CGTN: Čína chce i nadále přispívat ke globálnímu míru a rozvoji v propojeném světě
PEKING, 2. ledna 2023 /PRNewswire/ -- Čínský prezident Si Ťin-pching v sobotním novoročním projevu k zahájení roku 2023 uvedl, že Čína je zemí úzce propojenou se světem a připomněl, jak v uplynulém roce nejen hostil staré i nové přátele v Pekingu, ale také cestoval do zahraničí, aby světu představil čínské návrhy.
Uplynulý rok přinesl na jaře setkání přátel Pekingu v rámci zimních olympijských a paralympijských her, ale i bilaterální setkání prezidenta Siho s vedoucími představiteli více než 40 zemí a tři zahraniční cesty, které Si uskutečnil před a po říjnovém 20. celostátním sjezdu Komunistické strany Číny (KSČ).
Prvním zahraničním představitelem, který Čínu navštívil po skončení 20. celostátního sjezdu KS Číny, se stal generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Vietnamu Nguyen Phu Trong. Od té doby Si uskutečnil desítky dalších bilaterálních setkání se zahraničními lídry včetně německého kancléře Olafa Scholze. Ten se stal prvním lídrem významné západní země, jenž navštívil Čínu po klíčovém zasedání KSČ.
Podle všeobecného mínění tyto návštěvy představují vrchol diplomacie hlav států za rok 2022.
Také v uplynulém roce Čína pokračovala na mezinárodní scéně v plnění své role odpovědné velmoci a posilovala vztahy s dalšími významnými zeměmi.
Si a jeho americký protějšek Joe Biden se prostřednictvím dvou telefonátů a osobního setkání na Bali shodli na podniknutí konkrétních kroků pro navrácení čínsko-amerických vztahů do kolejí stabilního rozvoje.
Podle závěrů dvou osobních setkání (únorového v Pekingu a záříjového v Samarkandu) i včerejšího virtuálního setkání Si Ťin-pchinga s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem hodlají obě země i nadále posilovat strategickou koordinaci a prosazovat mezinárodní spravedlnost.
Díky Siově účasti na prvním summitu Číny a arabských států a na summitu Čína-Rada pro spolupráci arabských států v Perském zálivu (GCC) v Rijádu zahájily novou éru všestranného a hlubokého rozvoje také čínsko-arabské vztahy.
V uplynulém roce Čína také nadále nabízela při řešení společných problémů mezinárodního společenství svá řešení založená na čínské moudrosti.
Poté, co Si na všeobecné rozpravě 76. zasedání Valného shromáždění OSN v září 2021 předložil Globální index rozvoje (Global Development Index, GDI), představil na Asijském fóru v Boao v dubnu 2022 také Globální bezpečnostní iniciativu (Global Security Initiative, GSI), která má ve spolupráci s dalšími zeměmi podpořit bezpečnost pro všechny.
K dnešnímu dni vyjádřilo GSI podporu více než 70 zemí a více než 100 zemí. K podpoře GDI se zavázala řada mezinárodních organizací včetně OSN a téměř 70 zemí se také připojilo ke Skupině přátel GDI.
Si v novoročním projevu poznamenal, že změny nevídané po celé století se nyní odehrávají rychlejším tempem a svět zatím ještě není klidným místem. Dodal, že Čína si cení míru a rozvoje a trvale si váží svých přátel a partnerů.
„Stojíme pevně na správné straně dějin a na straně lidské civilizace a pokroku. Usilovně pracujeme na tom, abychom čínskou moudrostí a řešeními dokázali přispět k věci míru a rozvoje pro celé lidstvo," řekl.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=f6qVJKA3ClA
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article