CCTV+: Když se francouzská elegance setká s čínskou stylovostí | Romantický příběh hlavních měst výroby porcelánu v Číně a ve Francii
PEKING, 23. října 2024 /PRNewswire/ -- Letos v létě se pozornost celého světa znovu zaměřila na romantickou Paříž, kde úspěšně proběhly 33. letní olympijské hry. Před samotným zahajovacím ceremoniálem pařížských olympijských her shromáždil Francouzský národní olympijský a sportovní výbor čtyři umělecká díla z modrobílého porcelánu a konstatoval, že soubor modrobílého porcelánu je nejenom dokonalým příkladem vytříbenosti tradičního čínské výroby porcelánu, ale ukrývá v sobě také samotnou podstatu olympijského ducha, kterého šíří po celém světě.
Limoges, město na jihu Francie, je jedním z nejstarších měst na světě a je známé jako francouzské „hlavní město porcelánu". Stejně jako město Ťing-te-čen, které se tímto titulem může pochlubit v rámci Číny, i Limoges světu představuje kouzlo porcelánu v mnoha různých formách, díky kterým se porcelán nejenom stává součástí života a umění, ale také je klíčem k zachování dědictví keramického řemesla a kultury.
Jak v ulicích Limoges, tak v areálu univerzity Jingdezhen Ceramic University, která se věnuje výuce v oboru výroby keramiky, se můžeme pokochat pohledem na sloup z modrobílého porcelánu. Tento soubor uměleckých děl, který vznikl v roce 2018, je společným dílem učitelů a studentů umělecké školy École Nationale Supérieure d'Art Limoges a univerzity Jingdezhen Ceramic University.
Francouzská elegance se zde setkává s tradičním čínským stylem, a čínská zručnost naopak s francouzskými uměleckými tradicemi. Vzniká tak romantická porcelánová óda, jejímiž hlavními protagonisty jsou čínské a francouzské „město porcelánu". Ťing-te-čen a Limoges jsou dvě starobylá města, kde v různých obdobích a rozdílných podmínkách vznikala výjimečná keramická díla, prostoupená snahou porozumět kultuře svého zahraničního protikladu a zapojit se do kulturní výměny. Tato vzájemná přitažlivost a zájem vycházející z historie obou kultur je neuvěřitelně fascinující a podtrhuje ducha inkluzivity a touhy po oboustranném poznávání, který mezi Čínou a Francií existuje.
V roce 2010 se Ťing-te-čen a Limoges staly sesterskými městy, která sdílejí společný jazyk keramické kultury. O rok později došlo mezi uměleckou školou École Nationale Supérieure d'Art Limoges a univerzitou Jingdezhen Ceramic University k první výměně studentů umění, kteří se tak stali mladými vyslanci kulturní a umělecké spolupráce mezi oběma městy a zeměmi.
Přátelství, které vzniká na základě úzkého kontaktu mezi národy, je klíčem k dobrým vzájemným vztahům mezi jednotlivými státy. Letos si připomínáme 60. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií. Dvě starobylá centra výroby porcelánu navázala prostřednictvím keramiky pouto, které Čínu a Francii vzájemně spojuje. Obě města spolu aktivně komunikují a podílejí se na tvorbě nové kapitoly čínsko-francouzské kulturní a umělecké výměny.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article