CGTN: Chiny będą kontynuować zieloną transformację mającą na celu osiągnięcie szczytowego poziomu emisji dwutlenku węgla i neutralności węglowej
PEKIN, 24 października, 2022 /PRNewswire/ -- Chiny będą aktywnie wdrażać swoje polityki, aby pracować w kierunku realizacji celu szczytowej wartości emisji dwutlenku węgla do 2030 roku i neutralności węglowej do 2060 roku, powiedział w piątek wiceminister ekologii i środowiska Zhai Qing.
Chiny złożyły obietnice podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2020 roku.
„Zmiana klimatu jest ważnym wyzwaniem globalnym i kwestią będącą przedmiotem wspólnego zainteresowania społeczności międzynarodowej. Sekretarz generalny Xi Jinping wielokrotnie podkreślał, że zajęcie się zmianami klimatycznymi nie jest czymś, o co proszą nas inni, ale co sami chcemy zrobić" – powiedział Zhai na konferencji prasowej przy okazji XX Narodowego Kongresu Komunistycznej Partii Chin (KPCh).
„Jako największy na świecie kraj rozwijający się Chiny dokonają największej na świecie redukcji intensywności emisji dwutlenku węgla i przejdą od wartości szczytowej emisji CO2 do neutralności węglowej w najkrótszym czasie w historii, co w pełni pokazuje poczucie odpowiedzialności tego kraju jako dużego państwa" – zaznaczył.
„W celu realizacji tych celów Chiny przyspieszą transformację niskoemisyjną w kluczowych obszarach i energicznie popchną synergię redukcji zanieczyszczeń i redukcji emisji dwutlenku węgla" - powiedział Zhai.
„Kraj będzie również rozwijać krajowy rynek węgla w sposób stabilny i uporządkowany, przyspieszy badania, promocję i zastosowanie technologii niskoemisyjnych, a także będzie promować niskoemisyjną produkcję i ekologiczny styl życia" – dodał.
Znaczne postępy w zakresie zielonej transformacji
Chiny poczyniły znaczne postępy w zakresie transformacji niskoemisyjnej.
W ostatniej dekadzie kraj utrzymywał średnie tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 6,6% przy średnim rocznym tempie wzrostu zużycia energii wynoszącym zaledwie 3%, jak twierdzi Zhai.
„W 2020 r. intensywność emisji dwutlenku węgla w Chinach zmniejszyła się o 48,4% w porównaniu z emisją w 2005 r., przekraczając cel, do którego Chiny zobowiązały się wobec społeczności międzynarodowej" – zaznaczył.
W 2021 r. emisja dwutlenku węgla na jednostkę PKB zmniejszyła się o 34,4% w stosunku do danych z 2012 r.
W tym samym roku udział wykorzystania węgla w miksie energetycznym spadł do 56% z 68,5% w 2012 r. i 72,4% w 2005 r. Tymczasem udział energii niekopalnej w jej całkowitym zużyciu energii osiągnął 16,6%.
W 2021 roku moc zainstalowana energii odnawialnej w Chinach przekroczyła 1 miliard kilowatów, a energia wiatrowa, słoneczna, hydroenergia i energia biomasy zajęły pierwsze miejsce na świecie.
„Kraj ten był również świadkiem największego wzrostu zasobów leśnych i największego obszaru zalesień na świecie, przewodząc globalnym wysiłkom na rzecz ekologizacji" - powiedział Zhai.
Same Chiny odpowiadały za 25% globalnego wzrostu netto pokrycia liściowego przy zaledwie 6,6% globalnej powierzchni porośniętej, zgodnie z badaniem Boston University śledzącym satelity NASA od 2000 do 2017 roku, które w 2019 roku zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Sustainability.
Ponadto kraj ten uruchomił największy na świecie rynek węgłowy pod względem objętych nim ilości emisji gazów cieplarnianych, skutecznie wykorzystując mechanizm rynkowy, aby pełnił on ważną rolę w kontrolowaniu emisji gazów cieplarnianych i promowaniu transformacji niskoemisyjnej.
Aktywny wkład w globalne zarządzanie klimatem
„Chiny aktywnie uczestniczyły również w globalnym zarządzaniu klimatem" - zauważył Zhai.
„Chiny stoją na straży multilateralizmu oraz zasady wspólnej choć zróżnicowanej odpowiedzialności i odpowiednich możliwości" – powiedział, dodając, że kraj ten promował podpisanie, wejście w życie, a także wdrożenie Porozumienia Paryskiego.
„Kraj ten brał aktywny udział we współpracy Południe-Południe w zakresie zmian klimatu. Zrobił wszystko, aby pomóc innym krajom rozwijającym się, zwłaszcza małym krajom wyspiarskim, krajom afrykańskim i krajom najsłabiej rozwiniętym, w poprawieniu ich zdolności do reagowania na zmiany klimatu, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian klimatu" - powiedział Zhai.
Poza tym poczyniono pozytywne postępy w promowaniu zielonego rozwoju Inicjatywy Pasa i Szlaku, powiedział Zhai. Zaproponowana przez Chiny w 2013 roku inicjatywa BRI przewiduje sieci handlowe i infrastrukturalne łączące Azję z Europą i Afryką wzdłuż starożytnych tras Jedwabnego Szlaku.
„W 2019 roku Chiny ustanowiły międzynarodową koalicję na rzecz zielonego rozwoju Pasa i Szlaku, która pracowała nad wzmocnieniem dialogu politycznego i wspólnych badań, a także wspierała Agendę 2030 ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju" - powiedział.
Koalicja liczy obecnie ponad 150 partnerów z ponad 40 krajów.
Podjęto wysiłki w celu poprawy innowacji i wymiany zielonych technologii oraz kultywowania talentów w zakresie zarządzania środowiskiem.
„Wyszkoliliśmy około 3000 pracowników w zakresie zarządzania środowiskiem, ekspertów i uczonych z ponad 120 krajów, budując konsensus i synergię dla zielonego rozwoju" – powiedział Zhai.
„W przyszłości Chiny będą współpracować ze wszystkimi stronami, aby aktywnie uczestniczyć w globalnym zarządzaniu zmianami klimatu. Będą promować sprawiedliwy i racjonalny globalny system zarządzania klimatem w celu osiągnięcia wyników korzystnych dla wszystkich stron, nadal pogłębiać współpracę Południe-Południe w zakresie zmian klimatycznych oraz wnosić siłę, mądrość i rozwiązania Chin do globalnej reakcji na zmiany klimatyczne" - powiedział.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article