CGTN: Analýza: Ekonomická odolnost Číny zvyšuje vyhlídky na globální oživení
PEKING, 27. března 2023 /PRNewswire/ -- V uplynulých třech letech Čína prošla několika vlnami COVID-19 s masivním očkováním. Díky tomu si země udržuje nejnižší míru závažných onemocnění a úmrtnosti na světě.
V reakci na neustále se vyvíjející situaci Čína optimalizovala svou strategii reakce na COVID-19 koordinací prevence a kontroly epidemií s hospodářským a sociálním rozvojem.
Na začátku roku 2023 vykazuje čínská ekonomika pozitivní známky a několik událostí naznačuje její schopnost být motorem globálního růstu.
Údaje Národního statistického úřadu (NBS) ukazují, že čínská průmyslová produkce s přidanou hodnotou, která je klíčovým ukazatelem na straně nabídky, se v prvních dvou měsících roku 2023 meziročně zvýšila o 2,4 %.
Na straně poptávky se ve stejném období zvýšily klíčové ukazatele spotřeby, investic a zahraničního obchodu. Maloobchodní tržby za spotřební zboží a investice do fixních aktiv vzrostly o 3,5 %, resp. 5,5 %.
Stabilní hospodářský růst
NBS očekává, že s postupným obnovováním spotřebitelské důvěry a účinností prospotřební politiky bude oživení spotřeby pokračovat.
Pro stimulaci domácí spotřeby vláda zavedla podpůrné politiky po celé zemi, včetně vydávání poukázek na nákup pro veřejnost a zahájení festivalů na podporu spotřeby.
Podle Státní rady Čína nadále klade důraz na vysoce kvalitní rozvoj, včetně podpory reálné ekonomiky, rozvoje špičkové výroby a urychlení výstavby moderního průmyslového systému.
Země usiluje o stabilní hospodářský růst a stanovila si cíl hrubého domácího produktu (HDP) ve výši přibližně 5 %.
Navzdory oživení v prvních dvou měsících letošního roku musí Čína ještě podpořit spotřebitelské výdaje a posílit základy udržitelného hospodářského oživení, uvedl minulou středu na tiskové konferenci mluvčí NBS Fu Linghui.
Od 27. března sníží Čínská lidová banka sazbu povinných minimálních rezerv (RRR) pro finanční instituce (s výjimkou těch, které již uplatňují pětiprocentní sazbu) o 0,25 procentního bodu. Po snížení klesne vážený průměr RRR pro věřitele na přibližně 7,6 %.
Cílem tohoto kroku je udržet přiměřeně vysoký objem likvidity pro potřeby reálné ekonomiky a poskytnout finanční podporu pro stimulaci domácí poptávky.
Stabilní růst navzdory obtížím
Čínská ekonomika si udržela stabilní růst i během oživení COVID-19 v minulém roce.
Podle NBS dosáhne HDP země v roce 2022 historického maxima 121 bilionů jüanů (asi 17,95 bilionu USD) poté, co v roce 2020 překoná hranici 100 bilionů jüanů a v roce 2021 hranici 110 bilionů jüanů.
Průmyslová produkce s přidanou hodnotou mezitím meziročně vzrostla o 3,6 %. Výraznou dynamiku růstu vykázala zejména odvětví výroby špičkových technologií a výroby zařízení, kde se hodnota produkce zvýšila o 7,4 %, resp. 5,6 %.
Navzdory četným problémům v posledních třech letech si Čína udržela stabilitu své ekonomiky. Byla jednou z prvních zemí na světě, která v roce 2020 obnovila práci a znovu otevřela podniky, a jako jediná z velkých ekonomik dosáhla v tomto roce kladného růstu.
"Čína se snaží minimalizovat dopad pandemie na své dodavatelské řetězce a obchodní operace," uvedl profesor Liu Bin z Čínského institutu pro studia WTO při Univerzitě mezinárodního obchodu a ekonomie v Pekingu.
V zájmu stabilizace hospodářského růstu zavedla Čína několik opatření, včetně mobilizace finančních prostředků na investice do infrastruktury, snížení nákladů na veřejné služby pro tržní subjekty a poskytnutí pomoci společnostem vážně postiženým pandemií, aby jim pomohla zmírnit finanční zátěž.
Podle Lioua se očekává, že oživení čínského hospodářského růstu bude rychlejší než na mezinárodním trhu, což je důležité pro posílení důvěry v celosvětové hospodářské oživení.
Vzhledem k tomu, že Čína hraje významnou roli v celosvětovém obchodu, mohlo by její hospodářské oživení dodat světové ekonomice vitalitu, uvedl Liou.
Údaje Generální správy cel ukazují, že celkový čínský obchod se zbožím dosáhl v roce 2022 hodnoty 42,07 bilionu jüanů (asi 6,21 bilionu dolarů), čímž se již šestým rokem po sobě umístil na prvním místě na světě.
Z oficiálních údajů navíc vyplývá, že Čína vede světový vývoz již 14 let po sobě a zaujímá 14,7 % světového vývozního trhu.
"Kromě toho, že Čína hraje důležitou roli v celosvětovém obchodu, její vývoz také významně přispívá k růstu jejího HDP," uvedl Bai Rangrang, docent katedry aplikované ekonomie na Fakultě managementu Fudanské univerzity.
"Do jisté míry tak vyrovnal loňský propad spotřeby domácností a podnikatelských investic," uvedl s tím, že důležitým faktorem je širší otevření Číny světu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article