CGTN: Ako chrániť mokrade a vybudovať spoločnú budúcnosť pre všetok život na zemi?
PEKING, 7. novembra 2022 /PRNewswire/ -- Živobytie viac ako miliardy ľudí na celom svete závisí od mokradí – to je asi každý ôsmy človek na Zemi. Tieto územia sú však najohrozenejším ekosystémom zeme.
Podľa OSN zmizlo od roku 1970 35 % svetových mokradí.
V dňoch 5. až 13. novembra sa koná 14. zasadnutie Konferencie zmluvných strán (COP14) Ramsarského dohovoru o mokradiach na tému „Opatrenia v oblasti mokradí pre ľudí a prírodu", ktorej hlavným dejiskom je čínsky Wu-chan a paralelné zasadnutie prebieha v Ženeve vo Švajčiarsku v osobnej aj online forme.
Toto stretnutie nám dáva príležitosť zvýšiť informovanosť, posilniť spoluprácu a zintenzívniť činnosť v oblasti mokradí na celom svete, povedal čínsky prezident Si Ťin-pching v sobotu vo svojom uvítacom prejave prostredníctvom videa na otváracom ceremoniáli.
Si Ťin-pching prisľúbil, že Čína bude pokračovať v modernizácii harmónie medzi ľudstvom a prírodou, podporovať vysokokvalitný rozvoj v oblasti ochrany mokradí a podporovať medzinárodné výmeny a spoluprácu.
Čo Čína urobila?
Čína, ktorá má štyri percentá svetových mokradí, uspokojila rozmanité potreby jednej pätiny svetovej populácie v oblasti vytvárania mokradí, bývania, ekológie a kultúry.
Si Ťin-pching vo svojom prejave poznamenal, že v oblasti ochrany mokradí v Číne sa dosiahli historické úspechy. Krajina podľa Si Ťin-pchinga zväčšila plochu mokradí na 56,35 milióna hektárov, zaviedla systém ochrany a uzákonila zákon na ochranu mokradí.
Odkedy Čína v roku 1992 pristúpila k Ramsarskému dohovoru, vytvorila a vylepšila svoj právny rámec na ochranu mokradí, ako aj systémy na riadenie ochrany, plánovanie projektov, vyšetrovanie a monitorovanie. Taktiež si splnila svoje záväzky vyplývajúce z dohovoru a pokračovala v rozširovaní medzinárodnej spolupráce v tomto smere.
Od roku 2003 vynaložila centrálna vláda 19,8 miliardy jüanov (približne 2,73 miliardy USD) na viac ako 4 100 projektov na podporu ochrany a obnovy mokradí v celej krajine.
Čína má v súčasnosti 64 mokradí medzinárodného významu a 29 mokradí národného významu, ako aj 901 národných parkov mokradí.
Čína minulý mesiac zverejnila plán ochrany mokradí na obdobie rokov 2022 – 2030, ktorého cieľom je zvýšiť mieru ochrany mokradí na 55 % do roku 2025 a zároveň zvýšiť počet mokradí medzinárodného významu o 20 a národného významu o 50.
Čínsky prezident tiež predstavil ďalší plán Číny na začlenenie 11 miliónov hektárov svojich mokradí do systému národných parkov krajiny, čím doplnil národný plán ochrany mokradí a budú sa realizovať veľké projekty ochrany.
Cesta ku globálnej ekologickej ochrane
Čínsky prezident v sobotu vyzval na úsilie o vybudovanie globálneho konsenzu o vážení si mokradí, napredovanie globálneho procesu ochrany mokradí a zlepšenie dobrých životných podmienok ľudí na celom svete využívaním úlohy mokradí.
Čína vybuduje v Šen-čene medzinárodné centrum na výskum mangrovníkov a podporuje zvolanie konferencie Svetového pobrežného fóra, oznámil Si Ťin-pching.
Podľa Bielej knihy Číny o ochrane biodiverzity krajina poskytla v rámci spolupráce Juh-Juh podporu viac ako 80 rozvojovým krajinám pri ochrane biodiverzity.
Čína tiež urobila z ekologickej spolupráce kľúčovú súčasť spolupráce v rámci iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta. V roku 2021 Čína spustila iniciatívu partnerstva v oblasti ekologického rozvoja „Jedno pásmo, jedna cesta" s 31 partnerskými krajinami, v ktorej vyzýva na medzinárodnú spoluprácu s cieľom dosiahnuť ekologické a udržateľné oživenie hospodárstva a podporiť nízkouhlíkový, odolný a inkluzívny hospodársky rast po epidémii.
Čína sa okrem toho aktívne zúčastňuje na medzinárodných konferenciách a aktivitách vrátane samitu OSN o biodiverzite a samitu lídrov o klíme, čím dáva podnet na zachovanie biodiverzity a trvalo udržateľný rozvoj.
Tieto prípady sú mikrokozmom konkrétnych krokov Číny na podporu globálnej ekologickej spolupráce, pričom základom je budovanie spoločnej budúcnosti pre všetok život na Zemi.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=XmOrg7eG5A4
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article