CGTN: Čína je lídrem ekologického rozvoje a zavazuje se, že nebude realizovat nové projekty uhelných elektráren v zahraničí
PEKING, 23. září 2021 /PRNewswire/ -- Poté, co se Čína zavázala, že bude usilovat o dosažení maximálních emisí oxidu uhličitého do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060, učinila další pozoruhodný a praktický krok v úsilí o ekologický rozvoj.
Čína bude více podporovat ostatní rozvojové země při prosazování ekologické a nízkouhlíkové energetiky a nebude stavět nové projekty uhelných elektráren v zahraničí, oznámil v úterý prostřednictvím videa prezident Si Ťin-pching ve všeobecné rozpravě na 76. zasedání Valného shromáždění OSN.
Nejde o překvapivé rozhodnutí, avšak má velký význam, protože Čína již dříve spolupracovala s několika zeměmi na trase Nové Hedvábné stezky (BRI) na „ekologizaci" této iniciativy.
Globální rozvojová iniciativa
Postupné ukončení investic do uhlí by bylo příslibem snížení emisí uhlíku, které ohrožují Agendu OSN 2030 pro udržitelný rozvoj, zejména cíl 13 týkající se opatření v oblasti klimatu.
Kromě snížení projektů uhelných elektráren přislíbila Čína v příštích třech letech další mezinárodní pomoc ve výši 3 miliard dolarů na podporu rozvojových zemí v reakci na pandemii COVID-19 a na podporu hospodářské a sociální obnovy.
„Rozvoj je klíčem k blahobytu lidí," uvedl Si a dodal, že země musí spolupracovat, aby nasměrovaly globální rozvoj do nové fáze vyváženého, koordinovaného a inkluzivního růstu.
Peking zdůraznil svou ochotu spolupracovat s mezinárodním společenstvím, včetně Spojených států, na společném prosazování globální správy životního prostředí.
Čína například prostřednictvím společného partnerství založila Mezinárodní koalici pro ekologický rozvoj v rámci Nové Hedvábné stezky, která slouží jako platforma pro spolupráci v oblasti ekologického rozvoje v rámci této iniciativy. Na bázi této platformy poskytla Čína více než 2 000 školicích příležitostí pro úředníky, odborníky a techniky v oblasti ochrany životního prostředí z více než 120 zúčastněných zemí.
Dodržování ekologického rozvoje je v čínské vládě zakotveno v ústavě a v hlavním plánu národního rozvoje jako ekologická civilizace, kterou je třeba dodržovat při veškerém socioekonomickém vývoji a politických programech.
Překonání COVID-19 zůstává hlavním úkolem
Přestože se mnoho zemí snaží obnovit své ekonomiky uprostřed pandemie, COVID-19 ve světě stále řádí a počet nových případů na celém světě denně stoupá.
Za těchto okolností prezident Si vyzval k tomu, aby byli na prvním místě lidé a jejich životy, aby se k vysledování původu přistupovalo na základě vědeckých poznatků a aby se posílila koordinovaná celosvětová reakce na COVID-19 a minimalizovalo riziko přeshraničního přenosu viru.
Uvedl, že očkování je mocnou zbraní proti COVID-19 a zdůraznil, že naléhavou prioritou je zajistit spravedlivou a rovnoměrnou distribuci vakcín na celém světě.
Čína přislíbila, že do konce letošního roku poskytne světu celkem dvě miliardy dávek vakcíny proti COVID-19 a kromě 100 milionů dolarů pro společnost COVAX věnovala v průběhu letošního roku 100 milionů dávek této vakcíny dalším rozvojovým zemím.
Zásadní význam má uplatňování skutečného multilateralismu
Ať už jde o zlepšení globální správy životního prostředí nebo o překonání COVID-19, prvořadý je multilateralismus, což je další klíčový bod Siova prohlášení na Valném shromáždění OSN.
„OSN by měla držet vysoko prapor skutečného multilateralismu a sloužit jako ústřední platforma pro země, které společně zajišťují univerzální bezpečnost, sdílejí rozvojové úspěchy a určují směr budoucnosti světa," řekl Si.
Čínský prezident vyzval OSN, aby zvýšila zastoupení rozvojových zemí v mezinárodních záležitostech a převzala vedoucí úlohu při prosazování demokracie a právního státu v mezinárodních vztazích.
Čína: pevný zastánce multilateralismu
Prezident Si rovněž vyzval k budování nového typu mezinárodních vztahů založených na vzájemném respektu, rovnosti, spravedlnosti a oboustranně výhodné spolupráci a zdůraznil, že je třeba odmítnout praxi vytváření malých kruhů nebo hry s nulovým součtem.
„Úspěch jedné země nemusí znamenat neúspěch jiné země a svět je dost velký na to, aby se do něj vešel společný rozvoj a pokrok všech zemí," řekl a dodal, že rozdíly a problémy mezi zeměmi je třeba řešit prostřednictvím dialogu a spolupráce na základě rovnosti a vzájemného respektu.
Čína jako největší rozvojová země, stálý člen Rady bezpečnosti OSN a druhý největší přispěvatel do pravidelného rozpočtu OSN a na udržování míru vždy aktivně podporovala činnost OSN, pevně chránila mezinárodní systém a podporovala multilateralismus konkrétními kroky.
Od 18. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny se v této zemi konala řada významných mezinárodních akcí, včetně summitu G20 v Chang-čou, 22. zasedání ekonomických lídrů APEC, Fóra pro mezinárodní spolupráci v rámci Nové Hedvábné stezky, pekingského summitu Fóra pro spolupráci Číny a Afriky v roce 2018, mezinárodního veletrhu China International Import Expo a konference o dialogu asijských civilizací.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=BHULIKZcHMg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article