CGTN: Čína vyzýva členov G20, aby podporovali „inkluzívny, prospešný a odolný" globálny rozvoj
PEKING, 16. novembra 2022 /PRNewswire/ -- V čase, keď sa vedúci predstavitelia 20 najväčších svetových ekonomík stretávajú na Bali v Indonézii, medzinárodné spoločenstvo od nich očakáva, že zintenzívnia úsilie o riešenie mnohých naliehavých spoločných výziev a vytýčia cestu ku globálnej obnove a spoločnému rozvoju.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v utorok v prejave na 17. samite G20 vyzval všetkých členov skupiny G20, aby prevzali zodpovednosť, ktorá je „neodmysliteľne spojená s tým, že sú významnými medzinárodnými a regionálnymi aktérmi", a odpovedali na otázku dnešnej doby – „čo je s týmto svetom zlé a čo by sme s tým mali urobiť".
Spoločná práca na tom, aby bol globálny rozvoj „inkluzívnejší, prospešnejší a odolnejší", je riešením, ktoré ponúka Čína.
Aký globálny rozvoj je potrebný
Skupina G20 pozostáva z najväčších priemyselných a rozvíjajúcich sa ekonomík sveta a predstavuje viac ako 80 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP), viac ako 75 % medzinárodného obchodu a približne dve tretiny svetovej populácie.
V súvislosti s naliehavou výzvou na dôraznú, dobre organizovanú a vyváženú spoločnú globálnu reakciu na rôzne globálne výzvy čínsky prezident zdôraznil, že globálny rozvoj by mal byť inkluzívnejší.
„V solidarite je sila, ale rozdelenie nikam nevedie. Keďže žijeme v jednej globálnej dedine, mali by sme si navzájom pomáhať, keď čelíme rizikám a výzvam," povedal.
Zdôraznil, že globálny rozvoj by mal byť prospešný pre všetkých, a podčiarkol, že rozvoj je skutočný len vtedy, keď sa všetky krajiny rozvíjajú spoločne a modernizácia nie je výhradnou výsadou len pre jednu krajinu.
Keďže hospodárska globalizácia naráža na prekážky a svetovému hospodárstvu hrozí recesia, zdôraznil tiež podporu odolného globálneho rozvoja.
„Musíme mať vždy na pamäti ťažkosti, ktorým čelia rozvojové krajiny, a zohľadňovať ich obavy. Čína podporuje Africkú úniu pri vstupe do skupiny G20," povedal.
Čo Čína urobila na podporu globálneho rozvoja
V rámci krajín G20 mala Čína v roku 2021 21 % HDP, 18 % obchodu a 29 % populácie. Krajina sa aktívne zapája do medzinárodnej hospodárskej spolupráce a globálnej správy ekonomických záležitostí a spolupracuje s ostatnými stranami na podpore silného globálneho rastu, ktorý je udržateľný, vyvážený a inkluzívny.
Peking v uplynulých dvoch rokoch navrhol dve významné iniciatívy: Globálnu rozvojovú iniciatívu (GDI) a Globálnu bezpečnostnú iniciatívu (GSI), ktoré boli na celom svete prijaté pozitívne.
Cieľom GDI je splniť dlhodobý cieľ a okamžité potreby spoločného rozvoja sveta, podporiť medzinárodný konsenzus o podpore rozvoja, rozvíjať nové hnacie sily globálneho rozvoja a uľahčiť spoločný rozvoj a pokrok všetkých krajín.
Podľa čínskeho prezidenta sa v priebehu jedného roka k skupine podporovateľov GDI pripojilo viac ako 60 krajín.
Čína zriadila Globálny fond pre rozvoj a spoluprácu juh-juh, predložila 15 projektov v rámci „Opatrenia G20 pre silnú a inkluzívnu obnovu" a zúčastnila sa na piatich ďalších projektoch v tomto rámci, uviedol Si Ťin-pching.
Keďže GSI presadzuje „víziu spoločnej, komplexnej, kooperatívnej a udržateľnej bezpečnosti", zdôraznil riešenie konfliktov prostredníctvom rokovaní a urovnávanie sporov konzultáciami a podporil všetky snahy vedúce k mierovému riešeniu kríz.
Si Ťin-pching uviedol, že potravinová a energetická bezpečnosť je najnaliehavejšou výzvou globálneho rozvoja, a zdôraznil, že hlavnou príčinou súčasných kríz nie je výroba alebo dopyt, ale prerušené dodávateľské reťazce a medzinárodná spolupráca.
Tento rok Čína spolu so šiestimi partnermi vrátane Indonézie a Srbska navrhla Iniciatívu medzinárodnej spolupráce v oblasti odolných a stabilných priemyselných a dodávateľských reťazcov, povedal Si Ťin-pching, keď hovoril o prínose Číny k celosvetovej potravinovej a energetickej bezpečnosti v priebehu rokov.
Dodal, že Čína sa pripojila k ostatným krajinám a vyzvala na vytvorenie globálneho partnerstva pre spoluprácu v oblasti čistej energie a v rámci skupiny G20 predložila Iniciatívu medzinárodnej spolupráce v oblasti globálnej potravinovej bezpečnosti.
Prezident tiež členom skupiny G20 povedal, že krajina bude naďalej podporovať národné omladenie na všetkých frontoch prostredníctvom čínskej cesty k modernizácii.
Minulý mesiac 20. národný zjazd Komunistickej strany Číny stanovil ciele, úlohy a hlavné smery politiky strany a krajiny na nasledujúcich päť rokov a na ďalšie obdobie.
„Čína kráčajúca k modernizácii prinesie svetu viac príležitostí, dodá silnejší impulz medzinárodnej spolupráci a viac prispeje k ľudskému pokroku!" povedal Si Ťin-pching v závere svojho prejavu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article