CGTN: co mogą robić Chiny, by budować globalną społeczność, którą łączy wspólna przyszłość?
PEKIN, 27 września 2023 r. /PRNewswire/ -- Od Fidżi, przez Lesotho, po Rwandę, chińska technologia Juncao stosowana do uprawy jadalnych grzybów przy wykorzystaniu trawy zamiast drewna przyczynia się do rozwiązania poważnego wyzwania – uzależnienia produkcji jadalnych grzybów od wycinki drzew.
Rolnicy w Lesotho nazywają Juncao „trawą dobrobytu", a Chiny przeprowadziły już 270 szkoleń w zakresie stosowania tej technologii, z których na przestrzeni ostatnich 20 lat skorzystało ponad 10 tys. osób w 106 państwach.
Poza Juncao w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku (Belt and Road Initiative – BRI) realizowanych jest szereg projektów, które przyczyniły się do wymiernych postępów w państwach biorących udział w programie, podnosząc jakość życia lokalnej ludności. Wśród nich można wymienić m.in. wprowadzenie upraw hybrydowego ryżu, budowę dróg, mostów i studni.
BRI stanowi „jaskrawy przykład" budowania globalnej społeczności, którą łączy wspólna przyszłość. Jak można przeczytać w opublikowanej we wtorek białej księdze pt. „Globalna społeczność, którą łączy wspólna przyszłość: propozycje i działania Chin" („A Global Community of Shared Future: China's Proposals and Actions"), jest to „dobro publiczne o globalnym zasięgu" i platforma współpracy stworzona przez Chiny dla świata .
W tym roku przypada 10. rocznica przedstawienia chińskiej inicjatywy światu przez prezydenta Xi Jinpinga.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział, że wizja ta znalazła poparcie społeczności międzynarodowej.
Odzwierciedla ona dążenia na rzecz pokoju, sprawiedliwości i postępu podejmowane przez coraz więcej państw i narodów, pokazując, że zależy im na budowie lepszego świata" – powiedział Wang.
Chiny w działaniu
Od czasu uruchomienia BRI 10 lat temu Chiny prowadzą „otwartą, zieloną, czystą i opartą na wysokich standardach" współpracę mającą na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju i podnoszenie jakości życia ludzi.
Według opracowanego przez Bank Światowy raportu Belt and Road Economics inicjatywa Chin docelowo przyczyni się do wzrostu obrotów w krajach nią objętych o 4,1%. Do 2030 r. roczne obroty wygenerowane przez BRI w skali globalnej mają osiągnąć poziom 1,6 bln USD.
Jak napisano w białej księdze: „BRI to inicjatywa stworzona z myślą o współpracy gospodarczej, a nie tworzeniu sojuszy geopolitycznych czy wojskowych. Jest ona prowadzona w sposób otwarty i inkluzywny, bez nastawienia na konkretnych odbiorców czy wykluczania innych".
Według dokumentu do lipca 2023 r. udział w inicjatywie wzięły trzy czwarte państw na świecie i ponad 30 organizacji międzynarodowych, nie można zatem mówić, że stanowi ona „chiński klub" ani „prywatną ścieżkę partykularnych interesów".
Jako największe na świecie państwo rozwijające się oraz kraj należący do Globalnego Południa Chiny dołożyły wszelkich starań, by pomóc innym krajom rozwijającym się i pozostałym beneficjentom w budowie potencjału rozwojowego poprzez działania prowadzone w ramach Globalnej Inicjatywy na rzecz Rozwoju.
We współpracy z międzynarodowymi organizacjami Chiny wdrożyły ponad 130 projektów w zakresie niwelowania ubóstwa, bezpieczeństwa żywnościowego i zmian klimatycznych w blisko 60 państwach, w tym Etiopii, Pakistanie czy Nigerii. Według danych przytoczonych w białej księdze na inwestycjach skorzystało ponad 30 mln osób.
Podczas wtorkowego przemówienia Wang podkreślił potrzebę przywrócenia tematyki rozwoju na pierwszy plan międzynarodowej agendy, aby podział korzyści pomiędzy państwami korzystającymi z pomocy rozkładał się w bardziej sprawiedliwy sposób.
W odpowiedzi na wyraźne deficyty bezpieczeństwa Chiny – poprzez Globalną Inicjatywę na rzecz Bezpieczeństwa – dążą do wyznaczenia nowego kierunku działań na rzecz bezpieczeństwa, nastawionego na dialog zamiast konfrontacji, budowanie partnerstw, a nie sojuszy, oraz uzyskiwanie wyników korzystnych dla wszystkich, zamiast stosowania zasad gry o sumie zerowej.
Chiny wzywają również do wspólnego poszanowania różnorodności cywilizacji poprzez Globalną Inicjatywę na rzecz Cywilizacji. Za przykład wpisującego się w nią działania można podać program Kulturowego Jedwabnego Szlaku, a także utworzenie w jego ramach sojuszy związanych z międzynarodowymi teatrami, muzeami, festiwalami sztuki, bibliotekami i muzeami sztuki.
„Jedna wielka rodzina w globalnej wiosce"
Po dziesięciu latach widać, że budowa globalnej społeczności, którą łączy wspólna przyszłość, przynosi owoce. Wizja ta od sześciu lat uwzględniana jest w rezolucjach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, znalazła się też w kilku rezolucjach i deklaracjach dotyczących wielostronnych mechanizmów finansowania.
Jak powiedział chiński minister spraw zagranicznych we wtorkowym przemówieniu, Chiny zbudowały społeczności, które łączy wspólna przyszłość, z dziesiątkami państw i regionów. Wang dodał, że Inicjatywa na rzecz Globalnego Rozwoju oraz Inicjatywa na rzecz Globalnego Bezpieczeństwa zyskały wsparcie ponad 100 państw, natomiast Globalna Inicjatywa na rzecz Cywilizacji spotkała się z pozytywnym odzewem licznych krajów.
Przedstawiciel chińskiego rządu ostrzegł jednak, że ludzkość znajduje się na kolejnym rozdrożu, dlatego dzielenie się na obozy czy wikłanie się w gry o sumie zerowej nie jest perspektywicznym rozwiązaniem.
Jak zaznaczono w białej księdze, w obliczu globalnego kryzysu przeszło 190 państw na świecie „jedzie na jednym wózku", a wszystkie istoty ludzkie „tworzą jedną dużą rodzinę w globalnej wiosce".
„Żadne państwo, jakkolwiek potężne by nie było, nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim w pojedynkę. Musimy nawiązać globalną współpracę" – to kolejny cytat z dokumentu.
W białej księdze czytamy też, że wizja globalnej społeczności, którą łączy wspólna przyszłość, wznosi się ponad partykularyzm polityczny, panujące przekonanie, że silniejszy ma rację oraz „uniwersalne wartości" wyznaczane przez garstkę zachodnich państw.
„Wizja ta wpisuje się w trendy naszych czasów, wzywając do globalnej współpracy i przyczyniając się do sprawiedliwszego ładu międzynarodowego".
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article