CGTN: Čína a Indonésie slibují, že budou podporovat společenství a formovat společnou budoucnost
PEKING, 27. července 2022 /PRNewswire/ -- Začátkem tohoto měsíce byla na hlavní trati indonéské vysokorychlostní železnice Jakarta-Bandung zahájena pokládka kolejí, což představuje zásadní krok v tomto přelomovém projektu v rámci iniciativy Nové Hedvábné stezky a signál pragmatické spolupráce mezi Čínou a Indonésií.
Díky projektované rychlosti 350 kilometrů za hodinu zkrátí železnice postavená podle čínské technologie cestu mezi Jakartou a Bandungem, čtvrtým největším městem v zemi, z více než tří hodin na přibližně 40 minut.
Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý při setkání s indonéským prezidentem Joko Widodem v Pekingu vyjádřil naději, že klíčové projekty dvoustranné spolupráce, včetně projektu vysokorychlostní železnice Jakarta-Bandung, budou probíhat hladce. Widodo mezitím označil projekt vysokorychlostní železnice za další milník dvoustranného přátelství.
Pod strategickým vedením obou hlav států se Čína a Indonésie vydaly směrem budování čínsko-indonéského společenství se společnou budoucností a vytvořily nový model bilaterálních vztahů, který se vyznačuje „pohonem na čtyři kola" v podobě politické, hospodářské, kulturní a námořní spolupráce.
„Čína a Indonésie se nacházejí v podobných vývojových fázích, mají propletené zájmy, sledují podobné filozofie a cesty rozvoje a sdílejí úzce propojenou budoucnost," uvedl prezident Si Ťin-pching a dodal, že budování čínsko-indonéského společenství se společnou budoucností je společnou touhou a očekáváním obou národů.
Dodal, že dobré čínsko-indonéské vztahy slouží nejen dlouhodobým společným zájmům obou zemí, ale mají také pozitivní a dalekosáhlé účinky v regionálním i celosvětovém měřítku.
Joko Widodo je první zahraniční hlavou státu, která navštívila Čínu po zimních olympijských hrách v Pekingu. Čína je naopak první zastávkou Widodovy první cesty do východní Asie po pandemii.
Odolné a živé vazby
Navzdory pandemii covidu-19 a rostoucím nejistotám vidí Čína a Indonésie ve své spolupráci nezadržitelnou dynamiku a jsou připraveny dále prohlubovat své komplexní strategické partnerství.
Jak čínský prezident na setkání zmínil, dvoustranné vztahy v posledních letech prokázaly velkou odolnost a vitalitu. Čína zůstala největším obchodním partnerem Indonésie i v roce 2021. Podle čínských celních statistik dosáhl objem obchodu mezi oběma stranami hodnoty 124,3 miliardy dolarů a meziročně vzrostl o 58,4 %.
Hlavní projekty spolupráce, včetně projektu vysokorychlostní železnice Jakarta-Bandung, obchodního programu Two Countries Twin Parks a regionálních komplexních ekonomických koridorů, odrážejí vysoce synergické propojení mezi iniciativou Nové Hedvábné stezky a indonéskou národní strategií. Projekty spolupráce tak přinesou oboustranně výhodné výsledky v oblasti hospodářské obnovy země i širšího regionu.
Spolupráce v oblasti vakcín se také stala novým vrcholem vztahů mezi oběma zeměmi, neboť Čína aktivně podporuje Indonésii při budování centra pro výrobu vakcín proti covidu-19. Toto centrum zase pomůže při zavádění vakcín v jihovýchodní Asii.
Čínský prezident svému protějšku také řekl, že obě strany jsou příkladem velkých rozvojových zemí, které se snaží posílit jednotou a oboustranně výhodnou spoluprací, a že čínská strana je ochotna podporovat další body programu společného růstu, například v oblasti digitální ekonomiky a ekologického rozvoje.
Asijský příspěvek ke globálnímu řízení
Od června je v asijských zemích, včetně Číny a Indonésie, naplánováno několik globálních nebo regionálních ekonomických fór na vysoké úrovni, které jsou vzhledem k jejich roli v úsilí o globální řízení předzvěstí důležitého momentu.
Čínský prezident v úterý vyzval obě země, aby byly solidární, plnily povinnosti hlavních rozvojových států, dodržovaly skutečný multilateralismus, podporovaly otevřený regionalismus a přispívaly moudrostí Východu a Asie k rozvoji globálního řízení.
V červnu Čína hostila summit Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky (BRICS). V listopadu má Indonésie hostit summit G20, Kambodža bude hostit summit Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) a související summity a Thajsko bude hostit setkání ekonomických lídrů APEC.
Vzhledem k neklidné mezinárodní politické situaci společenství očekává, že Asie, která je největší kontinentální ekonomikou a vytváří zhruba 40 % celkového světového hrubého domácího produktu (HDP), bude hrát vedoucí úlohu při podpoře míru, stability a rozvoje v regionu i ve světě obecně.
V souvislosti se bezprecedentní rychlosti změn ve světě Čína předložila Globální rozvojovou iniciativu a Globální bezpečnostní iniciativu, které přispěly k čínskému přístupu k budování spravedlivějšího a rozumnějšího systému globálního řízení a získaly širokou podporu a odezvu mezinárodního společenství, zejména asijských zemí.
Oba prezidenti si rovněž vyměnili názory na ukrajinskou krizi. Sdíleli názor, že mezinárodní společenství by mělo vytvořit podmínky pro mírové rozhovory, hrát konstruktivní roli při deeskalaci situace na Ukrajině a stabilizaci světového hospodářského řádu a společně usilovat o udržení těžce vydobytého míru a stability v regionu.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=geU4OKcY7-E
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article