CGTN: Chiny opracowują plany gospodarcze na rok 2025, zapowiadając bardziej proaktywną politykę makroekonomiczną
PEKIN, 13 grudnia 2024 r. /PRNewswire/ -- Od środy do czwartku w Pekinie odbywała się przyciągająca duże zainteresowanie Centralna Konferencja Pracy Gospodarczej, podczas której chińscy przywódcy decydowali o priorytetach prac gospodarczych na rok 2025.
Prezydent Chin Xi Jinping, pełniący również funkcje sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej, wygłosił ważne przemówienie na dorocznej konferencji.
Według uczestników spotkania, pomimo „złożonej i poważnej sytuacji związanej z rosnącą presją zewnętrzną i trudnościami wewnętrznymi", Chiny zapewniły ogólną stabilność i stały postęp gospodarki oraz oczekują, że główne cele i zadania w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego na rok 2024 zostaną zrealizowane.
Podkreślono, że Chiny muszą przyjąć bardziej proaktywną politykę makroekonomiczną, zwiększyć popyt krajowy i promować zintegrowany rozwój innowacji naukowych i technologicznych oraz innowacji przemysłowych, aby dobrze wykonywać pracę gospodarczą w przyszłym roku.
Uczestnicy spotkania podkreślili, że należy również podjąć wysiłki w celu zapewnienia stabilnego rozwoju rynku nieruchomości i giełdy, ochrony przed ryzykiem i wstrząsami zewnętrznymi w kluczowych obszarach oraz ustabilizowania oczekiwań i pobudzenia witalności na rzecz promowania trwałego ożywienia gospodarczego.
Od polityki fiskalnej do polityki pieniężnej
Na spotkaniu padło stwierdzenie, że Chiny przyjmą również „bardziej proaktywną" politykę fiskalną, w tym w kwestii wzrostu wskaźnika deficytu oraz emisji długoterminowych obligacji skarbowych i obligacji samorządowych specjalnego przeznaczenia.
Stosunek długu publicznego do PKB w Chinach, według danych Ministerstwa Finansów, wyniósł 67,5% na koniec 2023 roku, plasując się znacznie poniżej wynoszącej 118,2% średniej wśród członków G20 i 123,4% wśród krajów G7, jak wynika z oszacowań Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Deficyt fiskalny Chin od dawna utrzymuje się na poziomie poniżej 3%, który jest znacznie niższy niż w przypadku innych dużych gospodarek.
Jak powiedział w październiku minister finansów Lan Fo'an, przy niskim wskaźniku dźwigni chiński budżet centralny ma możliwość zwiększenia zadłużenia i deficytu.
Podczas Centralnej Konferencji Pracy Gospodarczej stwierdzono, że Chiny przyjmą „umiarkowanie elastyczną" politykę pieniężną i obniżą stopę rezerw obowiązkowych oraz stopy procentowe, jeśli okaże się to konieczne dla zapewnienia odpowiedniej płynności.
Oznacza to pierwsze przejście z „ostrożnej" do „umiarkowanie elastycznej" polityki pieniężnej kraju od 2011 roku.
Od początku 2024 roku Ludowy Bank Chin, będący bankiem centralnym, dwukrotnie obniżał stopę rezerw obowiązkowych dla instytucji finansowych, łącznie o 1 punkt procentowy, uwalniając około 2 bilionów juanów (około 274,8 mld USD) w ramach długoterminowej płynności.
Od popytu krajowego do zwiększania otwarcia
Centralna Konferencja Pracy Gospodarczej przedstawiła priorytety pracy gospodarczej w 2025 roku w dziewięciu aspektach, począwszy od stymulowania konsumpcji i rozwijania nowych, wysokiej jakości sił produkcyjnych po zapobieganie i przeciwdziałanie zagrożeniom w kluczowych obszarach, konsolidację osiągnięć w zakresie ograniczania ubóstwa i stymulowanie ekologicznego rozwoju.
Podczas spotkania podkreślono potrzebę dynamicznego zwiększenia konsumpcji, poprawy efektywności inwestycji i zwiększenia popytu krajowego na wszystkich płaszczyznach.
Chiny pozostają jednym z największych rynków na świecie. W okresie od stycznia do października bieżącego roku całkowita sprzedaż detaliczna dóbr konsumpcyjnych w Chinach zbliżyła się do 40 bilionów juanów, podczas gdy w ubiegłym roku przekroczyła 47 bilionów juanów, według danych Krajowego Urzędu Statystycznego.
Przedstawiony w marcu krajowy program mający na celu promowanie handlu towarami konsumpcyjnymi podkreślił niewykorzystane możliwości związane z popytem krajowym w Chinach. Ponad 30 milionów uczestników zostało objętych programem, co przyczyniło się do łącznej sprzedaży na poziomie ponad 400 miliardów juanów.
Podczas dwudniowego spotkania wezwano również do zwiększenia wysiłków na rzecz dalszego promowania wysokiego poziomu otwarcia i zapewnienia stałego wzrostu w obszarach handlu zagranicznego i inwestycji zagranicznych.
„Rozwój Chin jest otwarty i inkluzywny" – powiedział Xi podczas spotkania z liderami głównych międzynarodowych organizacji gospodarczych, w tym MFW, które odbyło się w Pekinie w miniony wtorek, na dzień przed rozpoczęciem dorocznej konferencji.
Podczas toczących się w Wielkiej Hali Ludowej rozmów z przywódcami prezydent Xi zapowiedział, że Chiny wprowadzą nowe systemy na rzecz otwartej gospodarki o wyższym standardzie, zapewnią więcej możliwości rozwoju innym krajom i podzielą się większymi korzyściami płynącymi z rozwoju ze światem.
Począwszy od 1 grudnia, Chiny przyznały zerową stawkę celną dla wszystkich linii taryfowych wszystkim najmniej rozwiniętym krajom, z którymi utrzymują stosunki dyplomatyczne.
Jak stwierdził Lyu Daliang, urzędnik chińskiej Generalnej Administracji Celnej, pomoże to większej liczbie produktów z tych krajów wejść na chiński rynek, co wpisuje się w ideę dzielenia się możliwościami i pobudzania rozwoju.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://news.cgtn.com/news/2024-12-13/China-maps-out-2025-economic-plans-vows-more-proactive-macro-policies-1zhpqUWwpkA/p.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article