CGTN: Chiny stoją na czele ekologicznego rozwoju i zobowiązują się do rezygnacji z nowych zagranicznych inwestycji w energetykę węglową
PEKIN, 22 września 2021 r. /PRNewswire/ -- Po podjęciu zobowiązania do osiągnięcia szczytowych wartości emisji CO2 przed 2030 rokiem i neutralności pod względem emisji CO2 do 2060 roku, Chiny podjęły kolejny niezwykły i praktyczny krok na drodze do ekologicznego rozwoju.
Chiny zwiększą wsparcie na rzecz innych krajów rozwijających się w zakresie promowania ekologicznej i niskowęglowej energii i nie będą angażowały się w realizację inwestycji obejmujących elektrownie węglowe za granicą - ogłosił prezydent Xi Jinping podczas debaty na forum 76. Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wtorek za pośrednictwem połączenia wideo.
Nie jest to zaskoczeniem, lecz jest niezmiernie ważne, ponieważ Chiny już wcześniej współpracowały z kilkoma krajami, przez które przebiegają szlaki wyznaczone w ramach Inicjatywy Pasa i Drogi (BRI - Belt and Road Initiative), prowadząc działania ukierunkowane na sprawienie, że inicjatywa ta będzie bardziej „ekologiczna".
Inicjatywa na rzecz globalnego rozwoju
Wygaszanie inwestycji opartych na węglu wygląda obiecująco w kontekście ograniczenia emisji dwutlenku węgla, które stanowią zagrożenie dla realizacji Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, w szczególności celu 13. dotyczącego działań w dziedzinie klimatu.
Oprócz zmniejszania liczby inwestycji w energetykę węglową, Chiny zobowiązały się do przekazania dodatkowych 3 mld USD pomocy międzynarodowej w kolejnych trzech latach na wsparcie rozwijających się krajów w zakresie przeciwdziałania epidemii COVID-19 i pobudzenia odbudowy gospodarek i społeczeństw.
„Rozwój jest kluczem do dobrobytu ludzi" - powiedział prezydent Xi, dodając, że kraje muszą działać razem w celu nakierowania globalnego rozwoju na nowy etap zrównoważonego, skoordynowanego i niedyskryminacyjnego wzrostu.
Pekin podkreślił swoją chęć współpracy ze społecznością międzynarodową, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, w celu wspólnego przyspieszenia drogi do globalnego ładu środowiskowego.
Na przykład, dzięki partnerstwu, Chiny ustanowiły Międzynarodową Koalicję na rzecz Ekologicznego Rozwoju Inicjatywy Pasa i Drogi, która pełni rolę platformy współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach BRI. W ramach platformy, Chiny zapewniły ponad 2000 szkoleń dla urzędników, ekspertów i techników zajmujących się ochroną środowiska z ponad 120 uczestniczących krajów.
Postępowanie zgodne z zasadami ekologicznego rozwoju jest wpisane w działania chińskich władz poprzez konstytucję i ogólny zarys rozwoju kraju jako ekologicznej cywilizacji, uwidoczniony we wszystkich działaniach społeczno-gospodarczych i programach politycznych.
Walka z COVID-19 jest nadal poważnym wyzwaniem
Nie ma wątpliwości, że chociaż wiele krajów próbuje odbudować swoje gospodarki w okresie pandemii, COVID-19 nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, a liczba nowych zachorowań codziennie rośnie.
W takich okolicznościach, prezydent Xi zaapelował o postawienie na pierwszym miejscu ludzi i ich życia, poprzez przyjęcie podejścia opartego na danych naukowych w kontekście identyfikacji źródła pandemii, umocnienie skoordynowanej globalnej odpowiedzi na COVID-19 i minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa pomiędzy krajami.
Nadmieniając, że szczepienia są potężną bronią przeciwko COVID-19, podkreślił naglącą potrzebę zapewnienia równomiernej i sprawiedliwej dystrybucji szczepionek na całym świecie.
Chiny obiecały dostarczyć łącznie dwa miliardy dawek szczepionek przeciwko CIVOD-19 do końca bieżącego roku i przekazały100 milionów dawek szczepionki do krajów rozwijających się w ciągu tego roku, nie wliczając 100 mln USD na COVAX.
Praktykowanie prawdziwej wielostronności jest kluczowe
Wielostronne działania są nadrzędne zarówno w kontekście poprawy globalnego ładu środowiskowego jak i walki z COVID-19 - to kolejny kluczowy punkt przemówienia prezydenta Xi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
„ONZ powinno wznosić sztandar prawdziwej wielostronności i służyć jako główna platforma dla krajów, które chcą chronić powszechne bezpieczeństwo, dzielić się osiągnięciami i wyznaczać kierunek na przyszłość świata" - powiedział XI Jinping.
Prezydent Chin zaapelował do ONZ o zwiększenie reprezentacji krajów rozwijających się i wagi ich głosu w sprawach międzynarodowych oraz o przyjęcie wiodącej roli w umacnianiu demokracji i praworządności w stosunkach międzynarodowych.
Chiny - zagorzały zwolennik wielostronności
Prezydent Xi również wezwał do budowania nowego rodzaju relacji międzynarodowych opartych na wzajemnym szacunku, sprawiedliwości i współpracy przynoszącej korzyści wszystkim stronom, podkreślając, że praktyka formowania niewielkich grup lub uczestnictwa w grach o sumie stałej powinna być odrzucona.
„Sukces jednego kraju nie musi oznaczać porażki drugiego, a świat jest wystarczająco duży, aby pomieścić wspólny rozwój i postępy wszystkich krajów" - powiedział, dodając, że różnice i problematyczne kwestie pomiędzy krajami powinny być rozwiązywane na drodze dialogu i współpracy opartej na równości i wzajemnym szacunku.
Jako największy kraj rozwijający się, członek stały Rady Bezpieczeństwa ONZ i państwo z drugim co do wielkości wkładem do budżetu podstawowego ONZ i wkładem w operacje pokojowe, Chiny zawsze aktywnie wspierały pracę Organizacji Narodów Zjednoczonych, twardo stały na straży porządku międzynarodowego i pielęgnowały wielostronność poprzez konkretne działania.
Począwszy od 18. Krajowego Zjazdu Partii Komunistycznej Chin, kraj był gospodarzem wielu ważnych imprez międzynarodowych, w tym Szczytu G20 w Hangzhou, 22. Spotkania Liderów Państw APEC, Forum Inicjatywy Pasa i Drogi na rzecz Współpracy Międzynarodowej, Szczytu Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej 2018 w Pekinie, Chińskich Międzynarodowych Targów Importowych i Konferencji Dialogu Cywilizacji Azjatyckich.
Materiał filmowy - https://www.youtube.com/watch?v=BHULIKZcHMg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article