CGTN: Čína a Kazachstan si vážia priateľské vzťahy a prisľubujú ďalšiu spoluprácu
PEKING, 4. júla 2024 /PRNewswire/ -- Čína a Kazachstan sa odjakživa navzájom podporovali a boli partnermi v náročných časoch, uviedol v utorok čínsky prezident Xi Jinping v autorizovanom článku v novinách Kazakhstanskaya Pravda a Kazinform International News Agency.
Xi Jinping je na svojej piatej návšteve Kazachstanu, kde ho na letisku nielen privítal kazašský prezident Kassym-Jomart Tokayev, ale čakal naňho aj modrý koberec – vo farbe kazašskej štátnej vlajky, ktorý Kazachovia oslavujú ako symbol priateľstva medzi Čínou a Kazachstanom. Skupina kazašských študentov na privítanie zaspievala čínsku pieseň „Óda na vlasť".
Táto návšteva je zároveň Xiho druhou návštevou za menej ako dva roky po jeho predchádzajúcej štátnej návšteve v septembri 2022. Okrem toho sa Xi Jinping a Tokayev stretli v Pekingu v októbri 2023.
Priateľské vzťahy medzi Čínou a Kazachstanom vychádzajú z tisícročí starej Hodvábnej cesty, posilnenej 32-ročnou spoluprácou po nadviazaní diplomatických vzťahov a dosiahli vysokú úroveň trvalého komplexného strategického partnerstva, povedal Xi počas stretnutia s Tokayevom v stredu.
Odkedy v roku 1992 Čína a Kazachstan nadviazali diplomatické styky, tieto dve krajiny neustále posilňujú vzájomné vzťahy, najprv v roku 2005 smerom k strategickému partnerstvu, potom v roku 2011 ku komplexnému strategickému partnerstvu a nakoniec v roku 2019 k trvalému komplexnému strategickému partnerstvu.
Prehlbovanie vzájomnej dôvery a politických väzieb medzi Čínou a Kazachstanom sprevádza za posledné tri desaťročia pozoruhodný rast obchodnej a hospodárskej spolupráce.
V roku 2023 bola Čína najväčším obchodným partnerom Kazachstanu, pričom obojsmerný obchod medziročne vzrástol o 32 % a dosiahol 41 miliárd USD. Medzi kľúčové vývozné komodity z Kazachstanu do Číny patrí ropa, kovy a poľnohospodárske produkty. Podľa údajov kazašskej vlády na oplátku Čína dodáva Kazachstanu stroje, elektroniku a spotrebný tovar.
Veľvyslanec Kazachstanu v Číne, Shakhrat Nuryshev, v rozhovore pre People's Daily vyzdvihol iniciatívu Belt and Road Initiative (BRI) v stále sa rozširujúcej bilaterálnej obchodnej a investičnej spolupráci medzi oboma krajinami.
Od čínsko-kazašskej logistickej kooperačnej základne (Lianyungang), prvého projektu slávnostne otvoreného v rámci BRI v roku 2014, až po diaľnicu zo západnej Číny do západnej Európy, obe krajiny presadzujú užšiu konektivitu prostredníctvom rozvoja cestnej a železničnej dopravy. Okrem toho nedávno dokončené a uvedené do prevádzky projekty ako veterná farma Zhanatas a vodná elektráreň Turgusun zdôraznili odhodlanie oboch krajín rozvíjať nízkouhlíkové ekonomiky prostredníctvom programov obnoviteľnej energie.
Čína a Kazachstan budú neustále prehlbovať spoluprácu v tradičných oblastiach, ako je obchod, investície, prepojenie a energetika, povedal Xi Jinping na stredajšom spoločnom stretnutí s novinármi s Tokayevom.
Vzhľadom k tomu, že Čína a Kazachstan si stanovili nový cieľ v blízkej dobe zdvojnásobiť obojsmerný obchod, Xi dodal, že obe strany budú tiež spoločne podporovať nové rastové body pre spoluprácu v oblasti kritických nerastov, vedeckých a technologických inovácií, letectva, digitálnej ekonomiky a ďalších oblastiach.
Okrem toho v posledných rokoch Čína a Kazachstan prehĺbili kultúrne a medziľudské výmeny. Realizovali sa napríklad bilaterálne programy kultúrnej spolupráce vrátane workshopu Luban a centra tradičnej čínskej medicíny. V marci bol v Číne oficiálne zahájený rok kazachstanského turizmu.
V stredu otvorili Xi Jinping a Tokayev pobočku Pekinskej jazykovej a kultúrnej univerzity na Medzinárodnej univerzite v Astane.
So zameraním na ďalšie zlepšovanie medziľudských výmen povedal Xi novinárom, že Čína sa rozhodla otvoriť druhý workshop Luban v stredoázijskej krajine a v roku 2025 usporiada v Kazachstane rok čínskeho turizmu.
Okrem posilnenia bilaterálnych vzťahov Xi tiež povedal, že Čína podporuje Kazachstan, aby sa pripojil k mechanizmu spolupráce BRICS, pričom zohráva úlohu „strednej veľmoci" na medzinárodnej scéne a náležite prispieva ku globálnemu riadeniu.
Xi dodal, že Čína a Kazachstan sa zaviazali pokračovať v úzkej spolupráci v medzinárodných záležitostiach a posilňovať koordináciu a spoluprácu v rámci Organizácie Spojených národov, Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO), mechanizmu Čína-Stredná Ázia, ako aj iných multilaterálnych rámcov.
Xi vyjadril presvedčenie, že štvrtkový summit v Astane bude plne úspešný a prenesie SCO na novú úroveň rozvoja.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article