Si Ťin-pching sa inšpiruje klasickými textami vo svojich výzvach pre väčšiu harmóniu medzi ľuďmi a prírodou
PEKING, 11 mája 2021 /PRNewswire/ -- Správa z CCTV+: Čínsky prezident Si Ťin-pching pri mnohých príležitostiach zdôraznil nutnosť väčšieho úsilia pri ochrane životného prostredia. Inšpiruje sa klasickými dielmi a usiluje sa o propagáciu vývoja smerom k ekologickejšiemu životnému štýlu s nízkymi emisiami uhlíka, aby bola zabezpečená harmónia medzi človekom a prírodou.
Si citoval z historického čínskeho klasického diela "C'-č 'tchung-ťien" ( "Zi Zhi Tong Jian") alebo "Všeobsahujúce zrkadlo na pomoc vláde" ( "Comprehensive Mirror in Aid of Governance"), ktoré bolo prvýkrát publikované pred takmer tisíc rokmi, vo svojom prejave pri príležitosti otvorenia záhradníckej výstavy Beijing Horticultural Expo v apríli 2019.
Vo svojom prejave Si potvrdil, že: "industrializácia, počas ktorej bolo vytvorené nepredstaviteľné materiálne bohatstvo, spôsobila závažné škody Matke Prírode."
Tieto poznámky prichádzajú na pozadí rastúcich obáv o dôsledky klimatických zmien, rovnako ako o skoré vyčerpanie fosílnych palív, ak ich budú ľudia spaľovať rovnakým tempom ako doteraz, zatiaľ čo dôležité zdroje ako pôda, voda a energie sú stále obmedzenejšie.
„Správne zvažovanie využitia prírodných zdrojov je kľúčom k ochrane prírody", povedal Si na výstave.
„Musíme propagovať jednoduchší, zelenší životný štýl s nízkymi emisiami uhlíka, bojovať proti nadmernosti a plytvaniu a posilňovať kultúru zeleného a zdravého života," povedal prezident.
„Ak sa pozrieme v noci na oblohu, sme ohromení množstvom hviezd na nebi. Planéta Zem je pre ľudstvo jediným domovom. Musíme túto planétu chrániť, ako chránime svoje oči a milovať prírodu rovnako tak, ako milujeme život," povedal Si.
Posledný čínsky päťročný plán takisto vytyčuje cestu k splneniu záväzkov Číny, že do roku 2030 zníži emisie uhlíka a do roku 2060 bude uhlíkovo neutrálnou. Štrnásty päťročný plán na obdobie 2021-2025 sľubuje nižšiu spotrebu energie na jednotku hrubého domáceho produktu (HDP) a menšie množstvo emisií oxidu uhlíka na jednotku HDP o 13,5 percenta a 18 percent, v uvedenom poradí, v nasledujúcich piatich rokoch.
V posledných desiatich rokoch sa Čína zaradila na prvé miesto celosvetovo, pokiaľ ide o zvyšovanie lesných zdrojov so zalesnenou plochou presahujúcou 70 miliónov hektárov. Zároveň je 90 percent typov pozemných ekosystémov a 85 percent kľúčových zvierat vo voľnej prírode pod efektívnou štátnou ochranou. Čína sa tiež zaviazala zvýšiť objem lesov o šesť miliárd kubických metrov do roku 2030 v porovnaní s úrovňou z roku 2005 a zvýšiť celkovú inštalovanú kapacitu energie z vetra a solárnej energie na viac ako 1,2 miliárd kilowattov.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article