CGTN: Analýza: Odolnosť čínskeho hospodárstva zvyšuje vyhliadky na globálne oživenie
PEKING, 27. marca 2023 /PRNewswire/ -- Za posledné tri roky prekonala Čína vďaka masívnemu očkovaniu niekoľko vĺn pandémie ochorenia COVID-19. Vďaka tomu si krajina udržiava najnižšiu mieru výskytu závažných ochorení a úmrtnosti na svete.
V reakcii na neustále sa vyvíjajúcu situáciu Čína optimalizovala svoju stratégiu boja s ochorením COVID-19 koordináciou prevencie a kontroly epidémií s hospodárskym a sociálnym rozvojom.
Na začiatku roka 2023 vykazuje čínske hospodárstvo pozitívne signály, pričom viaceré udalosti naznačujú jeho schopnosť byť motorom globálneho rastu.
Z údajov Národného štatistického úradu (NBS) vyplýva, že pridaná hodnota priemyselnej produkcie Číny, ktorá je kľúčovým ukazovateľom na strane ponuky, sa v prvých dvoch mesiacoch roka 2023 medziročne zvýšila o 2,4 %.
Na strane dopytu sa v rovnakom období zvýšili kľúčové ukazovatele spotreby, investícií a zahraničného obchodu. Maloobchodný predaj spotrebného tovaru sa zvýšil o 3,5 % a investície do fixných aktív o 5,5 %.
Stabilný hospodársky rast
NBS očakáva, že s postupným obnovovaním spotrebiteľskej dôvery a účinnosťou politík na podporu spotreby bude oživenie spotreby pokračovať.
S cieľom stimulovať domácu spotrebu vláda zaviedla v celej krajine politiky podpory vrátane vydávania nákupných poukazov pre verejnosť a organizovania festivalov na podporu spotreby.
Podľa Štátnej rady Čína naďalej kladie dôraz na vysokokvalitný rozvoj vrátane podpory reálnej ekonomiky, rozvoja špičkovej výroby a urýchlenia budovania moderného priemyselného systému.
Krajina sa zameriava na stabilný hospodársky rast a pre hrubý domáci produkt (HDP) si stanovila cieľ na úrovni približne 5 %.
Napriek oživeniu v prvých dvoch mesiacoch tohto roka Čína stále potrebuje podporiť spotrebiteľské výdavky a posilniť základy udržateľného hospodárskeho oživenia, uviedol minulú stredu na tlačovej konferencii hovorca NBS Fu Ling-chuej.
Čínska ľudová banka od 27. marca zníži sadzbu povinných minimálnych rezerv (RRR) pre finančné inštitúcie (okrem tých, ktoré už uplatňujú 5-percentnú sadzbu) o 0,25 percentuálneho bodu. Po znížení klesne vážený priemer RRR pre veriteľov na približne 7,6 %.
Cieľom tohto kroku je udržať primerane vysoký objem likvidity, ktorý bude slúžiť reálnej ekonomike a poskytovať finančnú podporu na stimuláciu domáceho dopytu.
Stabilný rast počas problémov
Čínske hospodárstvo si v minulom roku udržalo stabilný rast v podmienkach oživenia po pandémii ochorenia COVID-19.
Podľa NBS dosiahne HDP krajiny v roku 2022 historicky najvyššiu hodnotu 121 biliónov čínskych jüanov (približne 17,95 bilióna USD) po tom, ako v roku 2020 prekročil hranicu 100 biliónov čínskych jüanov a v roku 2021 hranicu 110 biliónov čínskych jüanov.
Priemyselná produkcia s pridanou hodnotou medzitým medziročne vzrástla o 3,6 %. Významnú dynamiku rastu vykázali najmä sektory výroby špičkových technológií a výroby zariadení, ktorých hodnoty produkcie sa zvýšili o 7,4 %, resp. 5,6 %.
Napriek viacerým problémom v posledných troch rokoch si Čína udržala stabilitu hospodárstva. Bola jednou z prvých krajín na svete, ktorá v roku 2020 obnovila prácu a otvorila podniky, a bola jedinou veľkou ekonomikou, ktorá v tomto roku dosiahla pozitívny rast.
„Čína sa snaží minimalizovať vplyv pandémie na svoje dodávateľské reťazce a obchodné operácie," uviedol profesor Liou Pin z Čínskeho inštitútu pre štúdie WTO pri Univerzite medzinárodného obchodu a ekonomiky v Pekingu.
S cieľom stabilizovať hospodársky rast Čína zaviedla niekoľko politík vrátane mobilizácie finančných prostriedkov na investície do infraštruktúry, zníženia nákladov na verejné služby pre trhové subjekty a poskytnutia pomoci spoločnostiam, ktoré pandémia vážne zasiahla, s cieľom zmierniť ich finančné bremeno.
Podľa Lioua sa očakáva, že oživenie hospodárskeho rastu v Číne bude rýchlejšie ako na medzinárodnom trhu, čo je dôležité pre posilnenie dôvery v oživenie svetového hospodárstva.
Vzhľadom na významnú úlohu Číny v celosvetovom obchode by jej hospodárske oživenie mohlo oživiť svetové hospodárstvo, povedal Liou.
Z údajov Generálnej colnej správy vyplýva, že celkový obchod s tovarom v Číne v roku 2022 dosiahol 42,07 bilióna čínskych jüanov (približne 6,21 bilióna USD), čím sa už šiesty rok po sebe umiestnil na prvom mieste na svete.
Okrem toho z oficiálnych údajov vyplýva, že Čína vedie vo svetovom vývoze už 14 rokov po sebe a jej vývoz predstavuje 14,7 % svetového vývozného trhu.
„Okrem toho, že Čína zohráva dôležitú úlohu v celosvetovom obchode, jej vývoz tiež výrazne prispieva k rastu jej HDP," uviedol Paj Žang-žang, docent katedry aplikovanej ekonómie na Fakulte manažmentu Univerzity Fudan.
„Do určitej miery vyrovnala rozdiel v poklese spotreby domácností a investícií podnikov v minulom roku," uviedol s tým, že dôležitým faktorom je, že Čína sa viac otvorila svetu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article