CGTN: Jak Čína "pluje společně se světem na bezbřehém oceánu"
PEKING, 1. června 2021 /PRNewswire/ -- „Bezbřehý je oceán, kde plujeme s větrem" je verš z čínské básně napsané před 1000 lety.
Toto starobylé rčení, které znamená, že neexistují zeměpisné hranice, kam cestujeme za přáteli, má v moderní Číně velký ohlas.
„Chtěl bych všem jasně říci, že dveře otevírající se Číny se nezavřou a budou se otevírat ještě více," řekl čínský prezident Si Ťin-pching na fóru Boao pro Asii v roce 2018.
Od reforem a otevření...
Pozoruhodné změny, které vyplynuly z čínské politiky reforem a otevírání z roku 1978, svědčí o velké síle přesvědčení, že otevřenost je cestou k růstu a bohatství.
V souladu s touto politikou se země změnila z převážně zemědělského státu na druhou největší ekonomiku na světě.
Celkový čínský dovoz a vývoz zboží se v roce 2020 meziročně zvýšil o 1,9 % na 32,16 bilionů jüanů (cca 4 647 miliard dolarů), čímž dosáhl rekordní hodnoty, a to navzdory celosvětovému poklesu dodávek. Čína se tak stala jedinou velkou světovou ekonomikou, která zaznamenala kladný růst zahraničního obchodu.
V roce 1978 činil objem vývozu jen 20,6 miliardy dolarů.
Čína usilovně pracuje na tom, aby na svůj obrovský domácí trh přilákala více globálních investorů a snaží se otevřít přístup na místní trh a zlepšovat podnikatelské prostředí.
Nedávný průzkum ministerstva obchodu ukazuje, že 96,4 % podniků se zahraničními investicemi je optimistických ohledně svých obchodních vyhlídek v Číně.
Podle zprávy Světové banky pro rok 2020 se Čína také již druhým rokem po sobě zařadila mezi deset nejlepších ekonomik světa, pokud jde o snadnost podnikání, a to díky programu hloubkových reforem.
Od spuštění iniciativy Nová hedvábná stezka v roce 2013 podepsala Čína dohody o spolupráci se 140 zeměmi a 31 mezinárodními organizacemi.
... k novému modelu rozvoje
V době, kdy se Čína prostřednictvím 14. pětiletého plánu (2021-2025) vydává na novou cestu socialistické modernizace, je otevírání čínské ekonomiky i nadále zásadní součástí nového plánu rozvoje země.
Čína v plánu představila svůj rozvojový model „dvojího oběhu" a zavazuje se, že v příštích pěti letech dále otevře své trhy, aby se vypořádala se zpomalením ekonomiky, které způsobila celosvětová pandemie novým koronavirem a podpořila mezinárodní spolupráci.
Nové paradigma rozvoje znamená zajistit lepší propojení a využití domácích i zahraničních trhů uvolněním potenciálu domácího trhu.
Konkrétní snahy již probíhají.
Čína má nyní 21 pilotních zón volného obchodu (ZVO) poté, co v loňském roce představila tři nové zóny volného obchodu. Podepsala také dohodu o regionálním hospodářském partnerství, která má být největším blokem volného obchodu na světě.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=llVMizO8amM
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article