CGTN: Čína se zavázala ke spolupráci s rozvojovými zeměmi na prosazování mezinárodních lidských práv
PEKING, 10. prosince 2021 /PRNewswire/ -- Čína, největší rozvojová země světa, se na středečním fóru o lidských právech zavázala spolupracovat se všemi rozvojovými zeměmi na podpoře zdravého rozvoje mezinárodních lidských práv.
Fórum o lidských právech Jih-Jih (South-South Human Rights Forum), které se koná každé dva roky, se letos již potřetí odehrálo v Pekingu a pro rok 2021 neslo téma „lidé na prvním místě a globální správa lidských práv."
Čínský prezident Si Ťin-pching ve svém blahopřejném dopise fóru uvedl, že Peking je připraven spolupracovat s ostatními rozvojovými zeměmi na prosazování společných hodnot lidstva se zdůrazněním, že praxe v oblasti lidských práv je různorodá.
Úspěchy Číny v oblasti lidských práv
Země po celém světě mohou a měly by si zvolit takovou cestu rozvoje lidských práv, která odpovídá jejich národním podmínkám, uvedl Si.
Zdůraznil, že stavět lidi na první místo a přijmout za cíl jejich touhu po lepším životě je odpovědností všech zemí a připomněl, že lidská práva jsou symbolem rozvoje lidské civilizace.
Čína v posledních letech dosahuje v oblasti rozvoje lidských práv pokroků, a to zejména v oblasti snižování chudoby.
"Vnímání prospěchu, štěstí a bezpečí v otázce ochrany lidských práv u čínského lidu zesílilo," řekl Si.
Podle bílé knihy o pokroku v oblasti lidských práv prostřednictvím umírněné prosperity, kterou v srpnu zveřejnila informační kancelář Státní rady, se od zahájení reforem a otevření Číny světu v roce 1978 podařilo vymanit z chudoby 770 milionů obyvatel čínského venkova, žijících doposud pod hranicí chudoby.
Jak uvádí bílá kniha, země uskutečnila svůj cíl v oblasti snižování chudoby stanovený v rámci Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 s desetiletým předstihem.
V září Čína vydala Akční plán pro lidská práva v Číně (2021-2025), v němž je podrobně popsáno téměř 200 cílů a úkolů, od práv na základní životní standard přes účast veřejnosti na rozhodování o životním prostředí až po práva etnických menšin.
Spolupráce jih-jih v oblasti mezinárodních lidských práv
Vzhledem k zásadním změnám, které si pandemie COVID-19 vynutila po celém světě, bylo hlavním tématem fóra řešení otázky lidských práv v rozvojových zemích v éře po skončení pandemie.
Prezident Si označil tzv. spolupráci jih-jih (hospodářskou a technickou spolupráci mezi zeměmi globálního Jihu) za významnou iniciativu rozvojových zemí směřujících k dosažení síly prostřednictvím jednoty.
Při příležitosti prvního ročníku fóra v roce 2017 uvedl, že globálního rozvoje lidských práv nelze dosáhnout bez společného úsilí rozvojových zemí, které tvoří více než 80 % světové populace.
Spolupráci jih-jih přikládá Čína velký význam. Kromě politického dialogu a finanční spolupráce podporuje také výměnu znalostí a zkušeností prostřednictvím programů, projektů a iniciativ určených k řešení konkrétních problémů zúčastněných zemí.
Čína nabízí pomoc potřebným zemím s cílem podpořit jejich úsilí o hospodářský a sociální rozvoj již od založení Čínské lidové republiky v roce 1949 a pokládá tak pevné základy dlouhodobého přátelství a vzájemné spolupráce s těmito zeměmi.
Fond pomoci spolupráce Jih-Jih, který Čína zřídila, v uplynulých pěti letech úzce spolupracoval s desítkou mezinárodních organizací na realizaci více než 100 projektů zajištění obživy ve více než 50 zemích, z nichž těžilo přes 20 milionů lidí.
Účastníci letošního fóra se zabývali potenciálem budoucího mezinárodního systému lidských práv v podmínkách globálních problémů, jakými je například pandemie COVID-19 a změna klimatu.
Fóra se online či naživo zúčastnilo téměř 400 osob včetně vysokých úředníků, odborníků, vědců a diplomatických vyslanců z více než 100 zemí či mezinárodních organizací.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article