CGTN: Čína vyzývá k vytvoření volného a otevřeného obchodního prostředí pro ekonomiky zemí APEC a usiluje o oboustranně výhodnou spolupráci
PEKING, 21. listopadu 2022 /PRNewswire/ -- Od chvíle, kdy Čína před 31 lety vstoupila do Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC), se tato země zasazuje o regionální partnerství a oboustranně výhodnou spolupráci. Letos čínská strana znovu zdůraznila význam, který pro ekonomiku členských zemí APEC má volné a otevřené obchodní prostředí.
Na území, které podléhá ekonomickému dění 21 členských zemí APEC, žije celkem 2,9 miliardy lidí, jejichž celkový ekonomický objem tvoří více než 60 % celkového světového hrubého domácího produktu (HDP). Členové APEC na svém zasedání v thajském Bangkoku rozhodli, že v situaci, kdy jsou nuceni čelit pandemii, vysoké míře inflace, geopolitickým krizím a klimatickým změnám, budou zcela jednoznačně dále prohlubovat vzájemnou mnohostrannou spolupráci.
Volný a otevřený obchod a investice jsou cílem a zásadami APEC, prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching na sobotním 29. zasedání ekonomických lídrů APEC, na kterém se projednávaly otázky týkající se udržitelného obchodu a investic.
Jsou také pilířem pro realizaci vize Putrajaya 2040, dodal Si.
Prosazování skutečného multilateralismu
Prezident Si vyzval k prosazování skutečného multilateralismu a zachování mnohostranného obchodního systému.
Podle něj by mělo být vynaloženo více úsilí na ochranu mnohostranného obchodního systému založeného na pravidlech, bezpečnost a stabilitu globálních průmyslových a dodavatelských řetězců, podporu otevřeného, spravedlivého a nediskriminačního obchodního a investičního prostředí a také na brzkou realizaci komplexní asijsko-pacifické zóny volného obchodu (FTAAP).
Čína loňskou dohodu o regionálním komplexním hospodářském partnerství (RCEP) ratifikovala mezi prvními. Nyní má v úmyslu připojit se v zájmu další regionální hospodářské integrace ke Komplexní a progresivní dohodě o Transpacifickém partnerství (CPTPP) a k Dohodě o partnerství v oblasti digitální ekonomiky (DEPA).
Jak RCEP, tak CPTPP se považují za realizovatelné cesty k širší Zóně volného obchodu Asie a Tichomoří (FTAAP), o jejíž vytvoření usiluje 21 členů APEC.
Prosazování inkluzivity pro dosažení všeobecného prospěchu
Si zdůraznil význam inkluzivního rozvoje a zdůraznil, že je třeba usilovat o vybudování architektury regionální hospodářské spolupráce, která by se vyznačovala rovnoprávnými konzultacemi, společnou účastí a sdílenými výhodami, a o vytvoření velkého asijsko-pacifického trhu, který by přinášel výhody všem.
Všechny zúčastněné ekonomiky by mohly díky vzájemně propojenému rozvoji společně růst a prostřednictvím vzájemného doplňování dosahovat vzájemně výhodné spolupráce, uvedl.
Čína podle Siho navrhla řadu iniciativ pro oživení venkovských oblastí, podporu malých a středních podniků, které využívají speciální a sofistikované technologie k výrobě nových a jedinečných výrobků, a na podporu hospodářského začlenění prostřednictvím obchodu a investic.
Podpora otevřené regionální spolupráce
Čínský prezident rovněž zdůraznil význam podpory otevřené regionální spolupráce a uvedl, že je důležité vyvinout větší iniciativu při otevírání a zvyšování úrovně regionální hospodářské spolupráce, a to ve všech ohledech.
Čína podle něj nepoleví ve svém závazku k vysokým standardům a otevře své brány světu ještě více.
Pátý ročník čínského mezinárodního veletrhu China International Import Expo, který se nedávno konal, je dobrým důkazem pevného odhodlání Číny podporovat volný a otevřený obchod.
Během akce zaměřené na dovoz byly uzavřeny předběžné dohody v celkové hodnotě 73,5 miliardy dolarů, což svědčí o gigantických rozměrech čínského trhu a četných obchodních příležitostech, které nabízí.
Hlavní město Číny Peking, které je živoucím ztělesněním snahy o otevření na vysoké úrovni, mezitím urychluje rozvoj „dvou zón" této metropole – pilotní zóny volného obchodu a národní komplexní demonstrační zóny pro rozšíření otevření v oblasti služeb.
Za poslední dva roky zavedlo čínské hlavní město více než 100 průkopnických nebo průlomových politik týkajících se právě těchto „dvou zón" a realizovalo více než 100 významných projektů a funkčních platforem.
Reformy a otevírání se světu v zásadní míře urychlily sociální a hospodářský rozvoj Číny, a to zejména v posledním desetiletí.
Podle zprávy zveřejněné Národním statistickým úřadem se Čína v letech 2013-2021 podílela na celosvětovém hospodářském růstu v průměru více než 30 procenty, což ji řadí na první místo na světě.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article