CGTN: Čína ponúka riešenia na odstránenie deficitu v oblasti globálnej bezpečnosti, rozvoja
PEKING, 16. septembra 2022 /PRNewswire/-- Rozvoj a bezpečnosť sú spoločnými záujmami všetkých krajín, pričom realizáciu sťažujú globálne zmeny, ktoré sa udejú raz za storočie, a sú prepojené s bezprecedentnou pandémiou.
V uzbeckom meste Samarkand sa od 15. do 16. septembra osobne stretnú lídri členských krajín Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS) spolu s viacerými pozorovateľskými krajinami a partnermi v dialógu. Sú príkladom, ako môžu krajiny lepšie spolupracovať, čeliac globálnym výzvam.
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa zaviazal budovať spoločenstvo spoločnej budúcnosti a navrhol sériu iniciatív pre globálny rozvoj a bezpečnosť, čím prispel čínskou múdrosťou k riešeniu naliehavých problémov, ktorým ľudstvo v súčasnosti čelí. Medzinárodné spoločenstvo, v neposlednom rade krajiny ŠOS, jeho návrhy prijalo s uznaním.
Spoločná bezpečnosť, rozvoj pre všetkých
Na aprílovom Fóre pre Áziu v Boao prezident Si Ťin-pching navrhol Globálnu bezpečnostnú iniciatívu (GSI), myšlienku, ktorá považuje bezpečnosť za hlavnú zásadu, vzájomný rešpekt za základnú požiadavku, nedeliteľnú bezpečnosť za dôležitý princíp a budovanie bezpečnostného spoločenstva za dlhodobý cieľ, aby sa podporil nový typ bezpečnosti, ktorý nahradí konfrontáciu, spojenectvo a prístup s nulovým súčtom za dialóg, partnerstvo a obojstranne výhodné výsledky.
Počas bilaterálnych stretnutí so svetovými lídrami v Samarkande čínsky prezident zopakoval, že krajiny by sa mali navzájom podporovať v otázkach týkajúcich sa zvrchovanosti, nezávislosti, územnej celistvosti a ďalších kľúčových záujmov, pričom pripomenul GSI.
Si Ťin-pching počas rozhovoru s ruským prezidentom Vladimirom Putinom tiež vyzval na úsilie o ochranu bezpečnostných záujmov regiónu, ako aj spoločných záujmov rozvojových krajín a rozvíjajúcich sa trhov a uviedol, že Čína a Rusko musia posilniť koordináciu v rámci multilaterálnych rámcov vrátane ŠOS, Konferencie o opatreniach na budovanie interakcie a dôvery v Ázii a krajinách BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) s cieľom podporiť solidaritu a vzájomnú dôveru medzi rôznymi stranami.
„Čeliac zmenám vo svete, v našej dobe a v dejinách, bude Čína spolupracovať s Ruskom, aby sme si splnili svoje povinnosti ako veľké krajiny a zohrali vedúcu úlohu pri zavádzaní stability do sveta plného zmien a chaosu," povedal Si Ťin-pching Putinovi.
Na všeobecnej rozprave počas 76. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v roku 2021 Si Ťin-pching predložil Globálnu rozvojovú iniciatívu (GDI), ktorá kladie dôraz na otvorenosť, koordináciu a zdieľanie.
Si Ťin-pching počas bilaterálnych stretnutí v Samarkande opakovane vyjadril ochotu Číny rozšíriť spoluprácu s ďalšími krajinami a vybudovať silnejšiu synergiu medzi jednotlivými rozvojovými stratégiami s cieľom pomôcť dosiahnuť spoločný rozvoj a prosperitu.
Lídri počas rozhovorov so Si Ťin-pchingom schválili GSI a GDI. Kirgizský prezident Sadyr Žaparov vo štvrtok uviedol, že obe iniciatívy považuje za dôležité na podporu svetového mieru a rozvoja, zatiaľ čo turkménsky prezident Serdar Berdimuhamedov povedal, že tieto iniciatívy prispievajú k dosiahnutiu cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.
Zvestovanie lepšej budúcnosti
Tento rok si pripomíname 30. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Kazachstanom ako aj medzi Čínou a Uzbekistanom. V stredu a vo štvrtok uskutočnil prezident Si Ťin-pching štátnu návštevu oboch krajín, čím sa bilaterálne vzťahy dostali na vyššiu úroveň.
Uzbekistan aj Kazachstan boli súčasťou starobylej Hodvábnej cesty spájajúcej Áziu a Európu. Iniciatíva Jedno pásmo, jedna cesta, ktorú navrhol Si Ťin-pching, sa teraz nesie v tomto duchu euroázijským kontinentom a ešte viac zbližuje členov ŠOS.
Dovoz a vývoz tovaru medzi Čínou a Kazachstanom dosiahol v roku 2021 celkovú hodnotu 25,25 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 17,6 %, a objem obchodu medzi Čínou a Uzbekistanom dosiahol v roku 2021 hodnotu 8,05 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 21,6 % oproti roku 2020. Je to dôkazom, že bilaterálna spolupráca odolala skúške pandémiou a preukázala silnú odolnosť.
Nezlomné priateľstvo medzi Čínou a Kazachstanom prispeje k rastu pozitívnych a progresívnych síl vo svete a k budovaniu spoločenstva so spoločnou budúcnosťou ľudstva, povedal Si Ťin-pching v stredu kazašskému prezidentovi Kassymu-Jomartovi Tokajevovi.
Tokajev privítal návštevu Si Ťin-pchinga ako nový míľnik v histórii kazašsko-čínskych vzťahov a dodal, že iniciatíva Jedno pásmo, jedna cesta sa stala dôležitým motorom budovania spoločenstva so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo.
Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev vo štvrtok označil štátnu návštevu čínskeho prezidenta za „historickú" a uviedol, že pomôže upevniť tradičné priateľstvo medzi oboma krajinami, vytýčiť smer budúcej spolupráce a pozdvihnúť bilaterálne partnerstvo na novú úroveň s novou vitalitou a novými perspektívami.
Si Ťin-pching ďalej poznamenal, že Čína a stredoázijské krajiny majú spoločnú budúcnosť a hlboký záujem o vzájomnú bezpečnosť a stabilitu, a počas rozhovorov s ostatnými lídrami vyzval na úsilie o vybudovanie spravodlivejšieho a nestrannejšieho systému medzinárodného riadenia.
Foto – https://mma.prnewswire.com/media/1900559/Shanghai_Cooperation_Organization.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article