CGTN: Čína vyzýva k solidarite a otvorenosti, pretože svet čelí drastickým zmenám
PEKING, 23. júna 2022 /PRNewswire/ -- Čína v stredu zdôraznila význam solidarity a otvorenosti v čase, keď svet čelí drastickým zmenám „nevídaným za celé storočie" a je svedkom „veľkých komplikácií" v rámci rozvoja.
„Napriek zmenám vo vyvíjajúcom sa globálnom prostredí sa historický trend otvorenosti a rozvoja nezmení a naša spoločná túžba spoločne čeliť výzvam prostredníctvom spolupráce zostane rovnako silná ako doteraz," povedal čínsky prezident Si Ťin-pching, keď na slávnostnom otvorení podnikateľského fóra BRICS predniesol hlavný prejav vo virtuálnej podobe.
Fórum je súčasťou 14. samitu skupiny BRICS, do ktorej patria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Čína tento rok predsedá krajinám BRICS.
Si Ťin-pching: mier musia brániť všetci
Samit sa koná uprostred pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19, pomalého oživenia svetového hospodárstva a rusko-ukrajinského konfliktu, ktorý trvá už takmer štyri mesiace a vyostril mnohé existujúce problémy.
Si Ťin-pching vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby „prijalo solidaritu a koordináciu a spoločne udržiavalo svetový mier a stabilitu." Zdôraznil, že hegemónia, politika skupín a konfrontácia blokov vedú len k vojnám a konfliktom, pričom poukázal na skúsenosti z dvoch svetových vojen a studenej vojny.
„Ukrajinská kríza je ďalším budíčkom pre všetkých na svete," povedal. „Pripomína nám, že slepá viera v takzvanú „pozíciu sily" a pokusy o rozširovanie vojenských aliancií a hľadanie vlastnej bezpečnosti na úkor iných vedú len k bezpečnostnej dileme."
Medzinárodné spoločenstvo by malo dodržiavať Chartu OSN a usilovať sa o zachovanie mieru v nestabilnom svete, povedal.
Pripomínajúc Globálnu bezpečnostnú iniciatívu, ktorú navrhol začiatkom tohto roka, Si Ťin-pching vyzval všetky krajiny, aby sa naďalej držali vízie spoločnej, komplexnej, kooperatívnej a udržateľnej bezpečnosti, aby sa naďalej zaväzovali rešpektovať zvrchovanosť a územnú celistvosť všetkých krajín a aby sa neustále snažili brať vážne oprávnené bezpečnostné obavy všetkých krajín.
Si Ťin-pching zdôrazňuje udržateľný globálny rozvoj
Krajiny na celom svete by mali spolupracovať na podpore udržateľného globálneho rozvoja a usilovať sa o obojstranne výhodnú spoluprácu, povedal Si Ťin-pching a varoval pred pokusmi spolitizovať globálne hospodárstvo.
„Rozvoj je kľúčom k riešeniu rôznych ťažkých problémov a k lepšiemu životu ľudí," zdôraznil a poznamenal, že globálny rozvojový proces „narazil na veľké prekážky".
Podľa jeho slov takmer 1,2 miliardy ľudí v takmer 70 krajinách čelí kríze v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19, potravinovej, energetickej a dlhovej kríze.
Si Ťin-pching zdôraznil globálnu rozvojovú iniciatívu, ktorú predložil minulý rok, a zopakoval výzvu, aby všetky krajiny realizovali Agendu OSN pre udržateľný rozvoj do roku 2030.
Medzinárodné spoločenstvo by podľa neho malo prehĺbiť spoluprácu s cieľom zabezpečiť potravinovú a energetickú bezpečnosť, zaviesť inovácie a pomôcť rozvojovým krajinám pokročiť v ekologickej transformácii a v boji proti ochoreniu COVID-19.
Vyzval hlavné rozvinuté krajiny, aby prijali zodpovedné hospodárske politiky a „vyhli sa negatívnym politickým vplyvom, ktoré by mohli mať veľký dopad na rozvojové krajiny".
„Politizovať globálnu ekonomiku a urobiť z nej svoj nástroj alebo zbraň a svojvoľne zavádzať sankcie s využitím svojho prvoradého postavenia v medzinárodnom finančnom a menovom systéme sa skončí len poškodením vlastných záujmov, ako aj záujmov iných, a spôsobí utrpenie všetkým," povedal.
Záväzok Číny otvoriť sa
Si Ťin-pching vyzval k záväzku inkluzívnosti, otvorenosti a integrácie a zdôraznil, že hospodárska globalizácia je „nezastaviteľný historický trend".
„Čína bude pokračovať v otváraní sa vyšším štandardom, rozvíjať nové systémy pre otvorenú ekonomiku s vyšším štandardom a naďalej podporovať trhové a právne a internacionalizované podnikateľské prostredie," povedal prítomným.
Na otváracom ceremoniáli fóra, ktoré sa konalo v online a offline formáte v Pekingu, vystúpili aj juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ruský prezident Vladimir Putin a indický premiér Narendra Modi. Zúčastnilo sa na ňom približne 1 000 ministrov hospodárstva a obchodu, zástupcov v Číne a predstaviteľov podnikateľskej obce.
Päť krajín BRICS predstavuje viac ako 26 percent svetovej rozlohy, 42 percent svetovej populácie a približne štvrtinu svetového hrubého domáceho produktu (HDP).
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article