CGTN: jak ocalić tereny podmokłe i zbudować wspólną przyszłość wszystkich form życia zamieszkujących ziemię?
PEKIN, 7 listopada 2022 r. /PRNewswire/ -- Od terenów podmokłych zależy egzystencja ponad miliarda ludzi na świecie – to około jedna ósma ludności na ziemi. A tereny te to najbardziej zagrożone ekosystemy ziemskie.
Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych od 1970 r. z powierzchni ziemi zniknęło 35 procent terenów podmokłych.
W dniach od 5 do 13 listopada w chińskim mieście Wuhan odbędzie się 14. spotkanie Konferencji Państw Stron (COP14) Konwencji ramsarskiej w sprawie obszarów wodno-błotnych zatytułowane „Ochrona terenów podmokłych dla dobra ludzi i przyrody". Sesja równoległa Konferencji odbędzie się także w szwajcarskiej Genewie, z osobistym lub zdalnym udziałem delegatów.
Spotkanie to jest dla nas szansą na zwiększenie poziomu świadomości, wzmocnienie współpracy i spopularyzowanie na świecie inicjatyw na rzecz ochrony terenów podmokłych, powiedział w sobotę prezydent Chin Xi Jinping w przemówieniu wygłoszonym podczas ceremonii otwarcia obu wydarzeń za pośrednictwem połączenia wideo.
Xi obiecał, że Chiny będą prowadziły proces modernizacji w duchu harmonii między człowiekiem a przyrodą, wspierały wysokiej jakości rozwój w służbie ochrony terenów podmokłych oraz promowały międzynarodową współpracę i wymianę w tych obszarach.
Co Chiny osiągnęły?
Chiny, posiadające cztery procent światowych zasobów terenów podmokłych, zdołały zaspokoić zróżnicowane potrzeby jednej piątej ludności świata związane z produkcją uzależnioną od terenów podmokłych, egzystencją, ekologią i kulturą.
W wygłoszonym przemówieniu prezydent Xi podkreślił, że Chiny mogą się poszczycić bogatą historią osiągnięć w obszarze ochrony terenów podmokłych. Zgodnie ze słowami prezydenta Xi, kraj ten zwiększył obszar terenów podmokłych do 56,35 miliona hektarów, wprowadził system ich ochrony oraz wdrożył przepisy Ustawy o ochronie terenów podmokłych.
Od chwili przystąpienia do konwencji ramsarskiej w 1992 r. Chiny wprowadziły i udoskonaliły ramy prawne służące ochronie terenów podmokłych, a także systemy zarządzania ochroną, planowania projektów oraz badania i monitorowania. Wypełniły też zobowiązania wynikające z konwencji i rozwijały współpracę międzynarodową w tym obszarze.
Administracja centralna przeznaczyła 19,8 miliarda juanów (około 2,73 miliarda USD) na ponad 4100 projektów realizowanych w całym kraju od 2003 r. służących zwiększeniu ochrony terenów podmokłych oraz ich odtworzeniu.
W Chinach funkcjonują dziś 64 tereny podmokłe o znaczeniu międzynarodowym i 29 o randze krajowej, a także 901 narodowych parków wodno-błotnych.
W ubiegłym miesiącu Chiny opublikowały plan ochrony terenów podmokłych na lata 2022-2030, którego celem jest zwiększenie do 2025 r. wskaźnika ochrony terenów podmokłych do 55 procent, a także zwiększenie powierzchni terenów podmokłych o znaczeniu międzynarodowym i krajowym odpowiednio o 20 i 50 procent.
Prezydent Chin wprowadził też dalszy plan przekształcenia11 milionów hektarów chińskich terenów podmokłych w system parków narodowych i dodał, że wdrożony zostanie plan ochrony krajowych terenów podmokłych, a także kluczowe projekty w tym obszarze.
Droga do ochrony ekologicznej
W sobotę prezydent Chin wezwał do podjęcia działań na rzecz wypracowania światowego konsensusu prowadzącego do doceniania wartości terenów podmokłych, rozszerzenia procesu ochrony terenów podmokłych i poprawy dobrostanu ludzi poprzez ogólnoświatowe zwiększenie roli terenów podmokłych.
Prezydent Xi ogłosił, że Chiny zbudują w Shenzhen międzynarodowe centrum namorzyn i będą wspierać zwołanie konferencji organizacji World Coastal Forum.
Zgodnie z białą księgą Chin w sprawie ochrony bioróżnorodności w ramach współpracy południe-południe kraj ten wspiera ochronę bioróżnorodności w ponad 80 krajów rozwijających się.
Chiny uczyniły współpracę na rzecz ekologii jednym z głównych elementów współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. W 2021 r., Chiny wraz z 31 krajami partnerskimi powołały do życia inicjatywę Partnerstwo na Rzecz Ekologicznego Rozwoju „Pasa i Szlaku", w której ramach wzywają do współpracy międzynarodowej w obszarze ekologicznej i zrównoważonej odbudowy gospodarczej oraz promują postpandemiczny niskoemisyjny, prężny i sprzyjający włączeniu wzrost gospodarczy.
Ponadto Chiny biorą aktywny udział w konferencjach i działaniach międzynarodowych, w tym w Szczycie ONZ w sprawie Bioróżnorodności (ang. United Nations Summit on Biodiversity), a także Klimatycznym Szczycie Liderów (ang. Leaders' Summit on Climate), które dają impuls ochronie bioróżnorodności i zrównoważonemu rozwojowi.
Przykłady te to mikrokosmos konkretnych podejmowanych przez Chiny działań na rzecz promowania światowej współpracy ekologicznej, u której podstaw leży troska o wspólną przyszłość wszystkich form życia zamieszkujących Ziemię.
Materiał filmowy - https://www.youtube.com/watch?v=XmOrg7eG5A4
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article