CGTN: Čína je vedúcou krajinou v oblasti ekologického rozvoja a nesľubuje žiadne nové projekty na výrobu uhlia v zahraničí
PEKING, 23. september 2021 /PRNewswire/ -- Čína, ktorá sa zaviazala, že sa bude snažiť dosiahnuť maximum emisií oxidu uhličitého do roku 2030 a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060, urobila ďalší pozoruhodný a praktický krok pri presadzovaní ekologického rozvoja.
Čína zintenzívni podporu ostatných rozvojových krajín v podpore zelenej a nízkouhlíkovej energie a nebude v zahraničí stavať nové projekty na výrobu energie z uhlia, oznámil prezident Si Ťin-pching na všeobecnej rozprave 76. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) prostredníctvom videa v utorok.
To nie je prekvapujúce, ale má to veľký význam, pretože Čína v minulosti spolupracovala s niekoľkými krajinami v rámci iniciatívy Pás a cesta (BRI) na „ekologizácii" tejto oblasti.
Globálna rozvojová iniciatíva
Ukončenie investícií do uhlia by bolo prínosné pre zníženie emisií uhlíka, ktoré predstavujú hrozbu pre Agendu OSN (OSN) 2030 pre trvalo udržateľný rozvoj, najmä cieľ 13 o klimatických opatreniach.
Okrem zníženia energetických projektov spaľujúcich uhlie Čína prisľúbila v nasledujúcich troch rokoch dodatočnú medzinárodnú pomoc vo výške 3 miliardy dolárov na podporu rozvojových krajín v reakcii na COVID-19 a podpore hospodárskej a sociálnej obnovy.
„Rozvoj je kľúčom k blahu ľudí," povedal Si a dodal, že krajiny musia spolupracovať na nasmerovaní globálneho rozvoja smerom k novej fáze vyváženého, koordinovaného a inkluzívneho rastu.
Peking zdôraznil svoju ochotu spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom vrátane USA na spoločnom pokroku v globálnom riadení životného prostredia.
Napríklad prostredníctvom spoločného partnerstva Čína založila medzinárodnú zelenú rozvojovú koalíciu Belt and Road Initiative, ktorá slúži ako platforma spolupráce v oblasti zeleného rozvoja. Čína v rámci tejto platformy poskytla viac ako 2 000 príležitostí na školenie pre úradníkov, expertov a technikov z oblasti životného prostredia z viac ako 120 zúčastnených krajín.
Dodržiavanie zeleného rozvoja je v čínskej vláde vyryté v ústave a v hlavnom pláne národného rozvoja ako ekologickej civilizácie, ktorý je potrebné dodržiavať vo všetkých sociálno-ekonomických a politických programoch.
Porazenie COVID-19 zostáva hlavnou úlohou
Bezpochyby je mnoho krajín zaneprázdnených pokusmi o obnovu svojich ekonomík uprostred pandémie, avšak COVID-19 vo svete stále zúri a počet nových prípadov na celom svete každým dňom stúpa.
Vzhľadom na tieto okolnosti prezident Si vyzval, aby boli ľudia a ich životy na prvom mieste, aby sa na pátranie po pôvode využíval vedecký prístup, posilňovala sa koordinovaná globálna reakcia na COVID-19 a minimalizovalo sa riziko cezhraničného prenosu vírusov.
Vzhľadom na to, že očkovanie je silnou zbraňou proti COVID-19, zdôraznil, že naliehavou prioritou je zabezpečiť spravodlivé a férové rozdelenie očkovacích látok na celom svete.
Čína prisľúbila, že do konca tohto roka poskytne svetu celkovo dve miliardy dávok vakcíny proti COVID-19 a v priebehu tohto roka okrem 100 miliónov dolárov darovala 100 miliónov dávok vakcíny aj ďalším rozvojovým krajinám COVAX.
Praktizovanie skutočného multilateralizmu je rozhodujúce
Či už ide o zlepšenie globálnej správy životného prostredia alebo o porazenie COVID-19, multilateralizmus je prvoradý, čo je ďalší kľúčový bod vyhlásenia prezidenta Si na Valnom zhromaždení OSN.
„OSN by mala držať zástavu skutočného multilateralizmu a slúžiť ako ústredná platforma pre krajiny, ktoré spoločne zabezpečujú univerzálnu bezpečnosť, zdieľajú úspechy v oblasti rozvoja a určujú smerovanie budúcnosti sveta," povedal Si.
Čínsky prezident vyzval OSN, aby zvýšila zastúpenie rozvojových krajín v medzinárodných záležitostiach a aby o nich hovorila, a prevzala vedúcu úlohu pri presadzovaní demokracie a práva v medzinárodných vzťahoch.
Čína, horlivý zástanca multilateralizmu
Prezident Si tiež vyzval na vybudovanie nového typu medzinárodných vzťahov založených na vzájomnom rešpekte, rovnosti, spravodlivosti a spolupráci, ktoré sú obojstranne výhodné. Zdôraznil, že prax vytvárania malých kruhov alebo hier s nulovým súčtom by mala byť odmietnutá.
„Úspech jednej krajiny nemusí znamenať zlyhanie druhej krajiny a svet je dostatočne veľký na to, aby umožnil spoločný rozvoj a pokrok všetkých krajín," povedal s tým, že rozdiely a problémy medzi krajinami je potrebné riešiť prostredníctvom dialógu a spolupráce v oblasti rovnosti a vzájomného rešpektu.
Čína, ako najväčšia rozvojová krajina je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN a druhým najväčším prispievateľom do pravidelného rozpočtu OSN a udržiavania mieru, a vždy aktívne podporovala prácu OSN, dôrazne chránila medzinárodný systém a podporovala multilateralizmus konkrétnymi opatreniami.
Od 18. národného kongresu Komunistickej strany Číny krajina hostila sériu veľkých medzinárodných podujatí, ako sú samit G20 v Chang-čou, 22. schôdza hospodárskych lídrov APEC, fórum o novej hodvábnej ceste pre medzinárodnú spoluprácu, Fórum v Pekingu v roku 2018 o čínsko-africkej spolupráci, Čínske medzinárodné importné veľtrhy a Konferencia o dialógu ázijských civilizácií.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=BHULIKZcHMg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article