CGTN: Čína chrání životy a sdílí zkušenosti v celosvětovém boji proti covidu-19
PEKING, 16. ledna 2023 /PRNewswire/ -- Číňané si v zimě užívají čilý ruch poté, co země zmírnila politiku boje proti covidu-19.
Jde o průlom v tříletém boji země s touto pandemií, ale výzvy jsou stále před námi.
Čína na této cestě vynaložila veškeré úsilí na ochranu svého lidu a o své cenné zkušenosti se podělila se světem.
Ochrana životů
Podle prohlášení na tiskové konferenci, kterou v sobotu uspořádal společný mechanismus prevence a kontroly covidu-19 při Státní radě, Čína zaznamenala po celé zemi pokles počtu pacientů s horečkou, návštěv na pohotovosti a kritických případů COVID-19.
Počet kritických případů v nemocnicích dosáhl vrcholu 5. ledna, kdy činil 128.000, do 12. ledna klesl na 105.000, uvedl Jiao Yahui, vedoucí Úřadu pro lékařskou správu při Národní zdravotnické komisi (NHC).
Ve snaze najít rovnováhu mezi záchranou životů a zajištěním ekonomické aktivity získala Čína s politikou proti covidu-19 čas, během něhož byla vyvinuta lepší ochrana a smrtelnost viru se snížila.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo k 13. lednu na celém světě hlášeno více než 661 milionů potvrzených případů covidu-19 a více než 6,7 milionu souvisejících úmrtí.
V Číně míra úmrtnosti na 100.000 obyvatel činila k 13. lednu podle WHO 2,29, což je 1/37 celosvětového průměru a 1/143 průměru Spojených států.
Smrtnost v Číně k 13. lednu činila 0,31 %, což je hluboko pod celosvětovým průměrem 1,01 % a 1,09 % v USA, vyplývá z údajů WHO.
Čína v jádru své politiky proti covidu-19 staví „lidi na první místo, život na první místo". Za nízkou úmrtnost vděčí svým přísným preventivním a kontrolním opatřením v posledních třech letech.
"Na základě celosvětového průměru míry infekce Čína zabránila přibližně 47,84 milionu infekcí a 950.000 úmrtí," uvedl Wu Zunyou, hlavní epidemiolog Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí, na veřejném zasedání v listopadu 2021.
Wu tehdy prezentoval tyto údaje, aby vysvětlil, proč se Čína musí držet své politiky dynamické nuly, přestože USA a některé evropské země své strategie prevence a kontroly zmírnily.
S optikou úmrtnosti v USA, Čína zabránila více než 3 milionům úmrtí, dodal Wu.
Sdílené zkušenosti
Když se v roce 2020 epidemie objevila poprvé, Čína přijala rázná opatření, aby zabránila dalšímu přenosu viru uzavřením výstupních kanálů, což mezinárodnímu společenství vytvořilo cenný prostor pro přípravu.
Informace o epidemii Čína sdílela důsledně. Epidemii neprodleně nahlásila Světové zdravotnické organizaci, sdílela se světem výsledky sekvenování genomu a zveřejnila své kontrolní a léčebné protokoly. Všechny tyto kroky usnadnily mezinárodnímu společenství prevenci a kontrolu covidu-19 i výzkum a vývoj vakcín a testovacích nástrojů.
S cílem podělit se o své zkušenosti země podle NHC uspořádala více než 300 výměnných akcí o kontrole epidemie a léčbě s více než 180 zeměmi a regiony a více než 10 mezinárodními organizacemi. Kromě toho bylo do 34 zemí vysláno 37 lékařských týmů na pomoc v první linii.
Během posledních tří let Čína aktualizovala 10 pilotních edic protokolů o diagnostice a léčbě covidu-19. Vzhledem k tomu, že tradiční čínská medicína (TCM) byla v léčbě této nemoci shledána prospěšnou, uspořádala Čína více než 100 výměnných videoakcí a přímých přenosů, aby více než 150 zemím a regionům představila diagnostiku a léčebné metody TČM.
Lékařské nástroje vyvinuty
Během drahocenného období s nízkou infekcí, které její politika vytvořila, pracovala Čína proti času na vývoji léků na covid-19 a zároveň podporovala očkování.
Čínský regulační orgán pro zdravotnické produkty schválil pro nouzové použití jak v tuzemsku vyvinuté, tak dovážené léky. V Číně probíhá výzkum a vývoj více než 10 perorálních léků na léčbu covidu-19.
Národní úřad pro léčivé přípravky dosud schválil 13 vakcín na covid-19 pro podmíněné uvedení na trh nebo pro mimořádné použití v Číně. Mohou být inhalovány nebo podávány lidem prostřednictvím injekcí a nosního spreje.
V zájmu vybudování imunitní bariéry proti viru poskytla čínská vláda všem vakcíny zdarma a pokračovala ve zvyšování proočkovanosti. Počet plně očkovaných lidí v Číně představoval v polovině prosince 2022 více než 90 % populace.
Přes 4,6 milionu čínských občanů žijících a pracujících ve 180 zemích mezitím podle ministerstva zahraničních věcí využilo očkovací program „Spring Sprout" (Výhonek jara), což je celosvětová kampaň Číny zaměřená na očkování jejích občanů žijících a pracujících v zahraničí.
Čína byla první zemí, která oznámila, že její vakcína na covid-19 se stane celosvětovým veřejným statkem. Vedení se ujala rovněž v oblasti zřeknutí se práv duševního vlastnictví na vakcíny na covid-19 a provádění společné výroby s rozvojovými zeměmi. Země nabídla více než 2,2 miliardy dávek vakcín více než 120 zemím a mezinárodním organizacím.
Poskytla také stovky miliard materiálů pro kontrolu epidemie 153 zemím a 15 mezinárodním organizacím.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article