CGTN: Čína pri modernizácii kladie dôraz na vzdelávanie, sci-tech a talent
PEKING, 20. októbra 2022 /PRNewswire/ -- Na 20. národnom zjazde Komunistickej strany Číny (KSČ) Si Ťin-pching venoval v svojej správe jednu časť dlhodobej stratégii zameranej na výchovu talentov.
Stratégia s názvom „Oživenie Číny prostredníctvom vedy a vzdelávania" bola predstavená v roku 1995 a bola obohatená o nové poznatky obsiahnuté v sérii politík, ktoré boli odvtedy zavedené.
„Vzdelávanie, veda a technológie a ľudské zdroje sú základnými a strategickými piliermi budovania modernej socialistickej krajiny vo všetkých aspektoch," povedal Si Ťin-pching.
Inovatívny výkon
Čína v uplynulom desaťročí vynaložila bezprecedentné úsilie na inovácie a existuje mnoho jasných príkladov inovatívnej sily krajiny v tom čase: superpočítače svetovej úrovne, vesmírna stanica vybudovaná na domácom trhu a ponorka Fendouzhe (Striver) s posádkou, ktorá vytvorila národné rekordy v potápaní v najhlbšej časti oceánu.
Podľa ministra vedy a technológií Li Menga čínske sci-tech projekty napredovali za posledných 10 rokov rýchlejšie ako v akomkoľvek inom desaťročí v histórii. Súčasné ročné výdavky na výskum a vývoj sú 2,7-krát vyššie ako v roku 2012.
Podľa Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) minulý mesiac Čína postúpila na 11. miesto v indexe Global Innovation Index 2022 z 12. miesta v minulom roku.
„Otvoríme nové oblasti a nové arény rozvoja a budeme neustále podporovať nové stimuly rastu a nové silné stránky," povedal Si Ťin-pching.
Lepšie vzdelávanie
Inovácie sú výsledkom dobre vzdelaných talentov. S cieľom rozvíjať vzdelávanie, ktoré spĺňa očakávania ľudí, Si Ťin-pching povedal, že Čína bude „rýchlejšie budovať vysokokvalitný vzdelávací systém, podporovať všestranný rozvoj študentov a spravodlivosť vo vzdelávaní".
„Podľa mňa, univerzitného profesora, je najdôležitejšou vecou výchova talentov, pretože v skutočnosti je talent kľúčovým prvkom inovácií," povedal pre CGTN Xie MingYong, akademik Čínskej technickej akadémie a delegát zjazdu.
Podľa údajov ministerstva školstva sa vzdelávanie v Číne na všetkých úrovniach priblížilo alebo prekročilo priemernú úroveň krajín so strednými a vysokými príjmami, pričom povinná školská dochádzka dosahuje strednú úroveň krajín s vysokými príjmami.
V roku 2021 bolo na všetkých úrovniach a vo všetkých typoch škôl v celej krajine 18,44 milióna učiteľov na plný úväzok, čo predstavuje nárast o 26,2 % v porovnaní s rokom 2012.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article