CGTN: Čína vyzývá členy G20 k podpoře "inkluzivního, prospěšného a stabilního" globálního rozvoje
PEKING, 17. listopadu 2022 /PRNewswire/ - Představitelé 20 největších světových ekonomik se scházejí na indonéském ostrově Bali a mezinárodní společenství očekává, že zintenzivní úsilí o řešení mnoha naléhavých sdílených problémů a vytyčí cestu ke globálnímu oživení a společnému rozvoji.
Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval ve svém úterním projevu na 17. summitu G20 všechny členy této skupiny k převzetí zodpovědnosti „která je neodmyslitelně spojena s jejich postavením mezinárodních a regionálních aktérů" a zodpovězení zásadní otázky dnešní doby - „co je s tímto světem špatně a co proti tomu můžeme udělat."
Řešením, které Čína navrhuje, je společná práce na globálním rozvoji, který bude více „inkluzivní, prospěšný a stabilní".
Jaký globální rozvoj potřebujeme
Skupina G20 se skládá z hlavních průmyslových a rozvíjejících se ekonomik světa a reprezentuje více než 80 % světového hrubého domácího produktu (HDP), přes 75 % mezinárodního obchodu a přibližně dvě třetiny světové populace.
Tváří v tvář naléhavé výzvě k důrazné, dobře organizované a vyvážené kolektivní globální reakci na různé globální výzvy čínský prezident zdůraznil, že globální rozvoj by měl být inkluzivnější.
„V solidaritě je síla, rozdělování nevede nikam. Všichni žijeme v jedné globální vesnici a rizikům a výzvám se musíme postavit společně," uvedl.
Zdůraznil také, že globální rozvoj musí být prospěšný všem a že je skutečným rozvojem jen tehdy, když se všechny země rozvíjejí společně a modernizace není výsadou vyhrazenou pouze jedné zemi.
Vzhledem k překážkám, kterým čelí ekonomická globalizace, a riziku recese, které hrozí světovému hospodářství, vyzdvihl také podporu stability globálního rozvoje.
„Musíme mít stále na paměti obtíže, kterým čelí rozvojové země, a vyjít vstříc jejich potřebám. Čína podporuje vstup Africké unie do skupiny G20," řekl.
Čínský příspěvek ke globálnímu rozvoji
Ve skupině G20 představovala Čína v roce 2021 21 % HDP, 18 % obchodu a 29 % populace. Aktivně se podílí na mezinárodní hospodářské spolupráci a globální správě ekonomických záležitostí a spolupracuje s dalšími stranami na podpoře intenzivního globálního růstu, který je zároveň udržitelný, vyvážený a inkluzivní.
V uplynulých dvou letech představil Peking dvě významné iniciativy – Globální rozvojovou iniciativu (GDI) a Globální bezpečnostní iniciativu (GSI), které si získaly celosvětový ohlas.
Cílem GDI je plnit jak dlouhodobý cíl, tak bezprostřední požadavky společného rozvoje celého světa, podporovat mezinárodní konsensus v otázkách podpory rozvoje, kultivovat nové hnací síly globálního rozvoje a usnadňovat společný rozvoj a pokrok všech zemí.
Podle čínského prezidenta se během jednoho roku ke Skupině přátel GDI připojilo více než 60 zemí.
Čína založila Globální fond pro rozvoj a spolupráci Jih-Jih, předložila 15 projektů v rámci „Akce G20 pro silnou a inkluzivní obnovu" a podílela se v této oblasti na pěti dalších projektech, uvedl Si.
V duchu „vize společné, komplexní, kooperativní a udržitelné bezpečnosti", kterou prosazuje iniciativa GSI, zdůraznil řešení konfliktů jednáním a urovnávání sporů prostřednictvím konzultací a také podporu všech aktivit vedoucích k mírovému řešení krizí.
S poukázáním na potravinovou a energetickou krizi jako nejpalčivější problém globálního rozvoje Si také připomněl, že příčiny probíhající krize nespočívají v produkci ani poptávce, ale v přerušení dodavatelských řetězců a mezinárodní spolupráce.
Letos Čína navrhla společně se šesti partnery včetně Indonésie a Srbska Iniciativu mezinárodní spolupráce v oblasti odolných a stabilních průmyslových a dodavatelských řetězců, uvedl Si v rámci bližšího představení příspěvku Číny ke globální potravinové a energetické bezpečnosti v uplynulých letech.
Dodal, že Čína se připojila k dalším zemím v apelu na vytvoření globálního partnerství pro spolupráci v oblasti čisté energie a ve skupině G20 předložila Iniciativu mezinárodní spolupráce v oblasti globální potravinové bezpečnosti.
Členům skupiny G20 také oznámil, že jeho země je i nadále odhodlána podporovat omlazení národa na všech frontách prostřednictvím čínské cesty k modernizaci.
Minulý měsíc proběhl 20. celostátní sjezd Komunistické strany Číny, který stanovil cíle, úkoly a hlavní směry politiky pro věc strany a země v příští pětiletce i v následujících letech.
„Čína kráčející k modernizaci přinese světu více příležitostí, dodá silnější impuls mezinárodní spolupráci a ještě výrazněji přispěje k pokroku lidstva!" uzavřel svůj projev Si.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article