CGTN: Chiny i Wenezuela rozpoczynają nową erę stosunków dwustronnych
PEKIN, 14 września 2023 /PRNewswire/ -- „[Jesteśmy] gotowi na historyczną wizytę, która ma służyć wzmocnieniu współpracy i budowaniu nowej geopolityki światowej" ‒ napisał prezydent Wenezueli Nicolás Maduro w mediach społecznościowych w ubiegły piątek po tym, jak wylądował w południowochińskim mieście Shenzhen, który stanowił pierwszy przystanek w jego zaplanowanej na dni od 8 do 14 września podróży do Chin.
W środę prezydent Chin Xi Jinping z zadowoleniem przyjął w Pekinie piątą wizytę prezydenta Maduro w Chinach i wezwał obie strony do podejmowania bardziej owocnej współpracy strategicznej między Chinami a Wenezuelą, zapewniania większych korzyści obu narodom i wniesienia pozytywnej energii na rzecz budowania pokoju i rozwoju na świecie.
Tuż przed przypadającą w przyszłym roku 50. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma narodami przywódcy krajów ogłosili w środę wyniesienie relacji na linii Chiny-Wenezuela do rangi strategicznego partnerstwa, niezależnie od okoliczności.
Dobrzy przyjaciele i partnerzy
Podczas spotkania Xi podkreślił, że Chiny i Wenezuela są dobrymi przyjaciółmi, którzy sobie ufają, i dobrymi partnerami działającymi na rzecz wspólnego rozwoju.
W rozmowie z Maduro chiński prezydent podkreślił, że Chiny postrzegają stosunki z Wenezuelą z długoterminowej perspektywy strategicznej i ‒ podobnie jak dotychczas ‒ będą wspierać Caracas w działaniach ukierunkowanych na ochronę suwerenności narodowej i w przeciwdziałaniu ingerencji z zewnątrz.
W dniu 14 września 2018 roku Chiny i Wenezuela podpisały porozumienie w sprawie współpracy w ramach „inicjatywy Pasa i Drogi" (BRI), a dwustronna współpraca pomiędzy krajami przebiega sprawnie w obszarach takich jak energia, rolnictwo, infrastruktura i zaawansowane technologie.
Chiny są głównym partnerem handlowym Wenezueli. Jak wynika z danych celnych, w pierwszym półroczu dwustronna wymiana handlowa wzrosła o 16% rok do roku, osiągając kwotę 1,92 mld dolarów.
W lipcu Wenezuela oficjalnie dołączyła do prowadzonej przez Chiny Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS). W środę prezydent Xi pogratulował Wenezueli zostania pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który dołączył do projektu.
Po zakończonych rozmowach obaj przywódcy wzięli udział w ceremonii podpisania szeregu dwustronnych dokumentów dotyczących współpracy, obejmujących obszary wspólnej realizacji inicjatywy BRI, gospodarki i handlu, edukacji, turystyki, nauki i technologii, zdrowia, lotnictwa i lotnictwa cywilnego.
Przykład efektywnej współpracy na linii południe-południe
Zapytany o powód wyboru Shenzhen jako pierwszego przystanku podczas swojej podróży, Maduro powiedział wcześniej dziennikarzom, że jego kraj chce się rozwijać, czerpiąc z doświadczeń Shenzhen. Miasto posiada jedną z pierwszych specjalnych stref ekonomicznych w Chinach, która była liderem chińskiej polityki reform i otwarcia.
Podczas spotkania z Maduro prezydent Xi mówił o chińskiej reformie i otwarciu, a w szczególności o rozwoju specjalnych stref ekonomicznych.
Powiedział, że Chiny wspierają Wenezuelę w tworzeniu specjalnych stref ekonomicznych i podzielą się swoim doświadczeniem, aby wspomóc rozwój partnerskiego kraju.
Jak podkreślił Xi, Chiny są gotowe do współpracy z Wenezuelą, aby zdecydowanie wspierać się nawzajem w odkrywaniu ścieżki rozwoju dostosowanej do warunków krajowych i wzmacniać wymianę pomiędzy stronami współpracy.
Maduro uznał z kolei, że relacje pomiędzy Wenezuelą a Chinami stanowią dobry przykład stosunków międzynarodowych na Globalnym Południu.
Wenezuelski prezydent dodał, że jego naród wyraża szczerą wdzięczność Chinom za nieocenione wsparcie i pomoc w okresie, gdy Wenezuela zmagała się z wieloma trudnościami spowodowanymi nielegalnymi, jednostronnymi sankcjami i pandemią koronawirusa.
Jako członek Globalnego Południa, Chiny zdecydowanie wspierają współpracę na linii południe-południe i nalegają na podejmowanie wszelkich starań, aby pomóc innym rozwijającym się krajom osiągnąć wspólny rozwój.
Globalna Inicjatywa Rozwoju (GDI), zaproponowana przez prezydenta Xi, obejmuje obecnie ponad 200 projektów współpracy. Podczas sierpniowego szczytu BRICS chiński prezydent zapowiedział także utworzenie specjalnego funduszu o wartości 10 mld dolarów, przeznaczonego na realizację inicjatywy GDI.
Chiny utworzyły ponadto Globalny Fundusz Rozwoju i Współpracy Południe-Południe o łącznej kwocie finansowania wynoszącej 4 mld dolarów.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article