CGTN: 20. národný zjazd KSČ: Čínsky právny štát je základom spravodlivosti pre ľudí
PEKING, 21. októbra 2022 /PRNewswire/ -- Pokrok v oblasti správy vecí verejných založenej na zákonoch sa od roku 2012 stal jedným z pilierov štvorzložkovej komplexnej stratégie Číny na budovanie socializmu s čínskymi charakteristikami.
V správe predloženej na úvodnom zasadnutí 20. národného zjazdu Komunistickej strany Číny (KSČ) Si Ťin-pching 23-krát spomenul termín „právny štát", pričom zdôraznil dôležitosť, ktorú strana prisudzuje tomuto sektoru.
„Musíme pracovať na tom, aby ľudia cítili, že v každom súdnom prípade prevláda férovosť a spravodlivosť," povedal Si Ťin-pching.
Ľudia na prvom mieste
28. mája 2020 viac ako 2 000 zástupcov 13. národného ľudového zjazdu, najvyššieho zákonodarného zboru krajiny, dlho tlieskalo vo Veľkej sále ľudu v Pekingu po prijatí Občianskeho zákonníka.
Zákon označovaný ako „deklarácia ľudských práv v novej ére" a prezývaný ako „encyklopédia o sociálnom živote" chráni práva čínskych občanov od kolísky až po hrob.
Čína tiež vytvorila zákonný Veľký múr na ochranu národnej bezpečnosti. V roku 2021 schválila zákony a nariadenia vrátane zákona o sankciách proti zahraničiu a prijala protiopatrenia proti extrateritoriálnemu uplatňovaniu zahraničných právnych predpisov.
Do konca septembra 2022 mala Čína v platnosti 293 zákonov a 598 administratívnych nariadení s viac ako 13 000 regionálnymi predpismi, povedal Yin Bai, zástupca generálneho tajomníka Komisie pre politické a právne veci Ústredného výboru KSČ, na brífingu, ktorý v stredu zorganizovalo Tlačové centrum pre 20. národný zjazd KSČ v Pekingu.
Za posledné desaťročie bolo uzákonených alebo revidovaných 159 straníckych nariadení, povedal Yin.
Solídne úspechy sa dosiahli aj v reforme systému súdnictva. Napríklad, pokiaľ ide o transparentnosť súdnictva, Čína zverejnila nielen súdne konania a rozsudky, ale aj súdne procesy a výkon účinných rozsudkov, a to nielen konečný verdikt, ale aj dôvody verdiktu.
Verejnosť má prístup k takýmto informáciám nielen prostredníctvom médií, oficiálnych webových stránok, Bielych kníh a tlačových konferencií, ale aj prostredníctvom servisnej linky 12368 a príslušných platforiem sociálnych médií, ako sú účty WeChat a Weibo.
Čína tiež podporuje reformu systému trestného procesu so zameraním na súdne konania a prísne dodržiava zásady zákonnosti, verdikty založené na dôkazoch a prezumpciu neviny.
Miera vyšetrovacej väzby pre trestné prípady klesla za prvých deväť mesiacov roku 2022 na 28,3 % zo 69,7 % v roku 2012, povedal Tong Jianming, prvý zástupca generálneho prokurátora a zástupca tajomníka skupiny straníckeho vedenia Najvyššej ľudovej prokuratúry.
„Preukázal sa tým solídny pokrok v napredovaní súdneho systému," povedal Tong.
Vláda právneho štátu
Ako hovorí staré čínske príslovie: „Prísne uplatňovanie zákonov vedie k poriadku, zatiaľ čo laxné uplatňovanie zákonov vedie k neporiadku."
V návrhu uskutočňovania vlády právneho štátu (2021 – 2025), ktorý bol vydaný v auguste 2021, Čína zdôraznila dôležitosť zlepšenia systémov vykonávania dohľadu nad administratívnymi právomocami a vyzvala na väčšiu transparentnosť.
Podľa návrhu Čína vybuduje vládu, ktorá bude otvorená, nestranná, čistá, účinná a čestná, s riadne definovanými funkciami, štatutárnymi právomocami a zodpovednosťami a prísnym presadzovaním práva.
Huang Wenyi, dekan čínskej právnickej fakulty Renminskej univerzity, v júli na tému „Právny štát v Číne za posledné desaťročie" povedal, že Čína uprednostnila reformy na zefektívnenie správy a delegovanie právomocí, zlepšenie regulácie a modernizáciu vládnych služieb.
Štátna rada napríklad zrušila alebo delegovala na nižšie úrovne 47 % položiek administratívneho schvaľovania a znížila 71 % sprostredkovateľských služieb na administratívne schvaľovanie, povedal Huang.
„Tieto reformy do veľkej miery odstránili prekážky pre firmy, vyriešili obavy ľudí a uvoľnili priestor pre trh. Pomohli tiež vytvoriť čistejšiu vládu a odomkli vitalitu trhu a kreativitu verejnosti," povedal.
„Jedna z najbezpečnejších krajín"
Na stredajšom brífingu Xu Ganlu, námestník ministra pre verejnú bezpečnosť a vedúci Národného úradu pre prisťahovalectvo, povedal, že Čína má jednu z najnižších mier vrážd, trestných činov a zločinov súvisiacich so zbraňami na svete.
Podľa prieskumu, ktorý vykonal Národný štatistický úrad v roku 2021, približne 98,6 % respondentov uviedlo, že život v krajine považujú za bezpečný, čo predstavuje nárast o 11 percentuálnych bodov v porovnaní s rokom 2012.
S odvolaním sa na údaje Xu povedal: „Čína je teraz široko uznávaná ako jedna z najbezpečnejších krajín na svete."
Video – https://www.youtube.com/watch?v=X44TtFsi5zY
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article