CGTN: Šíření čaje a jeho kultury podél Hedvábné stezky
PEKING, 16. října 2023 /PRNewswire/ -- Birol, místní průvodce čínsky mluvících turistů v tureckém Istanbulu, považuje černý čaj za nepostradatelnou součást svého každodenního života. Vlastně to není jen Birol. V typické turecké domácnosti je příprava šálku černého čaje pomocí speciální konvice známé jako " çaydanlık" velmi ceněnou součástí každodenního života.
Černý čaj je zde neustále přítomen od snídaně až po večeři a je obvyklým nápojem při vítání hostů a pořádání večírků, říká Briol.
V Turecku má čaj bohatou historii trvající více než dvě století a stal se důležitým prvkem místní kultury, hluboce zakořeněným v každodenním životě obyvatel. Dnes je tato země jedním z předních světových konzumentů čaje.
Tento význam byl ještě zvýrazněn účastí Turecka v iniciativě Pásmo a cesta (BRI). Země je historicky je známá svými silnými tradicemi v pití čaje a BRI jí otevřela dveře k větší obchodní a kulturní výměně.
Od roku 2013, kdy Čína navrhla iniciativu BRI, hraje tato iniciativa kromě Turecka zásadní roli při mobilizaci zdrojů, zlepšování propojení mezi zeměmi a odhalování potenciálních možností růstu.
V uplynulém desetiletí zaznamenaly obchod a investice soustavný růst. Podle bílé knihy, kterou 10. října zveřejnil informační úřad čínské Státní rady, dosáhla v letech 2013 až 2022 celková hodnota dovozu a vývozu mezi Čínou a dalšími zeměmi BRI 19,1 bilionu dolarů a udržovala si průměrné roční tempo růstu 6,4 %.
Do konce srpna 2023 podpořilo čínskou iniciativu na podporu neomezené obchodní spolupráce podél Pásu a cesty více než 80 zemí a mezinárodních organizací. Země rovněž podepsala 21 dohod o volném obchodu s 28 zeměmi a regiony, čímž dále podpořila hospodářskou spolupráci a obchodní propojení v rámci BRI.
Prosperující světový trh s čajem
Čínský export čaje zaznamenal v roce 2022 stabilní růst. Země vyvezla celkem 375.300 tun čaje, což představuje zvýšení o 1,59% ve srovnání s předchozím rokem, vyplývá z údajů Generální správy cel.
V členění činil vývoz zeleného čaje 313 900 tun a zaujímal 83,6 procenta celkového vývozu čaje z Číny. Mezitím vývoz černého čaje tvořil 8,9 procenta a čaje typu Oolong 5,2 procenta.
Země účastnící se BRI rovněž zaznamenávají prudký nárůst vývozu čaje. Například Keňa vyvezla v roce 2022 do Číny 1,4 milionu kilogramů čaje, vyplývá z údajů Výboru čajového průmyslu Čínské asociace pro podporu mezinárodní zemědělské spolupráce.
Keňa je významným producentem čaje, ročně se zde urodí více než 450 milionů kilogramů čaje. Podle Ředitelství pro čaj se čajový průmysl podílí na celkových devizových příjmech Keni přibližně 23 %. Odvětví také přímo i nepřímo podporuje živobytí zhruba pěti milionů osob v Keni, která má 53 milionů obyvatel.
Podle keňského úřadu pro zemědělství a potraviny Keňa v letošním roce předpokládá další nárůst objemu vývozu čaje díky rostoucím dodávkám keňských pravých a černých čajů do Číny.
Kromě čaje se mezi oběma zeměmi daří i dalším obchodům, a to díky standardní železnici Mombasa-Nairobi, která byla spuštěna v roce 2017 a je jedním z prvních výsledků BRI. Železnice usnadnila bezproblémový přesun dováženého objemného nákladu do vnitrozemí, zlepšila logistiku a dodavatelské řetězce a poskytla rychlý, účinný a cenově výhodný způsob přepravy objemného nákladu.
V prvních osmi měsících roku 2023 dosáhl čínský obchod s potravinářskými výrobky, včetně čaje, se zeměmi BRI 553,82 miliardy jüanů (76,10 miliardy USD), což je o 10,4 % více než ve stejném období loňského roku a o 162 % více než v roce 2013, ukazují oficiální údaje.
V roce 2022 dosáhl čínský obchod s potravinářskými výrobky se zeměmi BRI 786,31 miliardy jüanů, což je o 135,3 procenta více než v roce 2013, uvádí Generální správa cel.
Od června letošního roku Čína podepsala více než 200 dohod o spolupráci v rámci BRI se 152 zeměmi a 32 mezinárodními organizacemi, čímž se rozšířila pestrost a objem obchodu s potravinami.
Historické čajové stezky podporují šíření čajové kultury
Čínská čajová kultura byla v historii úzce spjata s obchodními výpravami po starých cestách, jako byla Cesta čajových koní. Cesta začíná v jihozápadních čínských provinciích Sečuán a Jün-nan, klikatí se podél východního úpatí pohoří Cheng-duan, které je centrem výroby čaje v Číně, a poté pokračuje do Indie, která se nachází jižně od Himálaje.
Další historická trasa, starobylá čajová cesta, vycházela z pohoří Wuyi v jihovýchodním čínském Fu-ťienu a měřila přibližně 13.000 kilometrů. Tvořila ji síť obchodních a karavanních cest, které protínaly Čínu, aby se dostaly do Evropy, a hrála klíčovou roli při šíření čínského čaje do cizích zemí.
Podle profesora Školy historie a kultury na univerzitě v Chu-pej Chuang Paj-čchüana byla starověká čajová cesta důležitou obchodní cestou, která kombinovala vodní a pozemní dopravu, čímž usnadňovala obchod s čajem a uspokojovala požadavky různých etnických komunit žijících v severozápadní Číně, Rusku a Evropě.
Tato obchodní cesta se táhne přes různá podnebí a krajiny, slouží jako platforma pro harmonické soužití různých hospodářských odvětví a uspokojuje životní potřeby lidí žijících podél této trasy, poznamenal profesor Chuang.
Tato historická obchodní cesta úzce souvisí se severní trasou čínského hospodářského pásma Hedvábné stezky a je důležitou součástí iniciativy BRI. Podporuje hospodářskou rozmanitost a podporuje mnohostrannou výměnu myšlenek a znalostí mezi jižní a severní Čínou, Ruskem a Evropou.
Během procesu pěstování a zpracování čaje, přepravy, obchodu a spotřeby lidé různých národností a zemí podél starobylé čajové cesty vytvořili a přenesli živou a rozmanitou čajovou kulturu, dodal profesor Chuang.
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/2247542/CGTN.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article