CGTN: Čína vyzývá k solidaritě a otevřenosti v období drastických proměn světa
PEKING, 23. června 2022 /PRNewswire/ - Čína ve středu zdůraznila význam solidarity a otevřenosti v době, kdy svět čelí drastickým změnám „nevídaným za posledních sto let" a zažívá „významné komplikace" rozvoje.
„Navzdory všem změnám ve vyvíjejícím se globálním prostředí se zavedený trend otevřenosti a rozvoje nezmění a naše společná touha překonávat překážky díky spolupráci zůstane stejně silná jako kdykoli předtím," uvedl čínský prezident Si Ťin-pching ve svém virtuálně přenášeném projevu na slavnostním zahájení obchodního fóra BRICS Business Forum.
Fórum je součástí 14. summitu BRICS – hospodářského uskupení rozvíjejících se trhů, jehož členy jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Rotující předsednictví skupiny letos připadlo Číně.
Prezident Si: Mír musíme bránit všichni
Letošní summit se koná na pozadí přetrvávající pandemie COVID-19, pomalého ožívání světové ekonomiky a rusko-ukrajinského konfliktu, který již trvá téměř čtyři měsíce a prohloubil mnoho stávajících problémů.
Prezident Si vyzval mezinárodní společenství, aby „zvolilo cestu solidarity a koordinace a společně udržovalo světový mír a stabilitu." S odkazem na zkušenosti z obou světových válek a studené války zdůraznil, že hegemonie, vytváření skupin a konfrontačních bloků vede pouze k válkám a konfliktům.
„Krize na Ukrajině je dalším budíčkem pro celý svět," řekl. „Připomíná nám, že slepá víra v jakousi ‚pozici síly' a snaha rozšiřovat vojenské aliance a usilovat o vlastní bezpečnost na úkor ostatních nepřináší nic než bezpečnostní dilemata."
Jak vzápětí dodal, mezinárodní společenství by proto mělo dodržovat Chartu OSN a usilovat o zachování míru v nestabilním světě.
Si znovu připomněl Globální bezpečnostní iniciativu, kterou představil na počátku letošního roku, a vyzval ostatní země, aby zůstaly věrné vizi společné, komplexní, kooperativní a udržitelné bezpečnosti, nepřestávaly respektovat suverenitu a územní celistvost všech zemí a aby i nadále přijímaly oprávněné bezpečnostní obavy všech zemí s patřičnou vážností.
Si zdůrazňuje udržitelný globální rozvoj
Země celého světa by měly spolupracovat na podpoře udržitelného globálního rozvoje a usilovat o oboustranně výhodnou spolupráci, uvedl Si. Varoval také před pokusy o politizaci globální ekonomiky.
„Rozvoj je klíčem k řešení mnoha obtížných problémů i k lepšímu životu pro naše občany," zdůraznil prezident Si s poukázáním, že proces globálního rozvoje nyní „narazil na zásadní překážky."
Podle jeho slov se bezmála 1,2 miliardy lidí v téměř 70 zemích potýká nejen s onemocněním COVID-19, ale i s potravinovou, energetickou a dluhovou krizí.
Si proto znovu zdůraznil Globální rozvojovou iniciativu, kterou předložil v loňském roce, a zopakoval výzvu, aby všechny země realizovaly Agendu OSN pro udržitelný rozvoj 2030.
Dodal, že mezinárodní společenství musí prohloubit spolupráci s cílem zajistit potravinovou a energetickou bezpečnost, přijmout inovace a pomoci rozvojovým zemím pokročit v ekologické transformaci a bojovat proti pandemii COVID-19.
Hlavní rozvinuté země pak důrazně vyzval, aby zvolily odpovědnou hospodářskou politiku a „zabránily přelévání nepříznivých dopadů politik, které by mohly vážně postihnout rozvojové země."
„Zpolitizovat globální ekonomiku, udělat z ní svůj nástroj nebo zbraň a využívat svého primárního postavení v mezinárodním finančním a měnovém systému ke svévolnému uvalování sankcí, to vše skončí pouze poškozením vlastních zájmů i zájmů ostatních a utrpením pro všechny," řekl Si.
Čínský závazek otevření se světu
Si dále vyzval k důsledné inkluzivitě, otevřenosti a integraci a zdůraznil, že ekonomická globalizace je „nezastavitelným historickým trendem".
„Čína hodlá i nadále pokračovat v otevírání země dle vysokých standardů, rozvoji nových systémů pro kvalitnější otevřenou ekonomiku a podpoře tržního, právního a internacionalizovaného obchodního prostředí," oznámil.
Na slavnostním zahájení fóra, které probíhalo jak virtuálně, tak i naživo v Pekingu, vystoupili také jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, brazilský prezident Jair Bolsonaro, ruský prezident Vladimir Putin a indický premiér Naréndra Módí. Mezi přibližně 1000 účastníky se nacházeli ministři financí a obchodu, vyslanci ostatních zemí uskupení v Číně či zástupci podnikatelské sféry.
Pětice zemí BRICS se rozkládá na více než 26 % světové pevniny, představuje 42 % světové populace a přibližně čtvrtinu světového hrubého domácího produktu (HDP).
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article