CGTN: Čína bude naďalej prispievať ku globálnemu mieru a rozvoju v prepojenom svete
PEKING, 2. januára 2023 /PRNewswire/ -- Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom sobotňajšom novoročnom príhovore na rok 2023 poznamenal, že Čína je krajinou úzko prepojenou so svetom a uviedol, že v uplynulom roku nielenže hostil starých a nových priateľov v Pekingu, ale aj cestoval do zahraničia, aby svetu oznámil návrhy Číny.
Uplynulý rok bol svedkom stretnutí priateľov počas zimných olympijských a paralympijských hier v Pekingu na jar, bilaterálnych stretnutí Si Ťin-pchinga a zahraničných predstaviteľov z viac ako 40 krajín a troch zahraničných ciest, ktoré Si Ťin-pching uskutočnil pred a po 20. národnom zjazde Komunistickej strany Číny (KSČ) v októbri.
Nguyen Phu Trong, generálny tajomník ústredného výboru Komunistickej strany Vietnamu, sa stal prvým zahraničným predstaviteľom, ktorý navštívil Čínu od ukončenia 20. národného zjazdu KSČ. Odvtedy Si Ťin-pching uskutočnil desiatky bilaterálnych stretnutí so zahraničnými predstaviteľmi vrátane nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý ako prvý predstaviteľ veľkej západnej krajiny navštívil Čínu po míľnikovom zjazde KSČ.
Návštevy boli všeobecne uznávané, aby sa v roku 2022 vytvorili vrcholné úrovne pre diplomaciu hláv štátov.
V uplynulom roku Čína naďalej zohrávala svoju úlohu zodpovednej veľkej krajiny na medzinárodnej scéne, a to zlepšovaním vzťahov s inými významnými krajinami.
Od dvoch telefonátov medzi Si Ťin-pchingom a jeho americkým náprotivkom Joe Bidenom až po ich osobné stretnutie na Bali sa obaja lídri dohodli na prijatí konkrétnych opatrení s cieľom vrátiť vzťahy medzi Čínou a USA späť na cestu stabilného rozvoja.
Okrem dvoch osobných stretnutí vo februári v Pekingu a v septembri v Samarkande, virtuálne stretnutie medzi Si Ťin-pchingom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom včera ukázalo, že obe krajiny budú pokračovať v posilňovaní strategickej koordinácie a presadzovaní medzinárodnej spravodlivosti.
S účasťou Si Ťin-pchinga na prvom summite Číny a arabských štátov a na Rade pre spoluprácu medzi Čínou a Perzským zálivom v Rijáde vzťahy medzi Čínou a arabskými štátmi tiež ohlásili novú éru všestranného a hĺbkového rozvoja.
V uplynulom roku Čína tiež pokračovala v poskytovaní svojich riešení s čínskou múdrosťou na riešenie spoločných problémov, ktorým čelí medzinárodné spoločenstvo.
Si Ťin-pching, po predložení Indexu globálneho rozvoja (GDI) na všeobecnej rozprave 76. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v septembri 2021, navrhol na fóre Boao pre Áziu v apríli 2022 Globálnu bezpečnostnú iniciatívu (GSI) s cieľom spolupracovať s ďalšími krajinami na podpore bezpečnosti pre všetkých.
K dnešnému dňu vyjadrilo iniciatíve GSI podporu viac ako 70 krajín a viac ako 100 krajín a množstvo medzinárodných organizácií vrátane OSN sa zaviazali podporovať iniciatívu GDI a takmer 70 krajín sa pripojilo ku skupine priateľov GDI.
Si Ťin-pching v novoročnom prejave poznamenal, že zmeny, ktoré sme nezažili za storočie, prebiehajú rýchlejšie, a svet ešte nie je pokojným miestom, a uviedol, že Čína si ako vždy cení mier a rozvoj a váži priateľov a partnerov.
„Stojíme pevne na správnej strane dejín a na strane ľudskej civilizácie a pokroku. Usilovne pracujeme na tom, aby sme čínskou múdrosťou a riešeniami prispeli k mieru a rozvoju celého ľudstva," povedal.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=f6qVJKA3ClA
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article