CGTN: popularyzacja herbaty i związanej z nią kultury wzdłuż Jedwabnego Szlaku
PEKIN, 16 października 2023 /PRNewswire/ -- Birol, lokalny chińskojęzyczny przewodnik turystyczny w Stambule w Turcji, uważa czarną herbatę za nieodzowną część swojej codziennej rutyny i nie jest w tym podejściu odosobniony. W typowym tureckim gospodarstwie domowym przygotowanie filiżanki czarnej herbaty przy użyciu specjalnego czajnika zwanego „çaydanlık" jest wartościowym aspektem życia codziennego.
Jak zauważył Birol, czarna herbata jest obecna od śniadania do kolacji i stanowi napój, którym podejmuje się gości i który jest serwowany podczas przyjęć.
W Turcji herbata ma bogatą ponaddwustuletnią historię i stała się istotnym elementem lokalnej kultury, głęboko zakorzenionym w codziennym życiu mieszkańców kraju. Obecnie Turcja jest jednym z wiodących konsumentów herbaty na świecie.
Znaczenie to zostało dodatkowo podkreślone poprzez udział Turcji w Inicjatywie Pasa i Drogi (ang. Belt and Road Initiative - BRI). Historycznie znany ze swoich ugruntowanych tradycji picia herbaty kraj był świadkiem tego, jak BRI otwiera drzwi dla zwiększonej wymiany handlowej i kulturalnej.
Poza Turcją, odkąd Chiny zaproponowały w 2013 roku realizację Inicjatywy Pasa i Drogi, odegrała ona istotną rolę w mobilizowaniu zasobów, zwiększaniu łączności między krajami i odblokowywaniu potencjału rozwojowego.
Na przestrzeni ostatniej dekady handel i inwestycje notują ciągły wzrost. W latach 2013-2022 łączna wartość importu i eksportu między Chinami a innymi krajami objętymi BRI osiągnęła 19,1 bilionów dolarów, utrzymując średnią roczną stopę wzrostu na poziomie 6,4%, zgodnie z białą księgą opublikowaną przez Biuro Informacyjne Rady Państwowej Chin w dniu 10 października.
Do końca sierpnia 2023 roku ponad 80 krajów i organizacji międzynarodowych poparło chińską inicjatywę promującą nieograniczoną współpracę handlową wzdłuż Pasa i Drogi. Kraj podpisał również 21 umów o wolnym handlu z 28 krajami i regionami świata, nieustannie promując współpracę gospodarczą i łączność handlową w ramach BRI.
Rozwijający się globalny rynek herbaty
Chiński eksport herbaty wykazał stabilny wzrost w 2022 roku. Kraj wyeksportował łącznie 375 300 ton herbaty, co oznacza wzrost o 1,59 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, jak wynika z danych Generalnej Administracji Celnej.
Eksport zielonej herbaty wyniósł 313 900 ton, co stanowi 83,6 procent całkowitego eksportu herbaty w Chinach. Z kolei eksport czarnej herbaty i herbaty oolong stanowił odpowiednio 8,9% i 5,2%.
Kraje uczestniczące w realizacji inicjatywy BRI również odnotowały wzrost eksportu herbaty. Dla przykładu, Kenia wyeksportowała w minionym roku 1,4 miliona kilogramów herbaty do Chin, jak wynika z danych Komitetu Przemysłu Herbacianego Chińskiego Stowarzyszenia Promocji Międzynarodowej Współpracy Rolniczej.
Jako znaczący producent herbaty, Kenia produkuje ponad 450 milionów kilogramów herbaty rocznie. Według Dyrekcji ds. Herbaty, przemysł herbaciany odpowiada za około 23 procent całkowitych dochodów Kenii z wymiany walut. Sektor ten wspiera również utrzymanie około 5 milionów osób w Kenii - zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio - w kraju liczącym 53 miliony mieszkańców.
W tym roku Kenia przewiduje dalszy wzrost wolumenu eksportu herbaty ze względu na rosnącą wysyłkę kenijskich herbat ortodoksyjnych i czarnych do Chin, zgodnie z danymi kenijskiego Organu ds. Rolnictwa i Żywności.
Oprócz herbaty kwitnie również handel między tymi dwoma krajami dzięki linii kolei normalnotorowej Mombasa-Nairobi, która została uruchomiona w 2017 roku i jest jednym z pierwszych efektów realizacji inicjatywy BRI. Kolej ułatwiła płynny przepływ importowanych ładunków masowych w głębi lądu, usprawniła logistykę i łańcuchy dostaw oraz zapewniła szybki, wydajny i opłacalny środek transportu ładunków masowych.
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 roku chiński handel produktami spożywczymi, w tym herbatą, z krajami BRI osiągnął 553,82 miliardów juanów (76,10 miliardów dolarów), co stanowi wzrost o 10,4 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku oraz o 162 procent w porównaniu z rokiem 2013, jak wynika z oficjalnych danych.
W 2022 roku chiński handel produktami spożywczymi z krajami należącymi do inicjatywy BRI osiągnął 786,31 miliardów juanów, co stanowi wzrost o 135,3 procent w porównaniu z rokiem 2013, według danych Generalnej Administracji Celnej.
Według danych z czerwca bieżącego roku, Chiny podpisały ponad 200 umów o współpracy w ramach inicjatywy BRI ze 152 krajami i 32 organizacjami międzynarodowymi, zwiększając różnorodność i skalę handlu żywnością.
Rozpowszechnianie kultury herbaty wzdłuż historycznych szlaków transportu herbaty
Na przestrzeni dziejów chińska kultura herbaty była ściśle związana z wyprawami handlowymi wzdłuż historycznych szlaków, takich jak starożytny szlak herbaciano konny - Tea Horse Road. Szlak ten rozpoczyna się w południowo-zachodnich prowincjach Chin Syczuan i Yunnan, wijąc się następnie wzdłuż wschodnich zboczy gór Hengduan, głównego ośrodka produkcji herbaty w Chinach, a następnie biegnie do Indii, na południe od Himalajów.
Inny historyczny szlak, a mianowicie starożytny szlak herbaciany, miał swój początek w górach Wuyi w południowo-wschodnich Chinach, w prowincji Fujian, i rozciągał się na około 13 tysięcy kilometrów. Obejmował on sieć szlaków handlowych i karawanowych, które przecinały Chiny, docierając do Europy, i odgrywały kluczową rolę w popularyzowaniu chińskiej herbaty na obcych terenach.
Jak zauważył Huang Baiquan, profesor w Szkole Historii i Kultury na Uniwersytecie Hubei, starożytny szlak herbaciany był ważnym szlakiem handlowym, który łączył transport wodny i lądowy w celu ułatwienia handlu herbatą, zaspokajając potrzeby różnych społeczności etnicznych zamieszkujących północno-zachodnie Chiny, Rosję i Europę.
Huang podkreślił również, że ten szlak handlowy obejmuje różne obszary klimatyczne i krajobrazowe, służąc jako platforma do harmonijnego współistnienia różnych rodzajów działalności gospodarczej i zaspokajania potrzeb życiowych ludzi mieszkających wzdłuż trasy.
Historyczny szlak handlowy jest ściśle powiązany z północną trasą chińskiego pasa gospodarczego wzdłuż Jedwabnego Szlaku i stanowi ważną część inicjatywy BRI. Sprzyjał on różnorodności gospodarczej i przyczyniał się do wielowymiarowej wymiany pomysłów i wiedzy między południowymi i północnymi Chinami, Rosją i Europą.
Huang dodał, że w procesie uprawy i przetwarzania herbaty, transportu, handlu i konsumpcji ludzie reprezentujący różne narodowości i kraje wzdłuż starożytnego szlaku herbacianego tworzą i przekazują z pokolenia na pokolenie żywą i różnorodną kulturę herbaty.
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/2247542/CGTN.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article