CGTN: Chiny zobowiązują się do stworzenia sił wytwórczych nowej jakości w ramach przyspieszenia modernizacji
PEKIN, 5 marca 2024 r. /PRNewswire/ -- W Chinach w 2023 r. odnotowano wzrost o 28,6 % liczby transakcji w ramach zamówień publicznych obejmujących technologię. Jest to osiągnięcie, które wiele mówi o ogromnych zdolnościach tego kraju w zakresie rozwoju opartego na innowacjach.
Chiny wykorzystają czołową pozycję innowacji, pobudzą innowacje przemysłowe poprzez postępy w nauce i technologii oraz będą dążyć do nowej industrializacji, zgodnie z raportem z działalności rządu przedłożonym we wtorek pod obrady krajowego organu ustawodawczego.
Premier Chin, Li Qiang, przedstawił raport podczas otwarcia drugiej sesji 14. Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.
Zgodnie z raportem, kraj będzie dążyć do modernizacji systemu przemysłowego i przyspieszenia budowy sił wytwórczych nowej jakości.
Tworzenie sił wytwórczych nowej jakości
Biorąc pod uwagę wiodącą pozycję innowacji, nowa jakość sił wytwórczych oznacza wyjście poza tradycyjne modele wzrostu gospodarczego. Droga ta obejmuje zaawansowane technologie, wysoką wydajność, wysoką jakość i jest spójna z nową filozofią rozwoju Chin.
W celu stworzenia sił wytwórczych nowej jakości, w swoim raporcie rząd zamieścił wykaz zadań do wykonania.
Wzywa do poprawy i modernizacji łańcuchów przemysłowych i łańcuchów dostaw oraz do pielęgnowania wschodzących i ukierunkowanych na przyszłość branż, takich jak energia wodorowa, nowe materiały, bioprodukcja, komercyjne loty w kosmos, technologia kwantowa i nauki przyrodnicze.
W sprawozdaniu tym również stwierdzono, że promowany będzie rozwój gospodarki cyfrowej, uruchomiona zostanie inicjatywa Artificial Intelligence Plus (Sztuczna Inteligencja Plus), przy czym kraj będzie ugruntowywać i umacniać swoją czołową pozycję w takich branżach jak np. inteligentne pojazdy napędzane nowymi źródłami energii.
Ponadto Chiny wyznaczyły sobie cel wzrostu gospodarczego na poziomie ok. 5 procent na 2024 r. i zobowiązały się do stymulowania rozwoju wysokiej jakości. Zgodnie z treścią raportu przez kilka następnych lat każdego roku emitowane będą ultradługoterminowe obligacje skarbowe na realizację najważniejszych strategii narodowych i budowę potencjału bezpieczeństwa w kluczowych obszarach, począwszy od 1 mld juanów w bieżącym roku.
W dokumencie tym podkreślono również wagę działań na rzecz ożywienia gospodarki Chin poprzez naukę i edukację oraz ugruntowania fundamentów rozwoju wysokiej jakości.
Chiny przyspieszą działania na rzecz budowy kadr z kwalifikacjami o znaczeniu strategicznym i będą dbać o najwyższej klasy naukowców i zespoły ds. innowacji.
Kraj stworzy platformy służące identyfikacji talentów w zakresie badań podstawowych, szkoleniu członków kadry technicznej osiągających wysokie wyniki w pracy i wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz zwiększy wsparcie dla młodych naukowców i inżynierów.
Działanie zgodnie z filozofią rozwoju ukierunkowanego na ludzi
Zgodnie z raportem Chiny podejmą starania na rzecz zapewnienia i poprawy dobrobytu mieszkańców kraju oraz promowania udoskonalonych i nowych metod prowadzenia działań w ramach ładu społecznego.
Podkreślono, że Chiny dostarczą swoim obywatelom rzeczywiste korzyści poprzez realizację filozofii rozwoju ukierunkowanego na ludzi.
W 2023 roku dochód rozporządzalny na osobę wzrósł w Chinach o 6,1 %, a ponad 66 mln podatników skorzystało z podwyższenia specjalnych dodatkowych ulg podatkowych obejmujących wydatki na opiekę nad dziećmi, kształcenie dzieci i opiekę na osobami starszymi.
W 2024 r. przewidywane jest utworzenie ponad 12 mln miejsc pracy na obszarach miejskich i utrzymanie stopy bezrobocia w tych rejonach na poziomie ok. 5,5%.
Chiny również umocnią działania na rzecz ochrony przyrody i promocji ekologicznego i niskoemisyjnego rozwoju, obejmujące podjęcie kompleksowych kroków w celu poprawy stanu środowiska naturalnego i przyspieszenia rozwoju zielonej i niskoemisyjnej gospodarki.
W 2023 r. w Chinach moc zainstalowana obiektów wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych po raz pierwszy w historii przekroczyła moc elektrowni cieplnych. Stanowi ponad połowę łącznej mocy nowych instalacji energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii na świecie, według danych opublikowanych przez Krajową Administrację ds. Energetyki.
Zgodnie z treścią raportu kraj przyspieszy rewolucję energetyczną i podejmie aktywne i przemyślane działania ukierunkowane na osiągniecie szczytowej wartości emisji dwutlenku węgla i neutralności pod względem emisji CO2.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article