CGTN: Chiny kładą nacisk na edukację, rozwój naukowo-technologiczny i talenty jako czynniki napędzające proces modernizacji
PEKIN, 20 października 2022 r. /PRNewswire/ -- W raporcie przedstawionym na XX Kongresie Narodowym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) prezydent Xi Jinping omówił wieloletnią strategię, której celem jest rozwój talentów.
Strategia pt. „Ożywienie Chin poprzez naukę i edukację" została przedstawiona w 1995 roku i od tego czasu uzupełniano ją o nowe spostrzeżenia wynikające z polityki kraju realizowanej w różnych obszarach.
„Edukacja, nauka i technologia oraz zasoby ludzkie stanowią pod każdym względem podstawowe i strategiczne filary nowoczesnego, socjalistycznego kraju" - powiedział Xi.
Innowacyjna siła
W ciągu ostatniej dekady Chiny włożyły bezprecedensowy wysiłek w innowacje. Możemy przytoczyć szereg jasnych przykładów innowacyjnej siły kraju, w tym: światowej klasy superkomputery, zbudowana w kraju stacja kosmiczna i załogowy okręt podwodny Fendouzhe (Striver), który pozwolił ustanowić rekord kraju pod względem najgłębszego nurkowania z załogą.
Chiński rozwój naukowo-technologiczny postępował szybciej w ciągu ostatnich 10 lat niż w jakiejkolwiek innej dekadzie w historii, jak podkreśla wiceminister nauki i technologii Li Meng. Obecnie roczne wydatki na badania i rozwój (B+R) są 2,7 razy większe niż w 2012 roku.
Według informacji ogłoszonych przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) w zeszłym miesiącu, w 2022 roku Chiny awansowały na 11. pozycję pod względem Globalnego Wskaźnika Innowacji z 12. miejsca, jakie zajmowały w zeszłym roku.
„Będziemy otwierać nowe obszary i nowe dziedziny rozwoju i nieustannie wspierać nowe czynniki wzrostu i nowe siły" - powiedział Xi.
Wyższa jakość nauczania
Za innowacją stoją dobrze wykształcone talenty. Xi powiedział, że aby zapewnić rozwój edukacji, która spełnia oczekiwania ludzi, Chiny będą „działać szybciej na rzecz budowy wysokiej jakości systemu nauczania, zapewnienia studentom większych możliwości rozwoju i promowania sprawiedliwego modelu edukacji".
„Najważniejszą rzeczą dla profesorów akademickich jest rozwój talentów, ponieważ talenty w rzeczywistości stanowią podstawowy element innowacji" - powiedział w rozmowie z CGTN Xie MingYong, pracownik naukowy Chińskiej Akademii Inżynierii i delegat na Kongres Narodowy.
Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji, edukacja w Chinach na wszystkich szczeblach zbliżyła się lub przekroczyła średni poziom edukacji wśród krajów o średnim i wysokim dochodzie, a obowiązek szkolny osiągnął średni poziom dla krajów o wysokim dochodzie.
W 2021 roku w całym kraju zatrudnionych było 18,44 mln nauczycieli pełnoetatowych na wszystkich szczeblach edukacji i we wszystkich typach szkół, co stanowi wzrost o 26,2% w porównaniu z rokiem 2012.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article