CGTN: Čína chráni životy a zdieľa skúsenosti v celosvetovom boji proti ochoreniu COVID-19
PEKING, 16. januára 2023 /PRNewswire/ -- Číňania prežívajú čulú zimu po tom, ako krajina uvoľnila svoju politiku riadenia ochorenia COVID-19.
Je to prelomový krok v trojročnom boji krajiny proti pandémii, ale výzvy sú stále pred nami.
Na tejto ceste sa Čína snažila chrániť svoj ľud a podelila sa so svetom o svoje cenné skúsenosti.
Chránené životy
Podľa vyjadrení na tlačovej konferencii, ktorú v sobotu zorganizoval Spoločný mechanizmus štátnej rady pre prevenciu a kontrolu ochorenia COVID-19, Čína v celej krajine zaznamenala pokles počtu pacientov s horúčkou, návštev na pohotovosti a kritických prípadov ochorenia COVID-19.
Počet kritických prípadov v nemocniciach dosiahol 5. januára najvyššiu hodnotu 128 000 a 12. januára klesol na 105 000, uviedla Jiao Yahui, vedúca Úradu pre zdravotnícku správu v rámci Národnej zdravotníckej komisie (NHC).
Aby sa dosiahla rovnováha medzi záchranou životov a zabezpečením hospodárskej činnosti, čínska politika boja proti ochoreniu COVID-19 získala čas, počas ktorého sa vyvinula lepšia ochrana a vírus sa stal menej smrteľným.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo k 13. januáru na celom svete hlásených viac ako 661 miliónov potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 6,7 milióna súvisiacich úmrtí.
Podľa WHO bola miera úmrtnosti v Číne k 13. januáru 2,29 na 100 000 obyvateľov, čo je 1/37 celosvetového priemeru a 1/143 priemeru v USA.
Podľa údajov WHO bola k 13. januáru úmrtnosť v Číne 0,31 percenta, čo je oveľa menej ako celosvetový priemer 1,01 percenta a 1,09 percenta v USA.
Čína vďačí za svoju nízku úmrtnosť prísnym preventívnym a kontrolným opatreniam, ktoré prijala v posledných troch rokoch v rámci politiky boja proti ochoreniu COVID-19.
„Na základe celosvetovej priemernej miery infekcie Čína zabránila približne 47,84 miliónu infekcií a 950 000 úmrtiam," povedal Wu Zunyou, hlavný epidemiológ čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, na verejnom stretnutí v novembri 2021.
Wu vtedy predložil tieto údaje, aby vysvetlil, prečo sa Čína musí držať svojej dynamickej nulovej politiky aj napriek tomu, že USA a niektoré európske krajiny zmiernili svoje stratégie prevencie a kontroly.
Wu dodal, že Čína zabránila viac ako 3 miliónom úmrtí, ak sa použije miera úmrtnosti v USA.
Zdieľané skúsenosti
Keď sa v roku 2020 prvýkrát vyskytla epidémia, Čína prijala prísne opatrenia na zabránenie ďalšieho prenosu vírusu uzavretím výstupných kanálov, čo vytvorilo medzinárodnému spoločenstvu cenný priestor na prípravu.
Čína neustále poskytuje svoje informácie o epidémii. Okamžite ohlásila vypuknutie nákazy WHO, podelila sa so svetom o výsledky sekvenovania genómu a zverejnila svoje kontrolné a liečebné protokoly. Všetky tieto kroky uľahčili prevenciu a kontrolu ochorenia COVID-19 v medzinárodnom spoločenstve a výskum a vývoj vakcín a testovacích nástrojov.
S cieľom podeliť sa o svoje skúsenosti krajina podľa NHC zorganizovala viac ako 300 výmenných podujatí o kontrole epidémií a liečbe s viac ako 180 krajinami a regiónmi a viac ako 10 medzinárodnými organizáciami. Okrem toho bolo do 34 krajín vyslaných 37 lekárskych tímov na pomoc v prvej línii.
Počas posledných troch rokov Čína aktualizovala 10 pilotných vydaní protokolov o diagnostike a liečbe ochorenia COVID-19. Keďže sa zistilo, že tradičná čínska medicína (TČM) je prospešná pri liečbe tohto ochorenia, Čína zorganizovala viac ako 100 podujatí zameraných na výmenu videí a priame prenosy s cieľom predstaviť diagnostiku a liečebné metódy podľa TČM vo viac ako 150 krajinách a regiónoch.
Vyvinuté zdravotnícke nástroje
Počas vzácneho obdobia s nízkym výskytom infekcie, ktoré vytvorila svojou politikou, Čína zápasila s časom pri vývoji liekov na COVID-19 a zároveň podporovala očkovanie.
Čínsky regulačný orgán pre zdravotnícke výrobky schválil na núdzové použitie lieky vyvinuté na domácom trhu, ako aj dovážané lieky. V Číne sa skúma a vyvíja viac ako 10 perorálnych liekov na liečbu ochorenia COVID-19.
Národný úrad pre zdravotnícke výrobky doteraz schválil 13 vakcín proti ochoreniu COVID-19 na podmienečné uvedenie na trh alebo na núdzové použitie v Číne. Môžu sa inhalovať alebo podávať ľuďom prostredníctvom injekcií a nosových sprejov.
Aby si čínska vláda vybudovala imunitnú bariéru proti vírusu, poskytla všetkým bezplatné vakcíny a pokračovala v zlepšovaní zaočkovanosti. Počet plne zaočkovaných ľudí v Číne predstavoval v polovici decembra 2022 viac ako 90 % celkovej populácie.
Podľa ministerstva zahraničných vecí medzitým viac ako 4,6 milióna čínskych občanov žijúcich a pracujúcich v 180 krajinách využilo očkovaciu kampaň „Jarný výhonok", ktorá je celosvetovou kampaňou Číny zameranou na očkovanie jej občanov žijúcich a pracujúcich v zahraničí.
Čína bola prvou krajinou, ktorá oznámila, že jej vakcína proti ochoreniu COVID-19 sa stane celosvetovým verejným majetkom. Taktiež prevzala iniciatívu pri vzdaní sa práv duševného vlastníctva na vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a pri spoločnej výrobe s rozvojovými krajinami. Krajina ponúkla viac ako 2,2 miliardy dávok vakcín do viac ako 120 krajín a medzinárodných organizácií.
Okrem toho poskytla materiály na kontrolu epidémií v hodnote stoviek miliárd eur 153 krajinám a 15 medzinárodným organizáciám.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article