CGTN: Čína a Indonézia sľubujú, že budú podporovať spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou
PEKING, 27. júla 2022 /PRNewswire/ -- Začiatkom tohto mesiaca sa na hlavnej trati indonézskej vysokorýchlostnej železnice Jakarta – Bandung začali klásť koľajnice, čo predstavuje pevný krok tohto prelomového projektu iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta (BRI) a signál pragmatickej spolupráce medzi Čínou a Indonéziou.
Vďaka projektovanej rýchlosti 350 kilometrov za hodinu skráti železnica vybudovaná čínskou technológiou cestu medzi Jakartou a Bandungom, štvrtým najväčším mestom krajiny, z viac ako troch hodín na približne 40 minút.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v utorok, počas stretnutia s indonézskym prezidentom Joko Widodom v Pekingu, vyjadril nádej, že kľúčové projekty bilaterálnej spolupráce vrátane projektu vysokorýchlostnej železnice Jakarta – Bandung budú napredovať hladko. Joko Widodo medzitým označil projekt vysokorýchlostnej železnice za ďalší míľnik bilaterálneho priateľstva.
Pod strategickým vedením hláv oboch štátov sa Čína a Indonézia zamerali na budovanie čínsko-indonézskeho spoločenstva so spoločnou budúcnosťou a vytvorili nový model bilaterálnych vzťahov s „pohonom štyroch kolies" v oblasti politickej, hospodárskej, kultúrnej a námornej spolupráce.
„Čína a Indonézia sa nachádzajú v podobných vývojových fázach, majú prepletené záujmy, sledujú podobné filozofie a cesty rozvoja a majú spoločnú, úzko prepojenú budúcnosť," povedal Si Ťin-pching a dodal, že budovanie čínsko-indonézskeho spoločenstva so spoločnou budúcnosťou je spoločnou túžbou a očakávaním oboch národov.
Povedal, že dobré čínsko-indonézske vzťahy slúžia nielen dlhodobým spoločným záujmom oboch krajín, ale majú aj pozitívne a ďalekosiahle účinky na regionálnej a globálnej úrovni.
Widodo je prvou zahraničnou hlavou štátu, ktorá navštívila Čínu po zimných olympijských hrách v Pekingu, a Čína je prvou zastávkou Widodovej prvej cesty do východnej Ázie od pandémie.
Pružné a dynamické väzby
Napriek vypuknutiu pandémie ochorenia COVID-19 a rastúcej neistote vidia Čína a Indonézia vo svojej spolupráci nezastaviteľnú dynamiku a sú pripravené ďalej prehlbovať svoje komplexné strategické partnerstvo.
Ako Si Ťin-pching na stretnutí spomenul, bilaterálne vzťahy v posledných rokoch preukázali veľkú odolnosť a vitalitu. Čína zostala v roku 2021 najväčším obchodným partnerom Indonézie. Podľa čínskych colných štatistík dosiahol objem obchodu medzi oboma stranami hodnotu 124,3 miliardy USD s medziročným rastom 58,4 %.
Významné projekty spolupráce vrátane projektu vysokorýchlostnej železnice Jakarta - Bandung, programu Two Countries Twin Park a regionálnych komplexných hospodárskych koridorov odrážajú vysoko synergické prepojenie medzi iniciatívou BRI a indonézskou národnou stratégiou. Projekty spolupráce tak prinesú obojstranne výhodné výsledky v oblasti hospodárskej obnovy krajiny a širšieho regiónu.
Spolupráca v oblasti vakcín sa tiež stala novým vrcholom bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami, keďže Čína aktívne podporuje Indonéziu pri budovaní centra na výrobu vakcín proti ochoreniu COVID-19. Toto centrum zasa pomôže pri zavádzaní vakcín v juhovýchodnej Ázii.
Si Ťin-pching uviedol, že obe krajiny sú príkladom veľkých rozvojových krajín, ktoré sa snažia o posilnenie prostredníctvom jednoty a obojstranne výhodnej spolupráce, a povedal Widodovi, že čínska strana je ochotná podporovať ďalšie body rastu s Indonéziou, napríklad v oblasti digitálneho hospodárstva a ekologického rozvoja.
Ázijský prínos ku globálnemu riadeniu
Od júna je v ázijských krajinách vrátane Číny a Indonézie naplánovaných niekoľko globálnych alebo regionálnych ekonomických fór na vysokej úrovni, ktoré sú znamením ázijského významu vzhľadom na ich úlohu v globálnom riadení.
Čínsky prezident v utorok vyzval obe krajiny, aby boli solidárne, plnili si povinnosti hlavných rozvojových krajín, dodržiavali skutočný multilateralizmus, podporovali otvorený regionalizmus a prispievali východnou múdrosťou a prínosom Ázie k rozvoju globálneho riadenia.
V júni sa v Číne konal samit Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky (BRICS). V novembri má Indonézia organizovať samit G20, Kambodža bude hostiť samit Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) a súvisiace samity a Thajsko bude hostiť stretnutie ekonomických lídrov APEC.
Vzhľadom na turbulentnú medzinárodnú situáciu medzinárodné spoločenstvo očakáva, že Ázia, najväčšia kontinentálna ekonomika, ktorá tvorí približne 40 % celkového svetového hrubého domáceho produktu (HDP), bude zohrávať vedúcu úlohu pri podpore mieru, stability a rozvoja v regióne a vo svete ako takom.
V súvislosti so zmenami vo svete, ktoré sa odohrávajú ako ešte nikdy predtým, Čína predložila Globálnu rozvojovú iniciatívu a Globálnu bezpečnostnú iniciatívu, ktoré prispeli k čínskemu prístupu k pokroku pri budovaní spravodlivejšieho a rozumnejšieho systému globálneho riadenia a získali širokú podporu a odozvu medzinárodného spoločenstva, najmä ázijských krajín.
Obaja prezidenti si tiež vymenili názory na ukrajinskú krízu. Stotožnili sa s názorom, že medzinárodné spoločenstvo by malo vytvoriť podmienky na mierové rozhovory, zohrávať konštruktívnu úlohu pri deeskalácii situácie na Ukrajine a stabilizácii svetového hospodárskeho poriadku a spolupracovať na udržaní ťažko vydobytého mieru a stability v regióne.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=geU4OKcY7-E
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article