CGTN: Dlaczego Chiny podejmują działania na rzecz ekologicznego rozwoju
PEKIN, 12 czerwca 2023 r. /PRNewswire/ -- Las Saihanba położony w najbardziej wysuniętej na północ części prowincji Hebei jest jednym z największych lasów powstałych z inicjatywy człowieka na świecie.
Zajmujący powierzchnię około 93 000 hektarów Saihanba jest domem dla tysięcy gatunków flory i fauny. Jego zapierający dech w piersiach krajobraz przyciąga każdego roku licznych turystów.
Jednak nie zawsze tak było. W latach 50. XX wieku teren rekreacyjny należący poprzednio do cesarstwa zamienił się w nieużytek w wyniku rozległych wycinek, które z kolei stwarzały zagrożenie dla stolicy kraju, Pekinu, i sąsiednich regionów w postaci częstych burz piaskowych.
W 1962 r. rozpoczęło się ogromne przedsięwzięcie mające na celu przekształcenie jałowego odludzia w zielony „cud" - obszar, na którym rośnie 500 milionów drzew.
W ciągu sześciu dekad zalesienie wzrosło z 11,4% do 80%. Las oczyszcza około 137 milionów metrów sześciennych wody dla mieszkańców Pekinu i Tiencinu oraz pochłania 860 300 ton dwutlenku węgla i uwalnia do atmosfery 598 400 ton tlenu.
Aby chronić las przed pożarami, zastosowano zaawansowane technologie, od systemów wykrywania pożarów na podczerwień i wczesnego ostrzegania o wyładowaniach atmosferycznych po obserwację wideo i monitorowanie satelitarne pożarów lasu.
„Nasz system automatycznie ostrzega leśników za pośrednictwem telefonów o zbliżającym się do lasu wyładowaniu atmosferycznym o ponadstandardowej mocy - powiedział Peng Zhijie, dyrektor biura zapobiegania pożarom lasu Saihanba. - Korzystamy również z dronów, aby patrolować otoczenie lasu".
Dzięki tym technologiom las jest chroniony, przynosząc korzyści mieszkańcom. Prezydent Xi Jinping wyraził uznanie dla osiągnięć ekologicznych Saihanba w 2021 r.: „transformacja tego obszaru stanowi przykład modelowy w światowej historii postępu ekologicznego".
Korzyści płynące z poszanowania przyrody
„Wszystkie stworzenia rozkwitają, gdy żyją w harmonii z przyrodą i z niej czerpią". Jest to chińskie powiedzenie autorstwa wielkiego myśliciela Xunzi sprzed ponad 200 lat, które Xi zacytował podczas szczytu Leaders Summit on Climate w swoim przemówieniu z Pekinu na wideokonferencji w kwietniu 2021 r. Saihanba jest żywym przykładem, że harmonijny rozwój człowieka i natury może prowadzić do bardziej ekologicznej przyszłości.
Xi powiedział: „Matka Natura nas żywi, a my musimy traktować przyrodę jak nasze źródło, szanować ją, chronić i przestrzegać jej reguł. Brak poszanowania przyrody lub zasad nią rządzących zemści się na nas".
W 2020 r. Chiny ogłosiły dwa cele osiągnięcia szczytowej emisji dwutlenku węgla przed 2030 r. i osiągnięcia neutralności węglowej przed 2060 r., aby zapewnić zrównoważony rozwój.
W sprawozdaniu z 20. krajowego zjazdu Komunistycznej Partii Chin w październiku zeszłego roku kontynuacja ekologicznego rozwoju i harmonijne współistnienie człowieka i przyrody znalazły się wśród głównych zadań kraju na najbliższe pięć lat.
YouTube: https://youtu.be/IRibUWy1S6g
Wideo - https://www.youtube.com/watch?v=IRibUWy1S6g
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article