CGTN: Čína nalieha na prostredie voľného, otvoreného obchodu pre ekonomiky APEC, sledujúc obojstranne výhodnú spoluprácu
PEKING, 21. novembra 2022 /PRNewswire/ -- Od vstupu do Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) pred 31 rokmi sa Čína zaviazala k regionálnym partnerstvám a obojstranne výhodnej spolupráci a tento rok čínska strana zopakovala dôležitosť prostredia voľného a otvoreného obchodu pre ekonomiky APEC.
Ekonomiky 21 členských krajín APEC, ktoré sú domovom 2,9 miliardy ľudí, zdieľajú celkový hospodársky objem viac ako 60 % celkového svetového hrubého domáceho produktu (HDP). V čase nepriaznivých vplyvov spôsobených pandémiou, vysokou infláciou, geopolitickou krízou a klimatickými zmenami sa členovia APEC stretli v Bangkoku, hlavnom meste Thajska, a rozhodli sa naďalej prehlbovať svoju multilaterálnu spoluprácu.
Voľný a otvorený obchod a investície sú účelom a zásadami APEC, povedal čínsky prezident Si Ťin-pching v sobotu na 29. stretnutí ekonomických lídrov APEC, na ktorom sa diskutovalo o otázkach týkajúcich sa udržateľného obchodu a investícií.
Je to tiež pilier realizácie vízie Putrajaya Vision 2040, dodal Si Ťin-pching.
Presadzovanie skutočného multilateralizmu
Prezident Si Ťin-pching vyzval na podporu skutočného multilateralizmu a zachovanie multilaterálneho obchodného systému.
Malo by sa urobiť viac na ochranu multilaterálneho obchodného systému založeného na pravidlách, udržanie bezpečnosti a stability globálnych priemyselných a dodávateľských reťazcov, na podporu otvoreného, spravodlivého a nediskriminačného obchodného a investičného prostredia a na snahu o včasné vytvorenie komplexnej zóny voľného obchodu Ázie a Tichomoria (FTAAP) na vysokej úrovni, povedal.
Čína, ktorá v minulom roku medzi prvými ratifikovala dohodu o Regionálnom komplexnom hospodárskom partnerstve (RCEP), sa tiež usiluje o pripojenie ku Komplexnej a progresívnej dohode o transpacifickom partnerstve (CPTPP) a Dohode o partnerstve v oblasti digitálnej ekonomiky (DEPA) pre ďalšiu regionálnu hospodársku integráciu.
Obe dohody RCEP aj CPTPP sa považujú za životaschopné cesty k širšej Zóne voľného obchodu v Ázii a Tichomorí (FTAAP), ktorú chce 21 členov APEC vytvoriť.
Presadzovanie inkluzívnosti v prospech všetkých
Si Ťin-pching zdôraznil význam inkluzívneho rozvoja a potrebu vynaložiť úsilie na vybudovanie štruktúry regionálnej hospodárskej spolupráce s rovnocennými konzultáciami, spoločnou účasťou a spoločnými výhodami a na podporu veľkého ázijsko-tichomorského trhu, ktorý prináša výhody všetkým.
Všetky ekonomiky by mohli spoločne rásť prostredníctvom vzájomne prepojeného rozvoja a prostredníctvom komplementárnosti realizovať obojstranne výhodnú spoluprácu, uviedol.
Podľa Si Ťin-pchinga Čína predložila iniciatívy na revitalizáciu vidieckych oblastí, podporu malých a stredných podnikov, ktoré využívajú špeciálne a sofistikované technológie na výrobu nových a jedinečných produktov, a na podporu hospodárskeho začlenenia prostredníctvom obchodu a investícií.
Presadzovanie otvorenej regionálnej spolupráce
Čínsky prezident tiež zdôraznil presadzovanie otvorenej regionálnej spolupráce a uviedol, že je dôležité vyvinúť väčšiu iniciatívu na otvorenie a zvýšenie úrovne regionálnej hospodárskej spolupráce vo všetkých ohľadoch.
Čína nepoľaví vo svojom záväzku otvárať sa na vysokej úrovni a otvorí svoje dvere ešte viac, povedal.
Piaty medzinárodný veľtrh China International Import Expo, ktorý sa konal nedávno, je dobrou ukážkou pevného odhodlania Číny podporovať voľný a otvorený obchod.
Počas podujatia na tému dovozu boli dosiahnuté predbežné obchody v celkovej hodnote 73,5 miliardy USD, čo je dôkazom obrovského čínskeho trhu a mnohých obchodných príležitostí.
Medzitým Peking, hlavné mesto Číny, ako živý príklad prieskumu otvárania sa krajiny na vysokej úrovni, urýchľuje rozvoj „dvoch zón" mesta – pilotnej zóny voľného obchodu a národnej komplexnej vzorovej zóny na rozšírenie otvárania sa v sektore služieb.
Počas posledných dvoch rokov čínske hlavné mesto zaviedlo viac ako 100 priekopníckych alebo prelomových politík týkajúcich sa „dvoch zón" a zrealizovalo viac ako 100 prelomových projektov a funkčných platforiem.
Reforma a otváranie sa výrazne podnietili sociálny a hospodársky rozvoj Číny, najmä v poslednom desaťročí.
Podľa správy Národného štatistického úradu krajiny Čína v rokoch 2013 až 2021 prispela ku celosvetovému hospodárskemu rastu viac ako 30 % a je na prvom mieste na svete.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article