wzrostu gospodarczego i będą nadal odgrywać rolę największego czynnika napędzającego wzrost gospodarczy na świecie. Raport Banku Światowego za rok 2022 ujawnił, że w latach 2013-2021 Chiny odpowiadały średnio za 38,6% światowego wzrostu gospodarczego, przewyższając łączny wkład krajów G7, co czyni je wiodącym motorem globalnego wzrostu gospodarczego.
Według przedstawionych w październiku danych Krajowego Urzędu Statystycznego PKB Chin w pierwszych trzech kwartałach 2024 r. osiągnął 94,97 bln juanów (około 13,09 bln USD), co odzwierciedla 4,8-procentowy wzrost rok do roku w cenach stałych.
Xi wyraził zobowiązanie, że Chiny będą dalej otwierać się na świat zewnętrzny, proaktywnie dostosowywać się do wysokich standardów międzynarodowych zasad gospodarczych i handlowych oraz budować zorientowane na rynek, oparte na prawie i umiędzynarodowione środowisko biznesowe, aby pobudzić globalny wzrost gospodarczy.
Zwrócił również uwagę na znaczący postęp w realizacji inicjatywy Pasa i Drogi (ang. Belt and Road Initiative - BRI) w ciągu ostatniej dekady, mówiąc, że inicjatywa ta buduje pomost dla wspólnego rozwoju między Chinami a resztą świata. Xi z zadowoleniem przyjął udział międzynarodowych organizacji gospodarczych w BRI w celu promowania modernizacji wszystkich krajów.
Do chwili obecnej Chiny podpisały dokumenty o współpracy w ramach BRI z ponad 150 krajami i ponad 30 organizacjami międzynarodowymi. Dane Ministerstwa Handlu wykazały, że do końca 2023 r. chińskie firmy założyły 17 tysięcy zagranicznych przedsiębiorstw w krajach uczestniczących w BRI, a wartość inwestycji bezpośrednich przekroczyła 330 mld USD, podczas gdy zagraniczne strefy współpracy gospodarczej i handlowej ustanowione w ramach inicjatywy stworzyły 530 tysięcy lokalnych miejsc pracy.
Budowanie otwartego i sprawiedliwego systemu gospodarczego na świecie
Podczas wtorkowego spotkania Xi przypomniał główne wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową, stanowczo sprzeciwił się rozłamowi i protekcjonizmowi oraz podkreślił znaczenie globalnej współpracy w budowaniu otwartego, globalnego systemu gospodarczego.
Wezwał kraje do priorytetowego traktowania innowacji, wykorzystania możliwości w obszarach takich jak gospodarka cyfrowa, sztuczna inteligencja i technologie niskoemisyjne oraz wspierania transgranicznego przepływu wiedzy, technologii i talentów, w celu wypracowania nowych czynników napędzających wzrost gospodarczy. Zdecydowanie sprzeciwił się podejściom takim jak budowanie „małych dziedzińców z wysokimi murami" oraz „rozłam i zrywanie łańcuchów dostaw", twierdząc, że rozwiązania te szkodzą tym, którzy je stosują i innym.
Światowy handel stoi w obliczu przeciwności związanych z protekcjonizmem i napięciami geopolitycznymi. W związku z tym Chiny nieustannie rozszerzają swoją politykę otwarcia, czyniąc znaczące postępy w dalszej integracji gospodarki z rynkiem globalnym. Jednym z kluczowych środków było wdrożenie w 2020 roku nowej ustawy o inwestycjach zagranicznych. Ustawa ta wzmacnia ochronę praw własności intelektualnej, zapewnia równe szanse dla zagranicznych przedsiębiorstw oraz promuje bardziej przejrzyste i uczciwe środowisko biznesowe.
Ponadto w ostatnich latach kraj drastycznie złagodził ograniczenia dotyczące kapitału zagranicznego w branży usług finansowych, umożliwiając większy udział podmiotów zagranicznych w sektorach bankowości, papierów wartościowych, ubezpieczeń i zarządzania aktywami. Chiny całkowicie zniosły także ograniczenia dotyczące inwestycji zagranicznych w sektorze produkcyjnym i uruchomiły projekty pilotażowe w branży telekomunikacyjnej i służbie zdrowia, aby zwiększyć możliwości realizacji inwestycji zagranicznych, sygnalizując determinację Chin w budowaniu bardziej otwartej, integracyjnej i równej globalnej gospodarki.
Omawiając znaczenie budowania otwartej globalnej gospodarki, Xi odniósł się do stosunków chińsko-amerykańskich. Powiedział, że Chiny są gotowe do prowadzenia dialogu z rządem USA, rozszerzania współpracy i zarządzania różnicami, wyrażając nadzieję na stały, uczciwy i zrównoważony rozwój stosunków dwustronnych.
„Wojny taryfowe, handlowe i naukowo-techniczne są sprzeczne z trendami historycznymi i prawami ekonomii. Nikt nie będzie w nich zwycięzcą" - powiedział Xi.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://news.cgtn.com/news/2024-12-10/China-reaffirms-confidence-vows-to-remain-global-growth-engine-1zdYcO2rHCo/p.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article