CGTN: Chiny dążą do poprawy warunków życia na wsi w ramach modernizacji kraju
PEKIN, 13 marca 2023 r. /PRNewswire/ -- Dla eksperta w dziedzinie uprawy winorośli, Xie Fuxina, jednym z największych powodów do dumy jest widok hodowców winogron z Nanping w prowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach, którzy wychodzą z biedy i zarabiają coraz więcej po wysianiu owoców, których dystrybucją on się zajmuje.
Urodzony w 1943 r. Xie poświęcił całą swoją karierę na promowanie technik uprawy i odmian winogron w wioskach w Nanping i 12 lat po przejściu na emeryturę nadal się tym zajmuje.
Jako jeden z 225 ekspertów naukowo-technicznych wysłanych do 215 wiosek w celu popularyzacji agronomii i technologii rolniczych w Nanping w 1999 r., Xie na rowerze docierał do szklarni z uprawami winorośli we wsiach pod Nanping, żeby tam oferować ich właścicielom wskazówki dotyczące uprawy.
W 2002 r. Xi Jinping, ówczesny gubernator prowincji Fujian, docenił działania prowadzone w Nanping w swoim artykule, gdzie wspomniał o ich użyteczności w kontekście wprowadzania innowacji do pracy na wsi.
Rozmawiając z Xie w 2002 r. Xi wiedział, że jeden mu (ok. 0,07 hektara) winorośli przekłada się na wartość produkcji rzędu 7 tys. renminbi (ok. 1014 $) i poprosił go, by zachęcał większą liczbę mieszkańców wsi do hodowli winogron.
Xie donosi, że obecnie obszary górskie w Nanping pokryte są ponad 70 tys. mu winorośli i dodaje, że roczna wartość produkcji sektora uprawy winorośli przekroczyła 600 mln renminbi, co przełożyło się na znaczący wzrost dochodów wychodzących z biedy miejscowych rolników.
Rozwój Nanping stanowi przykład ostatnich osiągnięć Chin w dziedzinie walki z ubóstwem i rewitalizacji obszarów wiejskich.
Ukierunkowane ograniczanie ubóstwa
Podczas wizyty kontrolnej w prowincji Hunan w listopadzie 2013 r. prezydent Xi zaproponował koncepcję „ukierunkowanego ograniczania ubóstwa".
Wśród specjalnie ukierunkowanych działań przyjętych w celu walki z biedą znalazły się rozwój przemysłowy skrojony na miarę oraz relokacja i kompensacja ekologiczna.
Od tamtego czasu aż 98,99 mln mieszkańców wsi żyjących poniżej progu ubóstwa zostało wyprowadzonych z biedy, a 832 okręgi i 128 tys. wiosek zostało wykreślonych z listy miejsc, gdzie panuje ubóstwo, jak informował Xi podczas państwowej konferencji pochwalnej, która odbyła się w Pekinie 25 lutego 2021 r.
Po wyeliminowaniu skrajnego ubóstwa, w ramach modernizacji nastawionej na wspólny dobrobyt państwo skupiło się na konsolidacji osiągnięć w dziedzinie ograniczania ubóstwa i rewitalizacji obszarów wiejskich.
Rewitalizacja obszarów wiejskich idzie pełną parą
Przedstawiając swój raport na 20. Zjeździe Krajowym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w październiku, Xi zwrócił uwagę na to, że największe wyzwanie dla budowy nowoczesnego we wszystkich dziedzinach państwa socjalistycznego stanowią właśnie obszary wiejskie i tam też jest najwięcej trudnej pracy do wykonania, w związku z tym zobowiązał się do podjęcia większych wysiłków w celu kompleksowej rewitalizacji terenów wiejskich.
Rewitalizacja terenów wiejskich będzie miała również duże znaczenie podczas tegorocznych dwóch sesji, które są najważniejszym wydarzeniem w chińskim kalendarzu politycznym.
Zgodnie z rządowym raportem z prac na rok 2023 przekazanym pod obrady 5 marca br. w tym roku Chiny dążą do stabilizacji produkcji zbóż i poczynienia postępów w rewitalizacji terenów wiejskich.
W raporcie czytamy, że państwo planuje utrzymać całkowitą powierzchnię upraw zbóż na stabilnym poziomie i wdrożyć nową inicjatywę w celu zwiększenia wolumenu produkcji zbóż o 50 mln ton, dąży też do odnowy branży nasion i wzmocnienia rozwoju agronomii, technologii rolniczej i sprzętu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article