CGTN: 20. celostátní sjezd KSČ: Čínský právní stát je základem spravedlnosti pro lidi
PEKING, 21. října 2022 /PRNewswire/ – Rozvoj vlády založené na právních principech se od roku 2012 stal jedním z pilířů komplexní strategie budování socialismu s čínskými rysy.
Ve zprávě, kterou přednesl v neděli na zahajovacím zasedání 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny), zmínil Si Ťin-pching 23krát pojem „právní stát", čímž zdůraznil význam, který strana tomuto odvětví přikládá.
„Musíme pracovat na tom, aby lidé cítili, že v každém soudním případu převládá spravedlnost," prohlásil Si.
Lidé jsou na prvním místě
28. května 2020 se ve Velkém sále lidu v Pekingu při schvalování občanského zákoníku více než 2000 poslanců 13. všečínského shromáždění lidových zástupců, nejvyššího zákonodárného orgánu v zemi, roztleskalo.
Zákon, který je označován za „deklaraci práv lidu v nové době" a „encyklopedii společenského života", chrání práva čínských občanů od narození až po smrt.
Čína také zavedla právní Velkou zeď, která má chránit národní bezpečnost. V roce 2021 přijala zákony a nařízení včetně zákona proti zahraničním sankcím a schválila protiopatření vůči extrateritoriálnímu uplatňování zahraničních právních předpisů.
Ke konci září 2022 platilo v Číně 293 zákonů a 598 správních předpisů, přičemž regionálních předpisů bylo více než 13.000, uvedl ve středu na brífinku pořádaném tiskovým střediskem 20. celostátního sjezdu ČKS v Pekingu Yin Bai, zástupce generálního tajemníka Komise pro politické a právní záležitosti Ústředního výboru ČKS.
Za posledních deset let bylo přijato nebo revidováno 159 stranických předpisů, uvedl Yin.
Značných úspěchů se dosáhlo také v oblasti reformy soudnictví. Pokud jde například o transparentnost soudnictví, Čína zveřejnila nejen soudní řízení a rozsudky, ale také soudní řízení a výkon pravomocných rozsudků – nejen konečný rozsudek, ale rovněž jeho odůvodnění.
Veřejnost má k těmto informacím přístup jen prostřednictvím médií, oficiálních internetových stránek, bílých knih a tiskových konferencí, tak i na lince 12368 a na příslušných platformách sociálních médií, jako jsou účty WeChat a Weibo.
Čína rovněž podporuje reformu systému trestního řízení se zaměřením na soudní řízení a přísné dodržování zásad zákonnosti, rozsudků založených na důkazech a presumpce neviny.
Míra předběžného zadržení v trestních věcech klesla v prvních devíti měsících roku 2022 na 28,3 % z 69,7 % v roce 2012, uvedl Tung Ťien-ming, první náměstek generálního prokurátora a zástupce tajemníka skupiny stranického vedení Nejvyšší lidové prokuratury.
„Ukázalo se, že pokrok v soudním systému je značný," řekl Tong.
Vláda právního státu
Staré čínské přísloví říká: „Přísné uplatňování zákonů vede k pořádku, zatímco jejich laxní uplatňování vede k nepořádku."
V nástinu pro zavedení vlády právního státu (2021–2025) vydaném v srpnu 2021 Čína zdůraznila význam zlepšení systémů výkonu dohledu nad správními pravomocemi a vyzvala k větší transparentnosti.
Čína vybuduje vládu, která bude otevřená, nestranná, čistá, efektivní a čestná, s řádně vymezenými funkcemi, zákonnými pravomocemi i odpovědností a přísnou vymahatelností práva.
V červencovém projevu na téma „Právní stát v Číně v uplynulém desetiletí" Huang Wenyi, děkan Právnické fakulty Renminské univerzity v Číně, uvedl, že Čína upřednostnila reformy zaměřené na zefektivnění správy a delegování pravomocí, posílení regulace a modernizaci vládních služeb.
Státní rada například zrušila nebo přenesla na nižší úrovně 47 % položek správního schvalování a omezila 71 % zprostředkovatelských služeb pro správní schvalování, uvedl Huang.
„Tyto reformy do značné míry odstranily omezení pro podniky, vyřešily obavy lidí a uvolnily prostor pro trh. Pomohly také vytvořit čistší státní správu a uvolnit vitalitu trhu a kreativitu veřejnosti," řekl.
,Jedna z nejbezpečnějších zemí'
Náměstek ministra veřejné bezpečnosti a šéf Národní imigrační správy Xu Ganlu na středečním brífinku uvedl, že Čína má jednu z nejnižších měr vražd, trestných činů a zločinů na světě spáchaných se zbraní.
Podle průzkumu provedeného Národním statistickým úřadem v roce 2021 přibližně 98,6 % respondentů uvedlo, že se v zemi cítí bezpečně, což je o 11 procentních bodů více než v roce 2012.
Sü s odkazem na tyto údaje uvedl: „Čína je nyní všeobecně považována za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě."
Video – https://www.youtube.com/watch?v=X44TtFsi5zY
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article