CGTN: Prečo sa Čína angažuje v ekologickom rozvoji
PEKING, 12. júna 2023 /PRNewswire/ -- Saihanba sa nachádza v najsevernejšej časti provincie Che-pej a je jedným z najväčších umelých lesov na svete.
Saihanba sa rozprestiera na ploche približne 93 000 hektárov a je domovom tisícov druhov rastlín a živočíchov. Nádherné prírodné prostredie každoročne priťahuje húfy turistov.
Nebolo to však vždy tak. Vráťme sa v čase do 50. rokov 20. storočia, keď sa z bývalého kráľovského útočiska stala prakticky pustatina v dôsledku búrlivého odlesňovania, ktoré ale ohrozovalo hlavné mesto krajiny Peking a priľahlé regióny drsnými a častými piesočnými búrkami.
V roku 1962 sa začala veľkolepá snaha premeniť neúrodnú púšť na zelený „zázrak", v ktorom rastie 500 miliónov stromov.
Pokrytie lesmi sa za šesť desaťročí zvýšilo z 11,4 % na 80 %. Vyčistí a prečistí približne 137 miliónov kubických metrov čistej vody pre obyvateľov Pekingu a Tchien-ťinu, pričom absorbuje 860 300 ton oxidu uhličitého a uvoľní 598 400 ton kyslíka.
Od infračerveného radarového zisťovania požiarov a monitorovania včasného varovania pred bleskom až po monitorovanie lesných požiarov pomocou videozáznamov a satelitné monitorovanie ohnísk – na ochranu lesov pred požiarmi sa používajú moderné technológie.
„Náš systém automaticky upozorní správcov lesa prostredníctvom telefónov, keď sa k lesu priblíži neštandardne silná búrka s výskytom bleskov," povedal Pcheng Č'-ťie, riaditeľ úradu pre prevenciu lesných požiarov Saihanba. „Na hliadkovanie okolitého prostredia lesa používame aj drony."
Vďaka týmto technológiám sú lesy dobre chránené a zároveň prinášajú úžitok ľuďom. Prezident Si Ťin-pching ocenil v roku 2021 ekologické úspechy v Saihanbe a povedal, že „transformácia tejto oblasti vytvorila model v histórii svetového ekologického pokroku".
Rešpektujte prírodu a výhody sa dostavia
„Všetky bytosti prekvitajú, keď žijú v harmónii a prijímajú potravu z prírody." Ide o čínsky výrok veľkého mysliteľa Sün-c'iho spred viac ako 2 000 rokov, ktorý Si Ťin-pching citoval v prejave prednesenom na samite lídrov o klíme prostredníctvom videolinky z Pekingu v apríli 2021. Saihanba je názorným príkladom toho, ako môže harmonický rozvoj človeka a prírody viesť k zelenšej budúcnosti.
Si Ťin-pching povedal: „Matka príroda nás živí a my musíme prírodu považovať za svoj koreň, rešpektovať ju, chrániť a dodržiavať jej zákony. Ak nebudeme rešpektovať prírodu alebo dodržiavať jej zákony, môžeme čakať len jej pomstu."
V roku 2020 Čína oznámila dva ciele: dosiahnuť maximálne emisie oxidu uhličitého do roku 2030 a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060, aby sa zabezpečil udržateľný rozvoj.
V správe pre 20. celoštátny zjazd Komunistickej strany Číny v októbri minulého roka bolo presadzovanie ekologického rozvoja a harmonického vzťahu medzi človekom a prírodou jednou z kľúčových úloh, ktoré si krajina stanovila na najbližších päť rokov.
YouTube:
https://youtu.be/IRibUWy1S6g
Video – https://www.youtube.com/watch?v=IRibUWy1S6g
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article