CGTN: 20. celostátní sjezd KSČ: Jak Čína reaguje na proměny světa
PEKING, 22. října 2022 /PRNewswire/ -- Rok 2022 se blíží ke konci, ale svět i nadále bojuje s onemocněním COVID-19, hospodářskou recesí a konflikty. Na pozadí rostoucích rizik a nejistot se do centra pozornosti dostává, jak své vztahy se zbytkem světa řídí Čína.
Prezident Si Ťin-pching zdůraznil na nedělním zahajovacím zasedání 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KSČ), že se svět opět nachází na křižovatce dějin a o jeho dalším směřování budou rozhodovat všechny národy světa.
„Čínský lid je připraven pracovat ruku v ruce s lidmi z celého světa na vytvoření ještě světlejší budoucnosti lidstva," řekl Si.
Dodal, že Čína se vždy oddaně hlásila k cílům své zahraniční politiky, kterými jsou udržování světového míru a podpora společného rozvoje.
„Kruh přátel" se rozšiřuje
Celkový počet zemí, s nimiž Čína navázala diplomatické vztahy, se za posledních deset let zvýšil na 181. Uvedl to náměstek ministra zahraničí Ma Čao-su na čtvrteční tiskové konferenci v Pekingu.
Tuto mediální konferenci na téma „Cesta vpřed a budování nového kurzu diplomacie velkých států s čínskými rysy pod vedením Si Ťin-pchingových myšlenek o diplomacii" uspořádalo Tiskové středisko 20. celostátního sjezdu KSČ.
„Navázali jsme partnerství se 113 zeměmi a regionálními organizacemi, získali jsme přátele po celém světě a vytvořili globální síť spolupráce," řekl náměstek.
Dalším významným bodem čínské diplomacie je účinná ochrana národní suverenity, bezpečnosti a rozvojových zájmů země.
Čína se proto postavila proti slovům a činům, které poškozují národní zájmy a důstojnost země, mimo jiné razantním postupem v otázce Tchaj-wanu či v záležitostech Hongkongu a Sin-ťiangu.
Diplomacie hlavy státu navíc prohloubila porozumění mezinárodního společenství vůči Číně. V posledních deseti letech uskutečnil prezident Si Ťin-pching 42 návštěv v 69 zemích na pěti kontinentech a doma přijal více než 100 hlav států a vlád, čímž vytyčil velkolepý plán partnerství mezi Čínou a ostatními zeměmi.
Budování globálního rozvojového společenství sdílené budoucnosti
Na tiskové konferenci Ma zdůraznil, že hlavním cílem čínské diplomacie v nové epoše je ochrana světového míru, podpora společného rozvoje a budování společenství sdílené budoucnosti lidstva.
Přesně v duchu jeho slov již Čína podnikla a v budoucnu hodlá dále podnikat konkrétní kroky k realizaci tohoto cíle.
Od loňského roku již prezident Si předložil například Globální rozvojovou iniciativu a Globální bezpečnostní iniciativu, kterými vizi společenství sdílené budoucnosti lidstva dále rozvinul.
Jím navržená iniciativa Nové Hedvábné stezky (Belt and Road Initiative, BRI) je dnes již mezinárodní veřejnou iniciativou a platformou pro globální hospodářskou spolupráci, která se řídí ucelenou vizí.
Podle Národní komise pro rozvoj a reformy podepsala Čína v rámci BRI do konce července 2022 více než 200 dohod o spolupráci se 149 zeměmi a 32 mezinárodními organizacemi.
Na pozadí celosvětové pandemie COVID-19 a ukrajinské krize Čína rovněž prokázala svou pevnost v uplatňování celkového diplomatického cíle země. Zaujala místo v čele mezinárodní spolupráce v boji proti pandemii, uskutečnila největší celosvětovou humanitární operaci a podpořila budování celosvětového společenství zdraví pro všechny.
Od začátku ukrajinské krize na začátku tohoto roku vyvíjí Čína neutuchající úsilí o zmírnění napětí, aktivně pracuje na podpoře dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, vyjadřuje podporu míru a vynakládá maximální úsilí na jednání.
Čínská diplomacie nové epochy, zdůrazněná ve zprávě pro 20. celostátní sjezd KS Číny, bezpochyby zaujala světovou pozornost. Jak uvedl prezident Si, Čína se vždy oddaně hlásila k cílům své zahraniční politiky, kterými jsou udržování světového míru a podpora společného rozvoje.
Její odpověď je rozhodná a jasná.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article