CGTN: Čína nabízí řešení, jak odstranit nedostatky v oblasti globální bezpečnosti a rozvoje
PEKING, 19. září 2022 /PRNewswire/ -- Rozvoj a bezpečnost jsou společným zájmem všech zemí. Snahy o jejich dosažení však nyní brzdí globální změny v rozsahu, k jakému dochází jednou za století, provázané s následky zcela bezprecedentní pandemie.
V uzbeckém Samarkandu se 15. – 16. září osobně setkali vedoucí představitelé členských zemí Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) spolu se zástupci mnoha pozorovatelských zemí a partnery pro dialog, aby zde demonstrovali možnosti zlepšení vzájemné spolupráce tváří v tvář globálním výzvám.
Čínský prezident Si Ťin-pching navrhl, v duchu svého závazku k vybudování komunity sdílené budoucnosti, řadu iniciativ pro globální rozvoj a bezpečnost, které využívají tradiční čínskou moudrost k řešení naléhavých problémů současnosti. Mezinárodní komunita, včetně zemí SCO, jeho návrhy přijala s oceněním.
Sdílená bezpečnost, rozvoj pro všechny
Na dubnovém Fóru Boao pro Asii představil prezident Si Globální bezpečnostní iniciativu (Global Security Initiative, GSI), koncept, který staví na vůdčím principu bezpečnosti, základním požadavku vzájemného respektu a principu nedělitelné bezpečnosti pro dlouhodobý cíl vybudování bezpečnostního společenství podporujícího nový typ bezpečnosti, který nahradí konfrontaci, uzavírání spojenectví a „hru s nulovým součtem" možnostmi dialogu, partnerství a oboustranně prospěšných výsledků.
Během dvoustranných jednání se světovými lídry v Samarkandu čínský prezident s odkazem na GSI zopakoval, že v otázkách svrchovanosti, nezávislosti, územní celistvosti a dalších klíčových zájmů by se měly země vzájemně podporovat.
Také v rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem Si vyzval k úsilí o ochranu bezpečnostních zájmů regionu i společných zájmů rozvojových zemí a rozvíjejících se trhů a uvedl, že Čína a Rusko musí posílit svou koordinaci v mnohostranných rámcích, jako je například SCO, Konference o opatřeních pro interakci a budování důvěry v Asii a BRICS, aby tak podpořily solidaritu a vzájemnou důvěru různých stran.
„V kontextu globálních změn, naší doby i historie bude Čína spolupracovat s Ruskem, aby obě strany naplnily své povinnosti významných zemí a ujaly se hlavních rolí při vnášení stability do světa plného změn a rozvratu," řekl Putinovi prezident Si.
Na všeobecné rozpravě 76. zasedání Valného shromáždění OSN v roce 2021 Si předložil Globální rozvojovou iniciativu (Global Development Initiative, GDI), která klade důraz na otevřenost, koordinaci a sdílení.
Během dvoustranných jednání v Samarkandu Si opakovaně vyjádřil ochotu Číny rozšířit spolupráci s dalšími zeměmi a vybudovat silnější synergii jednotlivých rozvojových strategií, která pomůže dosáhnout společného rozvoje a prosperity.
Ostatní lídři v rozhovorech s ním GSI i GDI podpořili. Kyrgyzský prezident Sadyr Žaparov ve čtvrtek uvedl, že obě iniciativy považuje za důležité pro podporu světového míru a rozvoje, zatímco turkmenský prezident Serdar Berdimuhamedov prohlásil, že iniciativy přispívají k dosažení cílů udržitelného rozvoje OSN.
Přivítejme lepší budoucnost
V letošním roce si připomínáme 30. výročí navázání diplomatických styků mezi Čínou a Kazachstánem a také mezi Čínou a Uzbekistánem. Prezident Si vykonal ve středu a ve čtvrtek oficiální státní návštěvu obou zemí a posunul tak oboustranně vztahy na vyšší úroveň.
Uzbekistán i Kazachstán byly součástí starobylé Hedvábné stezky, obchodní trasy spojující Asii a Evropu. Iniciativa Nové Hedvábné stezky, kterou navrhl Si, nyní vrací tuto ideu na euroasijský kontinent a ještě více sbližuje členy SCO.
Objem dovozu a vývozu zboží mezi Čínou a Kazachstánem v roce 2021 činil 25,25 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 17,6 %. Objem obchodu mezi Čínou a Uzbekistánem v roce 2021 dosáhl 8,05 miliardy dolarů, což je o 21,6 % více než v roce 2020. Je tedy zřejmé, že bilaterální spolupráce odolala zátěži pandemie a prokázala značnou odolnost.
Nezlomné přátelství mezi Čínou a Kazachstánem přispěje k růstu pozitivních a progresivních sil ve světě a k budování společenství sdílené budoucnosti lidstva, řekl Si ve středu kazašskému prezidentovi Kasymu-Žomartovi Tokajevovi.
Tokajev přivítal Siovu návštěvu jako nový milník v historii kazašsko-čínských vztahů a dodal, že iniciativa Nové Hedvábné stezky se stala pro budování společenství sdílené budoucnosti důležitým motorem.
Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev ve čtvrtek označil státní návštěvu čínského prezidenta za „historickou" a dodal, že pomůže upevnit tradiční přátelství mezi oběma zeměmi, vytyčí směr budoucí spolupráce a pozvedne bilaterální partnerství na novou úroveň vyznačující se novou energií a novými perspektivami.
Si dále poznamenal, že Čínu a středoasijské země spojuje společná budoucnost i hluboký zájem na vzájemné bezpečnosti a stabilitě a během rozhovorů s dalšími lídry vyzval k úsilí o vybudování spravedlivějšího a rovnějšího systému mezinárodní správy.
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1900559/Shanghai_Cooperation_Organization.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article