CGTN: Čína bude naďalej podporovať prijatie „rámca pre biodiverzitu po roku 2020"
PEKING, 19. decembra 2022 /PRNewswire/ -- V sobotu sa v kanadskom Montreale konal segment na vysokej úrovni v rámci druhej časti 15. zasadnutia Konferencie zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite (COP15).
Zasadnutie zohralo veľmi dôležitú úlohu pri podpore rokovacieho procesu COP15, povedal Huang Runqiu, predseda COP15 a čínsky minister pre ekológiu a životné prostredie.
„Čína bude naďalej zohrávať svoju úlohu a zároveň bude predsedať COP15, aby pomohla vytvárať synergiu zo všetkých strán, prekonávať nedostatky a budovať konsenzus s cieľom dosiahnuť ambiciózny, realistický a vyvážený rámec, ktorý medzinárodné spoločenstvo očakávalo," dodal.
„Musíme spolupracovať na podpore harmonického spolunažívania medzi človekom a prírodou, budovať komunitu celého života na zemi a vytvoriť čistý a krásny svet pre nás všetkých," povedal už vo štvrtok čínsky prezident Si Ťin-pching na otváracom ceremoniáli segmentu na vysokej úrovni.
Podľa Huanga je prejav, ktorý predniesol Si Ťin-pching, inšpirujúci pre vyjednávačov. K rozvoju globálneho rámca pre biodiverzitu po roku 2020 aktívne prispelo celkom 190 zástupcov. Vyjadrili silnú politickú vôľu dosiahnuť jeho prijatie a vykonávanie.
Čína podporuje ekologický pokrok a ochranu biodiverzity. „Našli sme cestu na ochranu biodiverzity s čínskymi charakteristikami," povedal Si Ťin-pching.
Organizácia Spojených národov uznala 13. decembra čínsku „Iniciatívu Shan-Shui" na obnovu 10 miliónov hektárov ekosystémov v celej krajine ako jeden z 10 priekopníckych projektov na ochranu prírody. Iniciatíva bola ocenená ako vlajková loď pre obnovu sveta. Táto ambiciózna iniciatíva spája 75 rozsiahlych projektov v rámci najľudnatejšieho národa na svete, od hôr až po ústia riek na pobreží.
Od začiatku 13. päťročného plánu (2016 – 2020) Čína realizovala 44 projektov „Iniciatívy Shan-Shui" a dokončila ekologickú ochranu a obnovu na viac ako 3,5 milióna hektárov.
Podľa Bielej knihy o ochrane biodiverzity Čína od roku 2015 vytvorila 10 pilotných programov pre systém národných parkov, ktoré pokrývajú plochu 2,2 milióna hektárov. V tejto oblasti sú dobre chránené rôzne ohrozené druhy, napríklad obrovské pandy a tibetské antilopy. Okrem toho Čína vytvorila takmer 10 000 prírodných rezervácií, čo predstavuje asi 18 % celkovej rozlohy krajiny.
Doteraz bolo zriadených takmer 200 botanických záhrad a 250 chovných a záchranných základní pre voľne žijúcu zver, pričom sa zachránilo približne 23 000 druhov rastlín a viac ako 60 ohrozených druhov zvierat.
V budúcnosti bude Čína pokračovať v napredovaní ekologického pokroku a bude plánovať svoj rozvoj v kontexte podpory harmonického spolunažívania medzi človekom a prírodou, povedal Si Ťin-pching.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article