CGTN: Chiny zobowiązują się do współpracy z krajami rozwijającymi się w celu promowania międzynarodowych praw człowieka
PEKIN, 10 grudnia 2021 r. /PRNewswire/ -- Podczas środowego forum na temat praw człowieka Chiny, które są największym na świecie krajem rozwijającym się, zobowiązały się do współpracy ze wszystkimi krajami rozwijającymi się w celu promowania trwałego rozwoju międzynarodowych praw człowieka.
Tematem przewodnim odbywającego się co dwa lata Forum Praw Człowieka Południe-Południe 2021, które w tym roku po raz trzeci miało miejsce w Pekinie, było „Stawianie ludzi na pierwszym miejscu i globalne zarządzanie prawami człowieka".
Zaznaczając, że praktyki w zakresie praw człowieka są zróżnicowane, chiński prezydent Xi Jinping podkreślił w liście gratulacyjnym do forum, że Pekin jest gotowy do współpracy z innymi krajami rozwijającymi się w celu promowania wspólnych wartości dla ludzkości.
Dotychczasowe sukcesy Chin w zakresie ochrony praw człowieka
„Państwa całego świata mogą i powinny wybrać taką ścieżkę rozwoju praw człowieka, która odpowiada ich własnym warunkom narodowym" – oświadczył Xi.
Zwrócił on uwagę, że prawa człowieka są symbolem postępu cywilizacyjnego oraz podkreślił, że stawianie ludzi na pierwszym miejscu i traktowanie ich dążenia do lepszego życia jako celu jest obowiązkiem wszystkich krajów.
W ostatnich latach Chiny odnotowały postępy w zakresie rozwoju praw człowieka, szczególnie ograniczania ubóstwa.
„Chińczycy mają obecnie silniejsze poczucie korzyści, szczęścia i bezpieczeństwa w zakresie ochrony praw człowieka" – powiedział Xi.
Od rozpoczęcia reform i otwarcia w 1978 roku 770 milionów mieszkańców wsi żyjących poniżej granicy ubóstwa w Chinach zostało z niego wyprowadzonych zgodnie z białą księgą na temat postępu w zakresie praw człowieka poprzez osiągnięcie umiarkowanego dobrobytu wydaną przez Biuro Informacyjne Rady Państwowej w sierpniu.
Jak odnotowano w białej księdze, kraj zrealizował swój cel ograniczenia ubóstwa w ramach Agendy ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju aż 10 lat przed wyznaczonym terminem.
We wrześniu władze chińskie opublikowały plan działania na rzecz praw człowieka w Chinach (2021-2025), w którym wyszczególniono prawie 200 celów i zadań, począwszy od praw do podstawowych standardów życia, udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska, a skończywszy na prawach mniejszości etnicznych.
Współpraca Południe-Południe w dziedzinie międzynarodowych praw człowieka
W związku z tym, że pandemia COVID-19 wymusiła ogromne zmiany na całym świecie, głównym tematem forum jest kwestia, w jaki sposób kraje rozwijające się powinny rozwiązywać problemy związane z prawami człowieka w okresie po pandemii.
Prezydent Xi opisał współpracę Południe-Południe – gospodarczą i techniczną między krajami Globalnego Południa – jako wspaniałą inicjatywę krajów rozwijających się, które poszukują siły poprzez jedność.
Podczas pierwszego forum w 2017 r. zwracał uwagę, że rozwój praw człowieka na świecie nie jest możliwy bez wspólnych wysiłków krajów rozwijających się, które stanowią ponad 80 proc. światowej populacji.
Chiny przywiązują olbrzymią wagę do współpracy Południe-Południe. Współpraca ta, obok dialogu politycznego i pomocy finansowej, promuje wymianę wiedzy i doświadczeń poprzez programy, projekty i inicjatywy mające na celu rozwiązanie konkretnych problemów poszczególnych krajów.
Od czasu powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. Chiny oferują pomoc krajom będącym w potrzebie, aby wesprzeć ich wysiłki na rzecz promowania rozwoju gospodarczego i społecznego, a także stworzyły trwałe podstawy długotrwałej przyjaźni i współpracy z tymi państwami.
W ciągu ostatnich pięciu lat utworzony przez Chiny Fundusz Pomocy w ramach Współpracy Południe-Południe ściśle współpracował z kilkunastoma organizacjami międzynarodowymi w celu wdrożenia ponad 100 projektów dotyczących środków do życia w ponad 50 krajach, z których skorzystało ponad 20 milionów ludzi.
Podczas tegorocznego forum uczestnicy analizowali potencjał przyszłego międzynarodowego systemu praw człowieka w obliczu wyzwań związanych z problemami międzynarodowymi, takimi jak pandemia COVID-19 i zmiany klimatyczne.
Blisko 400 osób, w tym wysokiej rangi urzędnicy, eksperci, naukowcy i wysłannicy dyplomatyczni z ponad 100 krajów i organizacji międzynarodowych, wzięło udział w forum osobiście i za pośrednictwem Internetu.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article