CGTN: V době, kdy Pásmo a stezka slaví desáté narozeniny, je nejvyšší čas, aby si Čína a Evropa vzhledem k současným nejistotám promluvily
PEKING, 17. října 2023 /PRNewswire/ -- Srbsko je jednou ze zemí, které těží z iniciativy Pásmo a stezka (BRI), a jedním z příkladů je sto let stará ocelárna ve městě Smederevo na severovýchodě země. Ocelárna Smederevo, založená v roce 1913, se v době svého největšího rozmachu podílela na příjmech města 40 % a byla známá jako "pýcha Srbska".
Později začala ocelárna kvůli sílící konkurenci na trhu a špatnému provozu rok od roku prodělávat a ocitla se na pokraji bankrotu. Srbská vláda zahájila několik kol mezinárodních výběrových řízení, která byla všechna neúspěšná. V roce 2016 čelilo nejistotě více než 5000 zaměstnanců. Pak však vstoupila do hry čínská skupina Hebei Iron and Steel Group, která založila společnost HBIS Serbia Steel, zavedla pokročilé řízení a technologie a změnila ocelárnu v mezinárodní podnik se zaměřením na klienty a dodavatelský řetězec. Společnost se aktivně zapojila do projektu "Pásmo a cesta" a procesu ekonomické globalizace a rychle se etablovala jako vysoce konkurenceschopný ocelářský podnik v Evropě a ukázkový příklad mezinárodní průmyslové spolupráce.
Spolupráce mezi Čínou a Evropou v rámci BRI
Oživení sto let staré ocelárny je ztělesněním prospěchu, který Evropě přináší iniciativa BRI. Dvacet šest evropských zemí podepsalo s Čínou dokumenty BRI. V rámci jejich spolupráce na BRI se dovoz z Číny do EU v letech 2016-2021 zvýšil o 63,7 %. Její dovoz ze zemí střední a východní Evropy vyskočil ve stejném období o 127,3 procenta. Čínský železniční expres, který spojuje řadu euroasijských měst ležících poblíž východního pobřeží Číny s pobřežím Atlantského oceánu, je stále vytíženější. V loňském roce projelo po trase mezi Čínou a Evropou 16.000 vlaků, což je výrazný rozdíl oproti pouhým 80 vlakům při zahájení provozu CR Express před více než deseti lety.
Nové výzvy
V porovnání s prvními lety iniciativy je situace mezi Čínou a Evropou výrazně odlišná. Jejich dvoustranné vztahy potřebují doladit, aby se vypořádaly s nejistotami a výzvami, a také zlepšit způsob myšlení, který by nahradil dosavadní přístup s nulovým součtem. Čínský vysoký diplomat Wang Yi při vystoupení na 12. strategickém dialogu na vysoké úrovni mezi Čínou a EU, který se konal minulý týden v Pekingu, uvedl, že Čína a EU jsou partneři, nikoliv soupeři, a mají více společného porozumění než rozdílů. Místopředseda Evropské komise Josep Borrell uvedl, že navzdory rozdílným politickým a hospodářským systémům mají EU a Čína společný zájem na udržování konstruktivních a stabilních vztahů.
Do nové fáze mezitím vstupuje i iniciativa BRI. V počáteční fázi se budování základní infrastruktury ujali soukromí i státní dodavatelé. Tyto projekty pomohly podpořit politickou dobrou vůli a dodat energii místním obchodním partnerům. Díky nim se nyní soukromé čínské společnosti cítí při podnikání v partnerských zemích BRI pohodlněji. Čína podporuje soukromé podniky, aby se aktivněji zapojily do projektů označených jako "malé a krásné", což označuje menší projekty přímo spojené se zlepšením životních podmínek místních obyvatel. Mezi nové investiční favority patří podniky v odvětvích, jako je nová energetika, zdravotnictví, mobilní komunikace a elektronický obchod.
Potřeba intenzivnějšího dialogu
Od zahájení BRI se její celosvětoví partneři snaží najít více praktických rámců a organizačních opatření, aby byl program globální spolupráce udržitelný. Čínský prezident Si Ťin-pching předložil Globální rozvojovou iniciativu, Globální bezpečnostní iniciativu a Globální civilizační iniciativu. Tyto globální iniciativy byly mezinárodním společenstvím široce uznány a historicky přispěly ke světovému uplatňování lidských práv v konkrétních otázkách souvisejících s bezpečností, rozvojem a kulturní rozmanitostí.
Na pozadí všech těchto skutečností je nejvyšší čas, aby Čína a Evropa vedly další dialog o klíčových strategických otázkách, a proto CGTN pořádá na okraj letošního Frankfurtského knižního veletrhu televizní fórum na téma Globální iniciativy Číny a BRI: příležitosti nebo rizika?
Mezi hosty panelu jsou Danilo Türk, bývalý slovinský prezident, Michael Schumann, předseda představenstva německého Spolkového svazu pro hospodářský rozvoj a zahraniční obchod, Rudolf Scharping, bývalý německý ministr obrany, Susanne Baumannová, bývalá ředitelka Konfuciova institutu v Düsseldorfu, a Zhong Hong, bývalý senior viceprezident Evonik Industries. Účastníci panelu budou podrobně diskutovat o vazbách mezi Čínou a EU v rámci diskurzu iniciativy Pásmo a cesta, které souvisejí nejen s blahobytem obou stran, ale také s globální stabilitou a prosperitou.
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/2249077/image.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article