CGTN: 10. rocznica uruchomienia Inicjatywy Pasa i Drogi ‒ czas na podejmowanie chińsko-europejskich rozmów w obliczu niepewności
PEKIN, 17 października 2023 /PRNewswire/ -- Serbia jest jednym z krajów czerpiących korzyści z Inicjatywy Pasa i Drogi (ang. Belt and Road Initiative ‒ BRI). Stuletnia huta stali w północno-wschodnim mieście Smederevo jest tego doskonałym przykładem. Założona w 1913 roku huta stali w Smederevo w szczytowym momencie przynosiła 40 procent dochodów miasta i była określana mianem „dumy Serbii".
Później, ze względu na wzmożoną konkurencję rynkową i słabe funkcjonowanie, huta zaczęła z roku na rok tracić pieniądze, aż w końcu znalazła się na skraju bankructwa. Rząd Serbii zainicjował kilka międzynarodowych przetargów, z których wszystkie zakończyły się fiaskiem. W 2016 roku ponad 5000 pracowników stanęło w obliczu niepewności. Wtedy do akcji wkroczyła chińska grupa Hebei Iron and Steel Group, która ustanowiła spółkę HBIS Serbia Steel i wprowadziła zaawansowane zarządzanie i technologię, przekształcając hutę w globalne przedsiębiorstwo skupiające się na klientach i łańcuchu dostaw. Spółka została w sposób aktywny zintegrowana z realizowaną Inicjatywą Pasa i Drogi oraz procesem globalizacji gospodarczej, szybko zyskując status wysoce konkurencyjnego przedsiębiorstwa stalowego w Europie. Jest ona również doskonałym przykładem międzynarodowej współpracy przemysłowej.
Współpraca pomiędzy Chinami i Europą w ramach Inicjatywy Pasa i Drogi
Odrodzenie stuletniej fabryki stali jest doskonałym przykładem korzyści, jakie inicjatywa BRI przyniosła Europie. Na gruncie inicjatywy dwadzieścia sześć krajów europejskich podpisało porozumienia z Chinami, a w ramach ustanowionej współpracy import towarów do Chin z UE wzrósł o 63,7 procent w latach 2016-2021. W tym samym okresie import z krajów Europy Środkowo-Wschodniej wzrósł o 127,3 procent. Linie kolejowe China Railway Express, które łączą wiele euroazjatyckich miast położonych w pobliżu wschodniego wybrzeża Chin z brzegiem Oceanu Atlantyckiego, działają coraz prężniej. W ubiegłym roku trasę między Chinami a Europą przemierzyło 16 tysięcy pociągów, co wyraźnie kontrastuje z zaledwie 80 w momencie inauguracji CR Express ponad dekadę temu.
Nowe wyzwania
W porównaniu z pierwszymi kilkoma latami realizacji inicjatywy, sytuacja między Chinami a Europą znacznie się zmieniła. Dwustronne stosunki wymagają dopracowania, aby stawić czoła niepewności i wyzwaniom, a także ulepszenia sposobu myślenia, aby zastąpić przestarzałe podejście, które nie przynosi korzyści. Chiński dyplomata wysokiego szczebla Wang Yi, przemawiając podczas 12. Dialogu Strategicznego Wysokiego Szczebla z udziałem Chin i UE, który odbył się w Pekinie w zeszłym tygodniu, powiedział, że Chiny i UE są partnerami, a nie rywalami, i pod względem sposobu myślenia można wskazać więcej podobieństw niż różnic. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell powiedział, że pomimo różnych ustrojów politycznych i gospodarczych, UE i Chiny mają wspólny interes w tym, by utrzymać konstruktywne i stabilne stosunki.
Inicjatywa BRI wkracza w nową fazę realizacji. W początkowej fazie zarówno prywatni, jak i państwowi wykonawcy przejęli inicjatywę w budowaniu podstawowej infrastruktury. Projekty te pomogły pielęgnować polityczną dobrą wolę i pobudzić lokalnych partnerów biznesowych. Dzięki nim prywatne firmy z Chin czują się teraz bardziej komfortowo prowadząc interesy w krajach partnerskich inicjatywy. Chiny zachęcają prywatne przedsiębiorstwa do przyjęcia bardziej aktywnej roli i uczestniczenia w projektach określanych mianem: „małe jest piękne", co odnosi się do mniejszych projektów bezpośrednio związanych z poprawą lokalnych warunków życia. Do nowych faworytów inwestycyjnych należą firmy z sektorów takich jak nowa energia, opieka zdrowotna, komunikacja mobilna i e-handel.
Potrzeba rozszerzenia dialogu
Od czasu uruchomienia inicjatywy BRI jej globalni partnerzy starają się wskazać więcej teoretycznych ram i ustaleń instytucjonalnych, aby globalny program współpracy był zrównoważony. Prezydent Chin Xi Jinping przedstawił Globalną Inicjatywę Rozwoju, Globalną Inicjatywę Bezpieczeństwa i Globalną Inicjatywę Cywilizacyjną. Wszystkie trzy inicjatywy zostały powszechnie uznane przez społeczność międzynarodową i wniosły historyczny wkład w globalne zarządzanie w obszarze praw człowieka w konkretnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem, rozwojem i różnorodnością kulturową.
W tym kontekście nadszedł najwyższy czas, aby Chiny i Europa nawiązały szerszy dialog na temat kluczowych kwestii strategicznych. CGTN jest gospodarzem forum telewizyjnego zorganizowanego w związku z tegorocznymi Targami Książki we Frankfurcie, zatytułowanego „Globalne inicjatywy Chin i BRI: Szanse czy zagrożenia?".
Gośćmi panelu dyskusyjnego będą Danilo Türk, były prezydent Słowenii; Michael Schumann, przewodniczący zarządu Niemieckiego Federalnego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego i Handlu Zagranicznego; Rudolf Scharping, były minister obrony Niemiec; Susanne Baumann, była dyrektor Instytutu Konfucjusza w Dusseldorfie; oraz Zhong Hong, były starszy wiceprezes Evonik Industries. Paneliści przeprowadzą dogłębną dyskusję na temat więzi pomiędzy Chinami a UE w ramach Inicjatywy Pasa i Drogi, omawiając tematy związane nie tylko z dobrobytem obu stron, ale także z globalną stabilnością i dobrą koniunkturą.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2249077/image.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article